Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vzpomíná Dagmar Havlová na svého manžela Václava Havla, který zemřel před devíti lety?

Info ikona
Dagmar Havlová s Václavem Havlem

Václava Havla netřeba představovat. Každý rok se po celé České republice konají pietní akce, které připomínají jeho působení a pro ne jednu generaci se stal ikonou. Jak vzpomíná na Václava Havla jeho milovaná manželka Dagmar? Na svém Instagramu sdílela dojemnou fotografii.

Česko ožije vzpomínkami na Havla 

Svíčka pro Václava Havla

"Vzhledem k situaci, která není příznivá setkávání lidí, jsme se rozhodli pro letošní rok vynechat veškeré prvky, které mohou ke shromažďování vést. Vynechat tak bohužel musíme jak tradiční čtení z díla Václava Havla, tak i vzpomínky jeho přátel či blízkých spolupracovníků či hudební doprovod," říká Jakub Bouček z občanského hnutí Politika a Svědomí, které akci pravidelně pořádá. 

"O co ale nepochybně nemůžeme Svíčku pro Václava Havla ochudit, jsou svíčky samotné. Jako každý rok, tedy i letos vytvoříme srdce ze svíček. Ty budou jako vždy na místě k dispozici. Každý, kdo se bude chtít ke vzpomínce připojit, může přijít mezi 11:00 a 18:00 na Jungmannovo náměstí v Praze a pouze chvilku postát, zapálit svíčku," dodává Bouček.

"Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."

Protože organizátoři ví, že řada lidí chce při podobné příležitosti přeci jen něco říci, podělit se o vzpomínku či myšlenku, bude letos na místě také možnost zanechat alespoň písemnou stopu. Sochař Ján Rakytka právě v těchto dnech dokončuje výrobu dřevěného srdce, jehož součástí bude i vzkazovník, kde bude moci každý návštěvník zanechat v písemné podobě jakoukoliv myšlenku, pocit či pomyslný vzkaz pro Václava Havla. V osmnáct hodin bude akce zakončena mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.

Vůbec poprvé budou organizátoři veškeré dění na Jungmannově náměstí přenášet také online. Stream bude k nalezení na facebookové události.

Srdce na Hrad

Tradiční vzpomínkový průvod, v jehož čele se nese velké srdce, vyjde z náměstí Václava Havla, respektive z prostranství před Novou scénou, protože na náměstí VH probíhá rekonstrukce, v 18:00 hodin. Trasa průvodu povede přes Újezd, Malostranské náměstí na Hradčanské náměstí, kde u pomníku T. G. Masaryka promluví a zavzpomíná několik řečníků.

"Srdce, které pro mě osobně symbolizuje to všechno dobré, co v nás dokázal pan Havel probudit, poneseme letos na hrad už pošesté a jsme rozhodnuti nosit ho tam v toto příhodné datum tak dlouho, dokud jej nebude možné předat osobě, která si ho zaslouží," říká jeden z organizátorů Jiří Bareš.

"V osobě Václava Havla bylo srdce, jako symbol lásky, naděje a víry, na hradě přítomno a věřím, že Srdce na Hrad patří," doplňuje jej Petr Dauš.

V čele průvodu letos srdce ponesou aktéři sametové revoluce - hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb a textař, básník, publicista, spisovatel, producent a vystudovaný antropolog Michal Horáček. Na Hradčanském náměstí pak, kromě M. Kocába a M. Horáčka, vystoupí například básnířka, spisovatelka, disidentka, právnička Lenka Marečková, která byla za minulého režimu opakovaně vězněna za veřejné předčítání svých básní, kritických k tehdejšímu státnímu zřízení či zpěvák a muzikant Iby Pop, který přítomným zazpívá. 

Královna Alžběta porušuje vánoční tradici poprvé za 32 let

svetzeny.cz

"Svět je ztracen jen do té míry, do jaké je sám ztracen."

"Pro bezpečnost nás všech prosíme o dodržování rozestupů, nošení roušky po celou dobu akce a o dbání pokynů organizátorů i policie. Nezapomeňte si s sebou vzít také svíčky, případně přijďte i s vlastnoručně vyrobenými srdci," žádá Robin Suchánek.

Dagmar Havlová vzpomíná na svého manžela

Dagmar Havlová sdílela po půlnoci 18. prosince dojemnou fotografii, ke které nedodala žádný komentář. Jejich zamilovaná fotka už nasbírala tisíce "srdíček" a Svět ženy přidává další. 

Info ikona
Dagmar Havlová s Václavem Havlem

Slavná rodina plná skandálů. Která ze sester začínala ve filmu pro dospělé a která je nejbohatší?

svetzeny.cz

105 let od narození Édith Piaf: Život na ulici, vražda, prostituce i smrt, to byl osud slavné zpěvačky

svetzeny.cz