Přejít k hlavnímu obsahu

Vášnivý polibek, který změnil historii: Námořník a sestřička, kteří se neznali, se stali ikonou války. On si ale nakonec vzal jinou

Euforie, radost, nadšení a další emoce naprosto přesně vystihuje dnes již ikonická fotografie. Při pohledu na líbající se dvojici každého napadne, že se námořník vítá po konci druhé světové války se svou milou. Opak je ale pravdou. Na první pohled zamilovaný pár se ve skutečnosti vůbec neznal a legendární snímek vznikl náhodným kouzlem okamžiku.

Fotografie s názvem ‚‚Polibek” zachycuje jásot a úlevu, která znamenala konec druhé světové války. Snímek byl pořízen 14. srpna 1945 renomovaným fotografem časopisu Life, Alfredem Eisenstaedtem, který ani netušil, jak moc se jeho snímek stane slavným.

Záhada neznámé dvojice

V průběhu let se fotografie „The Kiss“ stala víc než jen úsměvnou vzpomínkou na konec války a Dne vítězství. ‚‚Uviděl jsem námořníka, který běhal po ulici a každou ženu, kterou spatřil, popadl do náručí. Bylo mu jedno, jestli je stará, tlustá nebo hubená,” prozradil Eisenstaedt, jak vznikl jeden z nejslavnějších snímků všech dob. Čiší z něho naděje, vítězství lásky nad nepřízní osudu a lidská touha po míru. Identita líbající se dvojice zůstávala po celá desetiletí záhadou, ale nakonec se přece jen námořník a zdravotní sestřička našli. Samozřejmě se objevilo mnoho lidí, kteří chtěli být onou tajemnou dvojicí a toužili po slávě. Nakonec ale svět objevil hlavní aktéry snímku symbolizujícího svobodu.

Mohlo by se vám líbit

Pobuřující fotografie z roku 1957: Jak vznikla fotka, kde Sophia Loren sleduje ňadra krásné Jayne Mansfield

Jedna z nejslavnějších fotografií v historii zachycuje okamžik, kdy italská herečka Sophia Loren pohrdavě pohlíží na obrovské poprsí americké herečky Jayne Mansfield. Co se tehdy stalo a jak se na to Loren dívá dnes?
svetzeny.cz

Námořník vášnivě políbil zdravotní sestřičku 

Až na výzvu časopisu Life se v osmdesátých letech ozval George Mendosa (†95) a Greta Friedman (†92). Po slávychtivých podvodnících byli oba podrobeni vědeckým analýzám, které potvrdily, že to je opravdu dvojice z legendární fotografie. Na povrch se tak dostal pravdivý příběh. George v euforii a štěstí popadl první ženu, co měl vedle sebe. ‚‚Bylo to nadšení, že válka konečně skončila, plus jsem měl v sobě několik drinků. Když jsem spatřil sestřičku, chytil jsem ji a políbil," popsal Mendonsa s tím, že mu Greta v uniformě připomněla ‚‚anděly”, které se o vojáky staraly v nemocnicích během války.

Z polibku nebyla nadšená

Stejným nadšením ale rozhodně neoplývala Friedman, které nebylo příjemné, že jí cizí muž vtiskl pusu. ‚Nebyla to moje volba, abych byla políbena. Ten muž ke mně prostě přišel, chytil mě a dal mi pusu," prozradila Greta s tím, že po polibku se až do výzvy nepotkali. Po odhalení jejich identity se samozřejmě znovu ozývaly hlasy, že to není ona dvojice, ale z jejich vyprávění je jasné, že nikdo jiný by to být nemohl. 

Mendosa se s Friedman nakonec znovu potkali

Info ikona
Mendosa a Friedman

Ať je to jakkoli, polibek námořníka a zdravotní sestřičky bude navždy symbolem, který změnil události toho dne v roce 1945. 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku