Přejít k hlavnímu obsahu

Bohémský život Vladimíra Menšíka: Zfalšovaná občanka, propařené noci a strach ze spánku

Geniální vypravěč a excelentní herec. Takový byl Vladimír Menšík (†58), jenž bavil lidi na televizních obrazovkách a jeho humor všichni milovali. Osudným se mu stalo podlomené zdraví, které přiživoval alkoholem, nespavostí a dalšími neřestmi.

Jitka Čvančarová promluvila o konci kariéry. „Trpím zájmem médií,“ přiznala a promluvila i o českém amatérismu

Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal herečku Jitku Čvančarovou (45). Jedna z nejslavnějších českých hereček vůbec poprvé promluvila o konci své herecké kariéry a o úrovni českého filmu. Mnoho fanoušků znepokojila a ti se bojí, že by se snad kráska přestala ukazovat před kamerou. Co řekla?
svetzeny.cz

Od mládí miloval různé estrády, přitahoval ho cirkus a komedianství měl v krvi. Tatínek ale s kočovným životem nesouhlasil a poslal mladého Vladimíra studovat průmyslovku. Tam ale začal hrát ochotnické divadlo a bylo rozhodnuto, jakým směrem se bude ubírat jeho život.

Milovaný kolegy i diváky

Kariéru rozjel rodák z Ivančic, až když se odstěhoval do Prahy. Nejdříve hrál divadlo, ale stále více pokukoval po filmovém světě. Nakonec prkna, co znamenají svět nadobro opustil a mohl zazářit na plátnech kin a televizních obrazovkách. Menšík měl neskutečný talent a dokázal zahrát jak komediální role, tak i vážné postavy. Byl přirozený, uvěřitelný a díky své pokoře a dobrému srdci ho milovali jak diváci, tak kolegové. Bohužel ho pohltil nejen démon alkohol.

Bál se udušení v posteli

Popíjením Vladimír ventiloval pracovní vypětí, ale v kombinaci s cigaretami si neskutečně huntoval zdraví. Trpěl totiž silným astmatem, kvůli němuž se bál usnout. „To jsme třeba někde na natáčení spali v hotelu, a najednou mi v noci někdo škrábe na dveře. Já naštvaný vstal, a venku Menšík. Václave, prosím, pojď ke mně na chvíli, budeme si povídat, prosil. Já se bránil, že jsem uprostřed spánku, že mu tam usnu, ale nedal se odbýt. Zašel jsem tedy k němu a povídali jsme si do rána,“  vzpomínal tehdy režisér Václav Vorlíček (†88), jenž byl hercův velký přítel a obsadil ho několikrát do svých legendárních snímků. 

Takhle se změnili herci z legendárního muzikálového filmu Rebelové po 22 letech

Od uvedení muzikálového filmu Rebelové režiséra Filipa Renče uběhlo již 22 let. Film tehdy okouzlil snad všechny generace – od těch nejmladších diváků, kteří spolu s hlavními hrdiny prožívali své první lásky, až po ty nejstarší diváky, které zasáhla dobová atmosféra celého filmu. Jak dnes vypadají a žijí herci z filmu, který jsme všichni milovali?
svetzeny.cz

Bangladéšská Popelka

Jedním z nich jsou samozřejmě Tři oříšku pro Popelku, kde Menšík způsobil režisérovi krušné chvilky, protože po nocích samozřejmě pořádně popíjel. Vladimír se tak během natáčení ztratil, ale nakonec ho našli na place, jak dělá, že je naprosto v pořádku a čte si noviny. ‚‚Samozřejmě v pořádku nebyl, ale něco z těch novin mu zřejmě proniklo do mozku, protože když pak měl zavolat radostné ‚Ať žije Popelka‘, zařval místo toho z plných plic: ‚Prověřte Bangladéš!‘“ popsal Vorlíček další z mnoha příhod s legendárním hercem, jenž zatloukal svůj věk.

Info ikona
Menšík ve Třech oříškách pro Popelku.

Dříve do důchodu

Kdo by si myslel, že se Menšík dělal mladším, je na omylu. Vladimír se postaršil o pět let a stačila k tomu nedbalost úřednice, když mu vydávala občanku. V datu narození 1929 nedotáhla druhou devítku do konce a Menšík z ní jedním tahem pera udělal čtyřku. A podvod byl na světě. Důvod tohoto jednání byl jednoduchý. Vladimír prý chtěl jít dříve do důchodu. Nešlo ovšem o krátkodobou záležitost. Menšík podvod s věkem dotáhl až do konce svého života.

Poslední vtip a sbohem

Přesto, že se mu vleklé zdravotní problémy vepsaly do tváře a byl na pokraji sil, do poslední chvíle se nedokázal vzdát toho, co tolik miloval. Vystoupení v televizi před smějícím se publikem. Diváci tleskali a dávali herci najevo svou přízeň. Na konci pořadu Menšík ještě přidal jednu anekdotu navíc, naposledy se poklonil a odešel. Dva dny po vystoupení mu praskl vřed a začal krvácet do břicha. O několik hodin později Vladimír zemřel. Za sebou zanechal tisíce minut televizní zábavy, množství skvělých rolí a jeho humor žije dodnes.

Vladimír ztvárnil stovky nezapomenutelných rolí.
Zdroj článku