Přejít k hlavnímu obsahu

Psychologický test: Zjistěte, zda máte geniální myšlení, stačí odpovědět na 3 otázky

Chcete zjistit, zda máte geniální mozek jako Albert Einstein nebo Stephen Hawking? Existuje test, který se nazývá Kognitivní reflexní test (CRT), který může poskytnout odpověď na tuto otázku prostřednictvím tří krátkých otázek. Nicméně není to tak snadné, jak by se mohlo zdát. V tomto testu, který je také známý jako „nejkratší IQ test na světě“, dosahuje úspěšnosti pouze 17 procent lidí. Patříte mezi ně?

Toto jsou znaky vysoce emočně inteligentních jedinců: Patříte mezi ně také?

Emoční inteligence hraje klíčovou roli ve zvládání a porozumění emocím - jak svým vlastním, tak i druhých lidí. Lidé s vysokou emoční inteligencí mají schopnost vnímat, rozpoznávat a efektivně se vyrovnávat s emocemi v různých situacích. Přečtěte si, které znaky ukazují, že jste vysoce emočně inteligentní. Emoční inteligence je cenným zdrojem moudrosti a intuice, který vám umožňuje lépe číst a porozumět emocionálním záležitostem v každodenním životě.
svetzeny.cz

Geniální a krátký

Tento úžasný kvíz byl vytvořen psychologem Shane Frederickem z Princetonu v roce 2005 s cílem zkoumat schopnost lidí zpracovávat informace pomalu a racionálně místo toho, aby dělali ukvapené závěry. „Abyste uspěli v CRT, musíte si vzít čas na přemýšlení o svých odpovědích a zpochybňovat své intuitivní reakce,“ říkají vědci.

Dokonce i studenti z univerzit Harvard a Yale se potýkali s tímto záludným testem, když nedokázali správně odpovědět na všechny tři otázky. Pojďte tedy zjistit, jak jste na tom vy. Pozorně si přečtěte následující tři otázky, zkuste na ně odpovědět a poté se podívejte na řešení.

Otázka č. 1:

Pálka a míček stojí celkem 1,10 $. Pálka stojí o 1 dolar více než míč. Kolik stojí míč?

Otázka č. 2:

Pokud výroba 5 součástek trvá 5 strojům 5 minut, jak dlouho by 100 strojům trvalo vytvoření 100 součástek?

Otázka č. 3:

V jezeře kvetou lekníny. Každý den se jejich plocha zdvojnásobí. Pokud trvá 48 dní, než lekníny pokryjí celé jezero, jak dlouho by trvalo, než by lekníny pokryly polovinu jezera?

Kvíz: „Máš v hlavě místo mozku z piva kostku.“ Znáte nejslavnější české hlášky? Otestujte svoje znalosti

Vstupte do vzrušujícího světa českých filmových hlášek, kde se smích a nostalgie spojují v nezapomenutelných okamžicích. Od kultovních komedií po dojemné snímky, český film nám přinesl skvělé kousky, které se staly součástí naší kultury. Připravte se na zábavnou jízdu plnou citátů a vzpomínek!
svetzeny.cz

Řešení

Otázka č. 1:

Pět centů. Pokud jste hádali 10 centů, nejste sami. Pokud by tomu tak bylo, pálka a míček by stály 1,20 dolaru – nikoli 1,10 dolaru. Na druhou stranu míček za pět centů a pálka v ceně 1 dolaru a pěti centů (což je o 1 dolar více než 5 centů) by dohromady činily právě 1,10 dolaru.

Otázka č. 2:

Pět minut. I když jste možná odpověděli 100 minut, skutečný čas je kratší. Vzhledem k tomu, že otázka odhaluje, že by jednomu stroji trvalo 5 minut, než by vytvořil jednu součástku, můžete snadno odvodit, že by 100 strojům také trvalo 5 minut, než by vytvořilo 100 součástek.

Otázka č. 3:

Čtyřicet sedm dní. Zpočátku vám vaše intuice může říct, že to bude trvat 24 dní. Ale pamatujte: Vzhledem k tomu, že plocha jezera pokrytá lekníny se každý den zdvojnásobuje, plocha, která pokrývá polovinu jezera, by ji plně pokryla za pouhý jeden další den. Odečtěte jeden den od 48 dnů, a co dostanete? 47 dní. 

Zdroj článku