Přejít k hlavnímu obsahu

Marián Labuda z Vesničko má středisková v tichosti trpěl vážnou chorobou, neposlouchal rady lékařů a zemřel náhle

Smutná zpráva zasáhla v pátek 5. ledna 2018 československou kinematografii. Ve věku 73 let zemřel v jedné z bratislavských nemocnic slovenský herec Marián Labuda. Legendární představitel Karla Pávka z filmu Vesničko má středisková dlouhodobě bojoval s cukrovkou a dalšími zdravotními problémy, které ho nakonec stály život.

Marián Labuda se narodil 28. října 1944 v Hontianských Nemcích na Slovensku. Po absolvování divadelní fakulty Vysoké školy múzických umění v Bratislavě se stal členem Slovenského národního divadla, kde působil až do své smrti. Proslavil se také v mnoha českých a slovenských filmech, zejména komediích. K jeho nejslavnějším rolím paří například role řidiče Pávka z filmu Vesničko má středisková, za kterou obdržel cenu Českého filmového a televizního svazu.

Mohlo by se vám líbit

Kam zmizel charismatický herec Jan Hartl: Po osudové tragédii se uzavřel. Zůstal sám na výchovu dětí a straní se společnosti

Plachý, ale velmi oblíbený herec oslaví za nedlouho 70. narozeniny. Může se radovat z mnohých úspěchů v herecké a divadelní sféře, nicméně v lásce si nevybral ty nejlepší karty. Herec, který je popisován jako nesmělý, pokorný a charismatický se i přesto straní veřejnosti.
svetzeny.cz

Marián Labuda bojoval dlouhodobě s cukrovkou

Labuda v soukromí bojoval se zdravotními problémy, měl nadváhu, trpěl cukrovkou i vyšším krevním tlakem. Cukrovka mu způsobovala časté kolapsy a komplikace. V roce 2005 dokonce způsobil dopravní nehodu na dálnici D1 u Brna, když mu prudce klesla hladina cukru v krvi a on omdlel za volantem. Jeho auto narazilo do protijedoucího vozu, ve kterém byly dvě ženy - matka s dcerou. Obě na místě zemřely. Labuda utrpěl lehké zranění a byl odsouzen k podmíněnému trestu.

Další kolapsy na ulici Mariána Labudy

V roce 2012 zkolaboval na ulici a byl převezen do nemocnice, kde mu diagnostikovali diabetickou ketoacidózu - stav, kdy tělo nedostatečně využívá glukózu jako zdroj energie a místo toho spaluje tuky, což vede k hromadění ketonů v krvi a moči. V roce 2016 se mu opět podařilo uniknout smrti po dalším kolapsu na ulici, který byl zapříčiněn cukrovkou a parným počasím.

Mohlo by se vám líbit

Helena Růžičková, jak ji neznáte: Bývala krásnou štíhlou baletkou, poté dobyla svět českého filmu

Herečka, kterou zná snad každý. Ve své době bylo právě její jméno synonymem české komedie a zárukou úspěchu. Populární herečka, komička, tanečnice a baletka ztvárnila mnoho nezapomenutelných rolí, které se navždy vryly divákům do paměti.
svetzeny.cz

Smrt Mariána Labudy

Labudovi se zdálo, že se jeho zdravotní stav stabilizoval a že může pokračovat ve své herecké činnosti. Naposledy zazářil ve veleúspěšné pohádce Jiřího Stracha Anděl Páně 2, ale bohužel už nedokončil natáčení Zlatovlásky, kde měl hrát krále.

Některé zdroje uvádí, že v pátek 5. ledna 2018 chtěl vyjet z garáže, když ale nastupoval do auta, ztratil vědomí. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranku. Na pomoc jí přišel kolemjdoucí muž, který za asistence operátora záchranné služby začal herce oživovat. Nakonec ho vystřídali záchranáři, ale ani oni už nedokázali Labudovi pomoct.

Labuda byl považován za jednoho z nejvýraznějších slovenských herců své generace. Jeho smrt vyvolala smutek v umělecké i široké veřejnosti. Jeho kolegové i přátelé na něj s úctou vzpomínají jako na skvělého umělce i člověka, který dokázal bavit a dojímat. Labuda po sobě zanechal manželku Vieru a syna Mariána mladšího, který je také hercem.

Podívejte se na slavné role herce Mariána Labudy
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček