Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se přestat obětovat pro druhé: Naučte se říkat NE bez pocitu viny

Jste přesně ten typ osoby, která kdykoliv a komukoliv ráda podá pomocnou ruku? Přistihujete se při tom, že pokud vás někdo požádá o pomoc, okamžitě skončíte s vaší rozdělanou prací se slovy, “Jasně, jsem tu pro tebe!” Zaznamenali jste však, jak se při tom neustálém vycházení vstříc cítíte? Jak často se objevuje frustrace, nervozita a vyčerpání, pokud se snažíte vyhovovat požadavkům okolí? Pokud jste si ve většině otázek zodpověděli, že se spíše necítíte příjemně, začtěte se do našeho článku a třeba v něm naleznete odpovědi na vaše otázky!

Schopnost říkat NE vám přináší svobodu!

Často bývá více než obtížné si osvojit novou dovednost v říkání NE. Jsme zvyklí od útlých let vnímat autority a vyhovovat jejich požadavkům. Pokud jsme slýchávali v domácím prostředí, že nebyly v této oblasti vymezeny hranice, pak i pro nás může být těžší si pomyslné mantinely nastavit, protože můžeme mít strach, že se na nás okolí naštve. Jakmile do říkání NE vnesete sebejistotu a začnete jej používat taktně, všimnete si sami, jak osvobozující pocit přijde. Přestanete mít obavu z toho, že nemáte zodpovědnost za dokončení úkolů vašeho kolegy a na návštěvu kamarádky, která se potřebuje vehementně setkat, zatímco by se potřebujete věnovat důležitějším záležitostem, bude čas jindy, třeba právě podle vašich možností.

Čas, který věnujete ostatním je i váš čas! 

Udělejte si inventuru v tom, kolik času věnujete projektům, na kterých z větší části pomáháte vašemu kolegovi, zatímco on si dopřává v pracovní době kávu? Jak často se vídáte s lidmi, kteří vás potřebují jen ve chvíli, kdy potřebují výplň času a přenést na vás jejich neřešitelné problémy? Nehodí se vám návštěva tchyně, která u vás bude přítomna celý den, zatímco vy se po delší době potřebujete věnovat třeba i jen tak, sobě samotné? Nemusíte být třeba ihned striktní v nastavování času. Můžete ze začátku vymezit čas, který chcete dané osobě věnovat. Pokud se ještě necítíte na to říct kamarádce, se kterou se rozešel opakovaně partner NE, vymezte si den a zhruba časovou hranici, kdy ji můžete věnovat čas. Oznamujte osobám, které váš čas vyžadují, jak dlouho se jim můžete věnovat.

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo života: Zpátky dostanete to, co vysíláte. Na odplatu zapomeňte jednou provždy

Snad každý z nás se někdy setkal s bolestí ze zrady, což není vůbec příjemné. Bolí to hodně, někdy cítíme až fyzickou bolest, která na nějakou dobu změní naši náladu, životy a mnohdy se na člověku odrazí a do určité míry změní jeho chování nebo názory.
svetzeny.cz

Nejste zodpovědni za životy, zklamání, radosti a starosti jiných lidí!

Často se s pocitem nevyhovění okolí pojí i to, že jste poté zodpovědni za to, pokud se díky nepřítomnosti vaší pomoci nevydaří dotyčnému to, co očekával! Nevydařila se kolegyni, která vás požádala s důvodem, že nestíhá vypracovat, veřejná prezentace? Je na vás naštvaná kamarádka, protože jste ji nebyla k dispozici po rozchodu s partnerem, zatímco vy jste sama ve spokojeném vztahu? Neklaďte na sebe zodpovědnost za radosti a trable ostatních. Každý je svým způsobem zodpovědný za své činy a život a vy byste se neměla cítit za žádných okolností špatně, jen proto, že vám se aktuálně život daří.

Upřednostněte vlastní život a potřeby v něm

Zamýšleli jste se nad tím, jaké záliby, činnosti a osoby, jste kvůli vysávajícím činnostem pro jiné osoby, promeškali? Nechceme nyní, abyste zpytovali svědomí. Jen se nebojte sepsat, i klidně na papír, jak jste se při jednotlivých činnostech cítili a co vám přinesli. A naopak, čeho jste se museli v tu chvíli zříci a co jste na úkor jiných omezili. Nezapomeňte na to, že vaše potřeby musí být uspokojeny na prvním místě, ač je to klišé. Teprve pak tu může být i pro další. 

Zdroj: The Art of Saying No, Damon Zahariades