Přejít k hlavnímu obsahu

10 mýtů a faktů o kontaktních čočkách

Může se v čočkách do vody? A je bezpečné v nich spát? Máme pro vás odpovědi na nejčastější otázky, které se pojí s nošením kontaktních čoček.

1. Kontaktní čočky si můžete vybrat sami v obchodě nebo v drogerii - MÝTUS

Obzvlášť na poprvé rozhodně navštivte očního lékaře nebo specializované kontaktologické centrum. Nevybíráte si jogurt nebo šampon, ale zdravotní pomůcku pro korekci očních vad. Nemůžete si vybrat ty správné čočky přímo pro vás jen podle dioptrií, které máte v brýlích. Čočky mají jinou ohniskovou vzdálenost a navíc potřebujete znát průměr a zakřivení rohovky oka.

2. Čočky mohou trvale poškodit zrak - FAKT

Nošení kontaktních čoček je zcela bezpečné v případě, že dbáte na základní pravidla pro jejich používání. Pokud nebudete dodržovat tyto zásady, může podle odborníků k trvalému poškození dojít. Nedostatečná hygiena při aplikaci čoček může způsobovat časté oční infekce, záněty spojivek. V některých případech může docházet k vaskularizaci (prorůstání cév) rohovky. To se může například stát, pokud máte nasazené čočky dlouhodobě více než 16 hodin denně nebo v nich spíte. Ojediněle může nezodpovědné nošení kontaktních čoček skončit až transplantací rohovky nebo slepotou.

3. Spaní v kontaktních čočkách je bezpečné - MÝTUS

Výzkumy ukazují, že většině uživatelům kontaktních čoček se občas stane, že v nich usnou. „Spaní v kontaktních čočkách opravdu není bezpečné. I když spíte v čočkách méně než jednou týdně, riziko infekce se zvyšuje až 6,5x,“ varuje primářka z Oční kliniky Duovize Lucie Valešová.

4. S čočkama se do vody nechodí - FAKT

V kontaktních čočkách se jít koupat můžete. Počítejte ale s tím, že čočka při styku s vodou může nabobtnat. Stejně tak se pod ní mohou zanést různé bakterie, houby nebo dokonce parazité. Proto je nutné po koupání počkat pár minut, až se oko i čočka stabilizují a pak hned čočku z oka vyjmout a vyhodit. Pokud ji v oku ponecháte, případně se s ní půjdete znovu koupat, bakterie budou dál bujet a v extrémních případech to může skončit rohovkovým vředem, transplantací rohovky nebo dokonce slepotou. Navíc pod vodou nesmíte ani na vteřinu zapomenout na čočky, pokud otevřete oči, okamžitě o ně přijdete.

5. Čočka se vám může v oku ztratit - MÝTUS

Anatomicky to není možné. Maximálně se vám může kontaktní čočka zaseknout pod horním víčkem, pokud nebude dostatečně zvlhčená. Ale nikam dál se nedostane, oční bulva je potažena tenkou blánou, která znemožňuje, aby se cokoli dostalo za oko.

6. Nošení čoček ve výsledku stojí více než laserová operace - FAKT

Ceny kontaktních čoček závisí na druhu, materiálu i značce. Průměrně zaplatíte během deseti let kolem 60 tisíc korun. „Kvalitní laserová operace se dá pořídit za 40 tisíc korun za obě oči. Dnes navíc při použití nejmodernějších laserových zákroků s použitím femtosekundového laseru zákrok pacient ani necítí a už druhý den se může zase vrátit do normálního života,“ uvádí primářka brněnské NeoVize Šárka Skorkovská.

7. Když mám čočky, nepotřebuju drahé sluneční brýle - MÝTUS

Nošení čoček během léta je velmi pohodlné a praktické. Můžete si vzít v podstatě jakékoli sluneční brýle a u bazénu konečně ostřížím zrakem nenápadně pozorovat promenádu v plavkách. Ale šetřit na slunečních brýlích se nevyplácí. Ultrafialové záření je pro lidské oko nejnebezpečnější a kontaktní čočky vás před ním neochrání. Může například přispívat k rozvoji šedého zákalu. Kvalitní sluneční brýle začínají s ochranným faktorem alespoň 400. A zde platí, čím více, tím lépe.

8. Na řízení aut či motorek je lepší mít čočky - FAKT

Oproti brýlím máte díky čočkám ostré i periferní vidění, což se za volantem opravdu hodí. Navíc čočky se neumažou, nespadnou a neprasknou vám při řízení.

9. Osoby trpící astigmatismem nemohou nosit čočky - MÝTUS

Díky pokroku v posledních letech už astigmatismus není překážkou k nošení čoček. Dokonce čočky mnohdy pomáhají mnohem lépe tuto oční vadu korigovat. Astigmatismus je dnes možné odstranit také laserovou operací.

10. Místo roztoku na čočky můžete použít i čistou vodu - MÝTUS

„Čočky v obyčejné vodě mohou nabobtnat a izotonický roztok je živná půda pro jakékoliv bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek,“ vysvětluje primářka Valešová. Proto mějte vždy u sebe zásobu roztoku a pouzder na čočky.