Přejít k hlavnímu obsahu

Valentýn junior aneb první lásky žádají pochopení

Svátek všech zamilovaných se možná týká už i vašeho potomka, který právě prožívá svůj premiérový vztah. Dětské lásky mají mnoho podob, ale žádnou z nich byste neměli podceňovat, či dokonce zesměšňovat.

První lásky jsou výjimečné. Malí špunti i  teenageři své city berou jako velké a opravdové. Prožívají něco nového. Experimentují tam, kam se dosud nepustili, a poznávají nový rozměr citu. Citu k úplně cizímu člověku. Dosud své emoce směřovali téměř výhradně k někomu z rodiny. A teď sympatie míří ke komusi neznámému a oni musejí prozkoumat, co všechno to obnáší – včetně radosti, stýskání, zklamání i odmítnutí.

Jak byste se měli chovat, aby vás zamilované dítě vnímalo jako chápající rode?

 • Dívejte se na vztah očima svého potomka
  Nemůžete dětské lásky hodnotit ze svého pohledu člověka, který už v životě leccos zažil. Zaláskovaní kluci a holky mají pocit, že už nic jiného nepoznají, že právě zažívají vrchol svého citového života. Případné zklamání berou jako konec světa. Potřebují se pak někomu vypovídat nebo vyplakat na rameni. A kdo jiný než máma s tátou by ho měl mít k záplavě slz připravené.
 • Vyvarujte se zlehčování
  Děti svůj vztah prožívají na 200 % a nevhodnými proslovy je můžete ranit a zklamat jejich důvěru. Odpusťte věty typu: „Tak jak se má náš Don Juan?“ nebo „Ale prosím tě, takových lásek ještě zažiješ.“ Ani přesvědčování, že kvůli takové či takovému se nemusí trápit, nešťastníkovi situaci neulehčí. Rovněž vytrubování průběhu jeho milostného života před zástupy příbuzných či kamarádek nepatří zrovna k důkazu citlivosti.
 • Nabídněte vyslechnutí i radu, ale nevnucujte se
  První láska je jedním z prubířských kamenů vztahu rodič–dítě. Pokud mezi vámi panuje důvěra, nebude mít potomek problém sám se vám se svojí radostí i starostí svěřit. Pamatujte, že nejhorší rady jsou ty nevyžádané.
 • Žádné zákazy ani domácí vězení
  Jedno přísloví praví, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Co asi udělá náctiletý rebel, když mu zatrhnete jeho lásku? Najde si k ní cestu. Zakazovat dospívajícím city je nejlepší cesta k vzájemnému odcizení. A tak pokud onen vyvolený či ona vyvolená zásadně neohrožují dobré vychování vaší ratolesti, nechte jejich vztah plynout. Pouze ho zpovzdálí pozorujte, abyste se případně mohli v pravou chvíli do věci vložit.
 • Nabídnout náruč k vyplakání
  Asi nejtěžší okamžik u dětských lásek nastává, je-li vaše zlatíčko odmítnuto. Neumí si přebrat, že čas všechno zahojí, a neví, že přijdou další lásky, možná krásnější a větší. V tu chvíli mají děti dojem, že je prostě konec světa, který nemůžou překonat. Ale jak zdůrazňují psychologové, i negativní prožitek je pro formování osobnosti cenný. Jediné, co v tu chvíli nešťastní milovníci potřebují, je možnost s někým sdílet svoji bolest. A pokud budou rodiče vyvolenými důvěrníky, pak si mohou gratulovat. Někdy stačí jen láskou zklamané dítko vyslechnout, vyjádřit pochopení. Jindy pomůže, když máma nebo táta zavzpomínají na svoje první milostné karamboly. Dítko zjistí, že není první ani poslední se zlomeným srdcem, že tahle fraktura se dá zvládnout a na první lásku budou jednou s úsměvem vzpomínat.