Přejít k hlavnímu obsahu

Šťastný podzim? Jděte na to jako Dánové a osvojte si tyto 3 věci

Sychravé počasí i zamračené obličeje lidí okolo jsou podzimní evergreen. Jde to ale změnit. Stačí, když si do života pustíte hygge, filosofii jednoho z nejšťastnějších národů světa.

Na špatné nálady, deprese a stres, které provázejí podzim rok co rok jsme si zvykli. Dokonce je považujeme i za jeho přirozenou součást. Dáváme to za vinu úbytku slunečního svitu, zkracujícím se dnům a lezavému počasí, které ovlivňují hladiny hormonů dobré nálady v naší krvi. Managery svých nálad jsme ale přeci jen my sami. Podzim jde prožít s úsměvem na rtech - jen proto musíme něco udělat.

1. Sundejte černé brýle

Špatným náladám se snadno podléhá. Stačí se ráno podívat z okna do pološera, po cestě do práce dvakrát zmoknout a už se s vámi veze den plný negativ. Práce vám nejde, všichni mají hloupé pohledy, rozčiluje vás i kolegův obyčejný dotaz. Večer je jen vysvobozením. Chmurný den už končí a třeba začne jiný lépe. Většinou se ale opakuje podle stejného scénáře. Možná vám přijde teď nemožné najít si na všem něco hezkého. Pro začátek stačí si jen nepřipustit špatnou náladu hned po ránu, brát den jako novou výzvu. Život je cesta, která vás má něco naučit a každý jeden den v ní má smysl. Možná, že až se vaše mysl otevře a vy sundáte černé brýle, zjistíte, že pozorovat, jak se příroda ukládá ke spánku, jak padá listí i jak úžasné tvary mají kapky deště, je něco krásného.

2. Proměňujte špatné v dobré

Každá situace, která vás během dne potká, má milion scénářů. To, jakou podobu jí v konečném důsledku dáte, je jen na vás. Když jí uchopíte správně, možná vám dá daleko víc než jen fajfku, že jste splnili úkol. Jak například chodíte z práce? Obvykle už dopředu v nervech, protože musíte rychle dojít nakoupit a uvařit. A teď si představte, že to nemusíte brát jako stres číslo jedna, ale jako soubor aktivit, na které se budete těšit. Namísto hektického zakopávání o všechny věci doma si zapalte svíčku, pusťte si hezkou hudbu, nalijte sobě i svému muži trochu vína a během přípravy jídla si povídejte o tom, jaký byl váš den nebo si zavolejte děti a vyzvídejte, co se jim povedlo ve škole. Jakmile přenesete tuto klidnou atmosféru domů, nebudete se tam cítit dobře jen vy, ale i všichni okolo.

3. Mějte prostor pro sebe

Stejně tak důležité je pracovat na sobě a na svém poznání. Nechceme, abyste od zítřka začaly cvičit Pět Tibeťanů nebo zpívat mantry a meditovat (i když i toto hluboké poznání vám toho mnoho dá). Pěstujte ale sebeúctu a sebelásku. Každý den se za něco pochvalte a usmějte se na sebe do zrcadla. Nestavte se do pozice superženy, která všechno zvládá. Role obětního beránka nikdy nikoho daleko nedovedla. Naordinujte si každý den prostor jen pro sebe a požádejte ostatní, aby to respektovali. Nemusí to být přece hodiny. Kolik času vám zabere koupel při svíčkách, relaxační masáž, zábal na vlasy nebo maska na obličej nebo pár stránek z knížky, kterou máte rádi?

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška