Přejít k hlavnímu obsahu

Znáte sedm vět, které muži nechtějí od ženy nikdy slyšet? Neporovnávejte, nevyzvídejte, nebuďte urputné

V našich vztazích, a to jak v idylických, začínajících, tak dlouhodobých anebo těch, co už jedou jen na setrvačník, existují věty, které mohou způsobit malé zemětřesení. Některé výroky v našich mužských protějšcích vyvolají nervozitu, podrážděnost nebo dokonce i úzkost. Jako mávnutím kouzelného proutku. Existují věty, které byste raději neměla nikdy říkat – ať už pro záchranu klidu doma, nebo jen pro trochu více harmonie ve vztahu.

Mít šťastný a harmonický vztah není vždy snadné, ale s trochou empatie a pečlivě zvolenými slovy můžete vytvořit prostředí, ve kterém se oba partneři cítí milováni a respektováni. Pamatujte, že komunikace je most, který nás spojuje, a je důležité jej stavět pevně a s láskou.

A protože zákon akce a reakce funguje naprosto jednoznačně, začněme tím, že si vezmeme k srdci ono známé: "Co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim", neboli princip zrcadlení. Jen si to, dámy, otočte. Představte si, že by následující věty říkal váš vyvolený vám... Asi by byla tichá domácnost hodně dlouho, ruku na srdce...

"Musíme si promluvit."

Tahle věta je pro většinu mužů jako siréna ohlašující poplach. Ať už je situace jakákoli, při vyslovení této věty si muž automaticky představí nejhorší scénář. Nejedná se jen o strach z potenciální hádky, ale také o obavu z toho, že se jedná o problém, který je třeba řešit okamžitě a nemilosrdně. A hlavně ty nekonečné minuty! Muži nemají rádi dlouhosáhlé konverzace, podle nich "o ničem". Je to ztráta času, který by jistě uměli strávit daleko výživněji. 

"Není to tvoje vina, ale..."

Tohle je jeden z těch všeříkajících začátků, které slibují pokračování, jež nebude příjemné. Muži mají tendenci si osobně brát jakoukoli kritiku, a když tato věta zazní, je jasné, že následuje něco, co bude bolet. Zároveň je to trochu jako říkat: "Neber si to osobně, ale samozřejmě to osobní je." Lepší je někdy pojmenovat věci pravými slovy a nechodit dlouho kolem horké kaše. Muži ocení spíše přímost, vstřícnost a klidně i jadrnější výraz. Tak se toho nebojte.

Mohlo by se vám líbit

Muži se svěřili, které oblečení na ženách nesnášejí: S těmito kousky pravděpodobně nezabodujete

Jak se říkalo už za našich babiček, někdo má rád holky, jiný vdolky… ale ani u těch holek nejde zevšeobecnit to, že muži mají rádi jen jeden jediný typ ženy. Totéž platí i o tom, jak se jejich partnerky, sestry, kamarádky, ale dokonce i mámy oblékají. Možná vás to překvapí, ale muži to sledují. A někdy až přímo bedlivě. Existují ale kousky, se kterými u mužů nezabodujete.
svetzeny.cz

"Pamatuješ si, kdy jsme naposledy...?"

Paměť je záludná věc, a zatímco ženy často uchovávají v paměti detaily, muži mají tendenci si pamatovat věci selektivně. Když zazní tato věta, často přichází okamžik paniky, protože většinou následuje něco, co muž skutečně zapomněl – výročí, datum první schůzky nebo jiná významná událost.

"Proč nemůžeš být více jako...?"

Srovnání s jinými muži je jako bodnutí do srdce. Ať už je to kolega, kamarád nebo dokonce filmový hrdina, jakmile žena začne porovnávat, muž se cítí nedostatečný. Tento výrok podkopává jeho sebevědomí a vytváří pocit, že není dost dobrý takový, jaký je. A představte si to obráceně - jak byste reagovaly vy, kdyby vás váš manžel nebo přítel srovnával s jeho bývalkou anebo jeho dvacetiletou sekretářkou v práci?

"Myslíš, že jsem tlustá?"

Tahle otázka je záludná past. Muž ví, že ať už odpoví jakkoli, bude to špatně. Pokud řekne ne, žena si může myslet, že lže. Pokud řekne "ano", připravuje se na velkou hádku. Nejlepší je se této otázce vyhnout úplně.

"Musíme něco změnit na našem vztahu."

Tato věta v sobě skrývá hrozbu. Změny jsou nevyhnutelné, ale když žena oznámí, že něco je špatně a potřebuje změnu, muž má pocit, že selhal. Vztahové změny jsou složité a je lepší k nim přistupovat postupně a s respektem k oběma stranám.

Mohlo by se vám líbit

Muži milují starší ženy, co u nich hledají?

Oblast randění a vztahů je velmi pestrá a nikdy nelze říct, co skutečně vyjde, a co naopak ztroskotá. Někdy se dají páry dohromady vlivem osudu, jindy je seznámí přátelé. A věkový rozdíl? Ten také bývá různý. V některém ze vztahů jsou starší muži, jinde zase sta ženy. Vše má vždy dvě strany, pozitiva i negativa. Muži ale často starší partnerky milují. Proč tomu tak je, co se jim líbí a co u nich hledají?
svetzeny.cz

"Jsi úplně jako tvůj otec."

Rodinné paralely mohou být zvlášť citlivé. Když žena srovná muže s jeho otcem, často to znamená, že vidí negativní vlastnosti, které muž nechtěně zdědil. To může být velmi bolestivé a vést k pocitu bezmoci, protože geny a výchovu nikdo z nás neovlivní.

Jak se vyhnout těmto pastím?

Komunikace je klíčem k úspěšnému vztahu, a to znamená i umění vybírat slova pečlivě. Místo těchto věty zkuste použít jiné:
Místo "Musíme si promluvit." řekněte "Mohli bychom si najít čas na klidnou konverzaci?"
Namísto "Není to tvoje vina, ale..." zkuste "Mám něco na srdci a chci to probrat."
Místo "Pamatuješ si, kdy jsme naposledy...?" zkuste "Ráda bych si připomněla, kdy jsme naposledy…"
Namísto "Proč nemůžeš být více jako...?" zkuste "Oceňuji, jaký jsi, ale ráda bych tě požádala o…"
Místo "Myslíš, že jsem tlustá?" zkuste "Cítím se nejistě ohledně své postavy, co si o tom myslíš?"
Namísto "Musíme něco změnit na našem vztahu." zkuste "Mám nápady na zlepšení našeho vztahu, co si o tom myslíš?"
Místo "Jsi úplně jako tvůj otec." zkuste "Vidím u tebe některé vlastnosti, které by měly prostor pro zlepšení."

Mimochodem, už bychom měly vědět, dámy, jak ve vztazích chodit. A pokud si nejste stále jisté, jak se chovat a co říkat, pomoci by vám mohlo to, o čem jsme už psali. Co muži obdivují a milují na ženách po čtyřicítce?

Mohlo by se vám líbit

Pět nejčastějších důvodů, proč muži ženám lžou: Nevěra mezi nimi není

Muži mají občas pocit, že by nebylo vhodné říkat nám ženám úplnou pravdu. Jaké situace jim nahánějí strach a nedokážou o nich mluvit naprosto upřímně? Existuje pětice častých důvodů, kdy se raději uchýlí ke lži - a ne vždy je za tím zlý úmysl.
svetzeny.cz
Zdroj článku