Přejít k hlavnímu obsahu

“Manžel opustil mě i děti, teď je chce vídat, protože mu chybí,” rozčiluje se Gita

Rodina neznamená jen radosti, ale také povinnosti. Je potřeba se o ni starat a pečovat o vztahy s partnerem, dětmi i dalšími blízkými. Když se člověk rozhodne rodinu opustit a ze dne na den to udělá, je to šok pro všechny. Najednou nevíte, jak se s novou situací vyrovnat, jak to říct dětem.

Paní Gita je pořádně naštvaná, protože jí její manžel opustil. Odešel ze dne na den, nechal jen vzkaz a ani to nevysvětlil dětem. Dlouho trvalo, že se s tím všichni srovnali. Paní Gita si sehnala druhou práci, aby mohla platit hypotéku a nepřišla o byt, kde její děti mají své zázemí. Po nějaké době se její manžel ozval s tím, že chce vídat děti, protože mu chybí. 

Odešel beze slova

Manžel se po deseti letech vztahu zachoval jako naprostý srab, slaboch a pokrytec, který myslí jen a pouze na sebe. Protože on měl pocit, že chce být sám, odešel. Beze vysvětlení, bez snahy něco řešit. Slabošsky si sbalil své oblečení, vybral z účtů peníze a nechal mi doma vzkaz, že potřebuje být sám. Vůbec ho netrápilo, co naše dvě děti budou dělat. Jsou malé, byly zvyklé mít tátu den co den doma. Věnoval se jim, takže děti to, že odešel, těžce nesly. Zůstala jsem sama. Na děti, domácnost a hlavně na hypotéku a úvěr, který jsme si před pěti lety vzali. Chtěli jsme bydlet ve svém.

Mohlo by se vám líbit

Jarka (55 let): Manžel na stará kolena objevil kouzlo automatů. Jednoho dne nám někdo zaklepal na dveře a připravil nás o všechno.

Závislost může mít různé podoby i formy. Vždy má negativní dopad na rodinu, ať už jde o vztahy nebo například ekonomickou stránku. Jarka žila spořádaný život s manželem a dětmi. Měli vlastní byt, oba stálou práci, ale její muž objevil kouzlo automatů. Zcela tomu propadl. A jak to tak bývá, nebylo to jen o výhrách. Prohry se hromadily, manžel si půjčoval peníze až jednou Jarce na dveře zaklepal vymahač dluhů.
svetzeny.cz

Bylo to těžké

Bylo to těžké a hodně. Nemohla jsem se vzpamatovat, večer co večer brečela v posteli. Zhubla jsem stresem dvanáct kilo, přišlo mi, že mentálně jsem zestárla o deset let. Do toho mi navíc zemřela taky babička. Přestáli jsme to s dětmi všechno. Sama bych to bez rodičů nezvládla. Hodně pomáhali také manželovi rodiče, protože se za syna styděli. Když se nabídli, že dětem něco koupí nebo mi posílali nákupy až do domu, neřekla jsem ne. Proč taky? Jejich syn mě opustil, nepřispíval. O alimentech se mi mohlo jen zdát, protože můj manžel se neustále stěhoval.

Chce vidět děti

Po dvou letech se ozval. Napsal mi, že se chce sejít, že chce vidět děti. Odpálkovala jsem ho, že pokud něco chce řešit, tak maximálně rozvod a to s mým právníkem, který jen čeká na to, až se s ním spojí. Moje děti přežily to, že je táta beze slova opustil a teď by s nimi chtěl navazovat vztah, protože si najednou vzpomněl, že je má? Ani náhodou! Tchyně mě sice přemlouvá, že jsou to jeho děti, ale na to jí vždy odpovím, že je zajímavé, že si to uvědomil teď a poslední dva roky se k nim neznal. Podala jsem žádost o rozvod, s právníkem jsme vše pečlivě monitorovali. Nikdo na světě nemůže mým dětem nařídit, aby se stýkali s otcem, které je beze slova a bez rozloučení opustil, protože potřeboval být sám.

Mohlo by se vám líbit

Radim (47 let): Manželka pracuje jako pomocná síla přitom má vysokou školu

Zaměstnání je důležitou součástí vašeho života, protože je to nejen zdroj financí, ale také například realizace vlastních snů a potřeb. Někdy však lidé chodí do práce jen proto, že jim to vydělá peníze na život. Práce je přitom netěší. Každý to vidí jinak, někdo chce podnikat a něco vybudovat, jiný zase chce v práci trávit co možná nejméně času a mít práci takzvaně od - do.
svetzeny.cz

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Je pochopitelné, že se Gita cítí zraněná a rozzlobená kvůli chování svého manžela. Opustit rodinu bez předchozí komunikace a snahy řešit problémy je nezodpovědné a sobecké. Gita musela čelit náhlé ztrátě partnera, finančním problémům a zároveň se starat o dvě malé děti, což je nesmírně náročná situace. Nicméně Gita by měla přesto umět odložit vlastní bolest a dívat se na situaci z dlouhodobého hlediska, zejména s ohledem na děti. I když je pochopitelné, že žena nechce, aby se děti stýkaly s otcem, který je opustil, je třeba zvážit, zda je to v nejlepším zájmu dětí. Ty potřebují oba rodiče, a i když otec udělal chybu, měl by dostat šanci napravit své chování a být součástí života svých dětí.

Pokud se otec skutečně chce zapojit do života dětí a je ochotný pracovat na zlepšení vztahů, mohlo by být prospěšné zvážit nějakou formu kontaktu, třeba za přítomnosti mediátora nebo terapeuta. Samozřejmě by to mělo být postupné a s ohledem na pocity a potřeby dětí. Zároveň je nutné, aby se Gita soustředila na své vlastní uzdravení a pohodu. Vyhledat podporu rodiny, přátel nebo odborníka může pomoci vyrovnat se s bolestivými emocemi a najít cestu vpřed. Je také nutné stanovit jasné hranice a očekávání v komunikaci s bývalým manželem, zejména pokud jde o finanční záležitosti a péči o děti.

Mohlo by se vám líbit

Lída (40 let): “Manžel ode mě odešel a syn mě z toho viní”

Rozchod a rozvod rodičů je nepříjemnou záležitostí, která se nedotýká jen hlavních aktérů, ale také dětí a nejbližší rodiny. Děti najednou přicházejí o své jistoty. Mají strach, jak to bude, když nebudou mít své rodiče pohromadě pod jednou střechou a s jedním z rodičů přijdou o každodenní kontakt. To samozřejmě děti hodně ovlivní. Lída nyní řeší problém se svým synem. Její manželství nevyšlo a společný syn drží s otcem. Dává své matce za vinu, že vyštvala jeho tatínka a on chce žít s ním a ne s mámou.
svetzeny.cz

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na www.terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek

Paní Gita je zraněná a rozhodla se, že bude chránit děti před dalším šokem. Je její rozhodnutí správné? Měla by dětem dopřát styk s otcem? Přeci jen, každé dítě má právo na dva rodiče. Ať už v životě udělají chybu nebo ne. Co byste na místě paní Gity dělali vy? Přečtěte si také příběh paní Elišky, která šetřila kde se dalo a její manžel si mezitím bokem užíval luxusu a peněz.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon