Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemství biorytmů 3: Jáchyme, hoď ho do stroje

Výkonnost organismu kolísá nejen v průběhu dne a roku, ale také v cyklech dlouhých zhruba 20 až 35 dní. Právě na tom jsou založeny takzvané kondiciogramy. Dá se jim věřit?

Fyzická, psychická i mentální kondice v těchto plus minus měsíčních cyklech do určité míry kolísají, a to pozvolna nahoru a dolů – jakoby po křivce sinusoidy. Je to však individuální – u někoho jsou výkyvy výraznější, u jiného pouze nepatrné, téměř nepostižitelné.

Udává se, že fyzický cyklus trvá 23 dní, emocionální 28 a mentální 33 dní, ale to je pouze orientační, „průměrný“ údaj. Sejdou-li se všechny tři „dole“, máte mít onen obávaný krizový den, pokud „nahoře“, můžete klidně jít namlátit „tomu prďolovi, co tady čepuje pivo“. Ale moc na to nedejte. Strojově vypočítané kondiciogramy jsou nanic (mechanicky odpočítávají od data vašeho narození a neberou v potaz další okolnosti).

Náš tip: Pokud máte dojem, že na sobě kolísání kondice v průběhu zhruba měsíce pozorujete, můžete si zkusit udělat kondiciogram vlastní. Zapisujte si nejméně po dobu tří měsíců, jak úroveň své kondice ve všech třech oblastech (fyzické, psychické a mentální) ten který den vnímáte. Pospojováním těchto bodů si pak vytvořte křivku, která vám možná může naznačit, jak se vám povede do budoucna.

Foto: Depositphotos (1)