Přejít k hlavnímu obsahu

Střípky ze závodu Uběhni pětku

Neskutečnou euforií skončil projekt Uběhni pětku se Světem ženy v sobotu 7. září. Všechny finalistky parádně uběhly adidas Běhu pro ženy na 5 km a řada z nich zaběhla svůj osobní rekord. Přečtěte si jejich dojmy.

Vítězkami celého projektu se staly Klára Zábojníková a její maminka Leona. Klára uběhla 5 km za 20 minut a z celkového počtu 2207 žen doběhla jako 16. a zároveň jako první ze všech našich finalistek. V říjnu je tak za odměnu čeká báječný wellness víkend. Závod si skvěle užila a připustila, že se jí běžel lépe, než sama očekávala. „Krásné prostředí, super atmosféra a ještě jsem vylepšila svůj čas oproti času ve štafetě. Nervozní jsem byla, ale řekly jsme si s mamkou, že jsi to jdeme hlavně užít, a tak se i stalo. Obě jsme byly moc spokojené jak se svým časem, tak i s atmosférou kolem závodu a výhra byla třešničkou za celým závodem a půl rokem příprav. Nejvíc jsem pyšná na to, že skrz tuhle soutěž si mamka běh zamilovala a stal se z ní můj parťák na běh.“

Veronika Kupcová tvořila dvojici s kamarádkou Klárou Hrdou. Spojily je jejich hendikepované děti a běhání. Veronika byla den před závodem hodně nervozní a bála se, že ji „rozhodí“ atmosféra velkého závodu a do cíle nedorazí v daném časovém limitu. Všechno to byly liché obavy. „Dodržela jsem všechna doporučení trenéra Martina, která se týkala stravy, pitného režimu i odpočinku. Před závodem jsme daly společný výklus i běžeckou abecedu a vydaly se do startovního koridoru. Věděla jsem, že hned kousek za startem bude čekat celá moje rodina a naše holčičky budou těmi nejlepšími fanoušky,“ popisovala po závodu Veronika. „Nepřišel žádný zádrhel, žádná krize, dokonce jsme se s Klárkou stále držely pospolu, i když jsme to tak neměly domluvené. Do cíle jsem doběhla opravdu šťastná a s celkovým časem 25:51 jsem byla nesmírně spokojená, je to můj osobní rekord,“ radovala se Veronika.

„Časopis Svět ženy nám dal obrovskou příležitost, která nás s Klárkou 'nakopla' a mně se opravdu podařilo oprostit se od každodenního stereotypu a náročné péče o Anetku. Znovu jsem se ujistila, jak báječnou rodinu mám, kdy mě především můj manžel celou dobu podporoval a v době tréninků se staral o holčičky. Běh už navždy zůstane mým oblíbeným upouštěcím ventilem.“

ČTĚTE PŘÍBĚH VERONIKY: Dcera měla být ležák

Střípky ze závodu Uběhni pětku

Klára Hrdá po běhu přiznala, že cítí smršť neuvěřitelných emocí a pocitů. „Přestože jsem zpočátku cítila lehkou nervozitu, po vyběhnutí ji vystřídaly endorfiny, štěstí, obrovská euforie a nadšení, radost, adrenalin, vděk!“  Pochvalovala si, jaká atmosféra okolo panovala - hudba, lidé, kteří všem ženám fandili. „V hlavě mi pořád proudily rady od trenéra Martina - jak dýchat, správný náklon z kopce, jak naopak zapojit pořádně ruce do kopce a ke konci hezky napálit sprint. Tohle všechno zapříčinilo to, že jsem si na této “pětce” zaběhla svuj vlastní “osobáček”! Obrovské díky všem z redakce Svět ženy, kteří se na tomto “projektu “ podíleli ! A na závěr slibuje, že s běháním rozhodně nekončí. Už teď má v hlavě několik výzev, které by si ráda splnila, a my jsme si jistí, že Klára se jich rozhodně nevzdá.

ČTĚTE PŘÍBĚH KLÁRY: Syn nikdy nebude chodit

Další z finalistek, Jana Pilařová, zpětně ocenila ocenila tréninky s trenérem, které ji hodně daly a naučily. „Po doběhu do cíle jsem byla překvapená, že jsem vlastně v pohodě a mohla jsem nejspíš běžet víc naplno. Asi tréninky zafungovaly víc, nejspíš i ten poslední, kdy jsme trénovali různé intervaly a výkonnost. Pro příště vím, že pokud tréninky udržím, že si můžu stanovit i jiné cíle, než jen doběhnout do cíle.“ Skvělou atmosféru okolo tvořily podle ní další ženy, které běžely a někdy spíše šly s radostí. „Já si nechala trochu víc sil na druhou polovinu a tak jsem si mohla dovolit v cíli zrychlit a některé i předběhnout,“ dodala Jana.