Přejít k hlavnímu obsahu

Postrach mládí: Tyhle potraviny způsobí předčasné stárnutí. Vyřaďte je ze svého jídelníčku

Chcete vypadat stále svěže a ve skvělé kondici? Pak se raději obloukem vyhýbejte potravinám, které podle vědců způsobují předčasné stárnutí, v čele s vyšší tvorbou vrásek a ztrátou pružnosti pokožky. Zjistěte, které pokrmy nejvíce kazí cestu za hledáním elixíru mládí.

Nezdravé stravování vede často k přibírání, ale ve svém důsledku také k mnoha nemocem. Nevhodné potraviny navíc tělo okyselují nebo alkalizují, což jsou procesy způsobující předčasné stárnutí organismu. Vlivem okyselení organismu totiž vzniká v těle chronický zánět, který buňkám později zabraňuje v jejich správném fungování.

Nepřítel mládí i štíhle linie? Rychlé cukry

Nejčastějšími nepřáteli štíhlé linie a stálého mládí jsou rychlé cukry, které kromě rychlejšího stárnutí zpomaluje metabolismus, a dokonce oslabí vaší imunitu. To znamená, že po konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru nejen přiberete, ale budete také náchylnější k vážným chronickým nemocem. A navíc se v důsledku toho váš celkový stav podepíše na rychlosti, jakou stárnete. A to si nepřeje asi žádná dáma.

Mohlo by se vám líbit

Jak stará je vaše duše? To prozradí měsíc vašeho narození

Víte, jak je stará vaše duše? Měsíc narození může určit, jaká je vaše duše a co to vypovídá o vaší osobnosti. Pokud se podíváte na měsíc, ve kterém jste se narodili, můžete lehce získat odpověď.
svetzeny.cz

Nepodléhejte hříšným sladkostem

Jednoduché neboli takzvané rychlé cukry najdete téměř ve všech nezdravých sladkostech. Jsou obsažené například v dortech, koláčích, bonbonech, sušenkách, ale i ve sladkých limonádách, džusech nebo v bílém pšeničném pečivu. A právě rychlé cukry patří mezi nepřítele stálého mládí číslo 1. Zatěžují trávení a zpomalují metabolismus, takže se kvůli jejich pojídání můžete cítit často unavená a bez energie. Navíc se tyto cukry hromadí v tkáních, takže mohou způsobit překyselení organismu v podobě chronického zánětu. Ale jak je možné, že kvůli tomu váš organismus stárne nejen zevnitř, ale i navenek?

Vzniklý zánět způsobí, že vaše pokožka nemůže přijímat tolik kyslíku, kolik je třeba, aby byla stále svěží a mladistvá. To stejné platí pro celý organismus. Navíc se bez kondice můžete cítit i kvůli tomu, že konzumace velkého množství jednoduchých sacharidů snižuje vaši obranyschopnost až o 50 %. Takže lidé, kteří konzumují hodně sladkého, jsou kvůli tomu často náchylnější také k některým nemocem.

Ovoce? Ano, ale opatrně

Kdo by neměl rád šťavnaté a osvěžující ovoce, které je moc dobré a navíc plné vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Obsahuje ale také ovocný cukr zvaný fruktóza. A právě proto, musíte být při pojídání ovoce obezřetná. S jeho množstvím se to nevyplácí přehánět. Nadbytečné množství ovocného cukru v krvi totiž způsobit inzulinovou zátěž organismu. V jejím důsledku je tělo překyselené, a vlivem toho má pak sklony k rychlejšímu stárnutí. Obecně ale platí, že pokud si dopřejete pár kousků ovoce denně a s jeho množstvím to nepřeženete, nemusíte se bát, že byste začala stárnout rychleji.

Pokud ale ráda mlsáte a jste zvyklá konzumovat ovoce ve větším množství, zkuste pár kusů ovoce raději nahradit zeleninou či oříšky. Vyhnete se tak nadbytečného množství ovocného cukru v krvi, a s tím i nežádoucímu dřívějšímu stárnutí.

Mohlo by se vám líbit

Nejnovější trendy v obočí: V kurzu je styl ala Cara Delevigne, frčí (ne)upravenost a úzké linky jsou passé

Stejně jako módní, tak i kosmetické trendy se v průběhu času proměňují. Co se nosilo dříve, si dnes mnohdy už nedovedeme představit, naopak v dřívějších dobách by možná neuspěla většina dnešních kosmetických novinek. A jinak tomu není ani v případě obočí, které během od dob minulého století prošlo skutečně výraznou evolucí. Proč už nefrčí úzké nepřirozené linky a jaký styl obočí je aktuálně v kurzu?
svetzeny.cz

Jezte pravidelně

Největším nepřítelem mládí obecně je podle odborníků nepravidelná a nezdravá strava a nedostatečný pitný režim. V prvním případě jde hlavně o to, abyste konzumovala malé porce alespoň 5-6 krát denně, nepřejídala se a mezi jednotlivými jídly udržovala rozestup alespoň 3-5 hodin. Pečlivě si hlídejte také složení potravin. Měly by být bohaté především na vlákninu a vitaminy a neobsahovat příliš jednoduchých cukrů. Ideální jsou třeba zelenina, netučné maso, mléčné výrobky a celozrnné pečivo.

Vysoká hladina cukru v krvi

Jedině tak se vyhnete nežádoucímu hromadění cukru v krvi. Pokud máte dlouhodobě příliš vysokou hladinu cukru v krvi, může u vás v důsledku toho dojít ke vzniku některých chronických onemocnění, například cukrovky. Kromě toho, že jde o vážnou nemoc, organismus s přehnaným množstvím cukru v těle, stárne mnohem rychleji.

Pitný režim je základ

Ještě důležitější je pravidelný a dostatečný pitný režim. Pít bychom měli ideálně neperlivou čistou vodu v doporučeném denním množství. Sama si můžete spočítat podle známého jednoduchého vzorečku vycházejícího z vaší výšky a váhy, případně tělesné aktivity, kolik litrů vody denně byste měla ideálně vypít, abyste byla dostatečně hydratovaná. Platí totiž fakt, že naše tělo bez vody nemůže správně fungovat. Nedostatečný pitný režim tak patří mezi hlavní důvody, proč organismus stárne rychleji a předčasně.

Mohlo by se vám líbit

Hubnutí: Jak zhubnout stehna? Pomůže kalorický deficit a speciální cviky

Většina lidí by chtěla své tělo nějak upravit nebo ho případně zpevnit či dokonce zhubnout. Ženy nejvíce řeší bříško a stehna. Dnes se zaměříme na hubnutí stehen.
svetzeny.cz

Dostatek vody je alfa a omega

Tělesné buňky se totiž nedokáží v případě nedostatku vody dostatečně vyčistit od toxinů a dalších škodlivých látek. Škodlivé volné radikály a odpadní produkty se tak v případě dehydratace začnou hromadit v těle a přestanou se vylučovat, což způsobí, že buňky stárnou rychleji. Když tedy budete pít dostatek vody, umožníte tělu se lépe pročistit a detoxikovat, takže se vyhnete předčasnému stárnutí. Pokud čisté neperlivé vodě příliš neholdujete, ničemu nebude vadit, když si do vody přidáte pro zlepšení chuti trochu limetkové či citronové nebo jiné přírodní ovocné šťávy.

Zdroje: hydrationforhealth.com, zdravestravovani.eu, eatthis.com