Přejít k hlavnímu obsahu

10 nejčastějších mýtů o fitness

Není třeba si hned najímat osobního trenéra, pokud chcete ve fitku docílit vyrýsované postavy. Ale nesmíte taky věřit všem zaručeným radám, které vám půjdou kolem ucha.

  1. Tuk lze odbourávat cíleně pomocí vybraných cviků na různých částech těla 
    Byla by to senzace, ale bohužel to tak úplně nefunguje. V závislosti na genech a metabolizmu si tělo samo rozhodne, které tukové polštářky zlikviduje jako první. Trénink pomůže jen při jejich formování.
     
  2. Čím více budete trénovat, tím lépe
    Kdo tělo trvale přetěžuje, nedocílí pokroku. Přemrštěný ttrénink může dokonce výkonnost snížit nebo vést ke zranění. Jen díky regeneraci v přestávkách lze do další lekce vložit víc energie, než bychom mohli s unavenými svaly. Po vytrvalostní aktivitě se doporučuje nejméně 24hodinová přestávka, po posilování dokonce 48 hodin.
     
  3. Volba hudby při sportu neovlivní výkon
    Naopak, má na něj výrazný vliv. Jistá kanadská studie prokázala, že pacienti s nemocným srdcem, kteří při tréninku poslouchali svoji oblíbenou hudbu, byli až o 70 % aktivnější. Velké pokroky udělali, jakmile byla hudba sladěna s tempem jejich chůze nebo běhu.
     
  4. Sport zabere příliš mnoho času
    To je jen výmluva. Nemůžete-li do fitka, existuje řada fitness aplikací, jež lze vyzkoušet doma (například 30 Day Fit Challenge Workout). Dobrou volbou pro zaneprázdněné je princip H.I.I.T. (High Intensity Interval Training). Střídá cvičení s vysokou intenzitou a úseky s nízkou zátěží či odpočinkem. Trénink nemusí překročit 20 minut a jeho efekt vás ohromí. Zlepšuje kondici, urychluje metabolizmus a spaluje tuky - i během klidové fáze.
     
  5. Co bolí, to sílí
    Bolest neznamená, že trénujete správně. Svalová horečka po cvičení je způsobena mikrotrhlinkami ve svalech, jež se objevují, když provádíte nový druh pohybu. Mezi jednotlivými cviky si proto dopřejte odpočinek.
     
  6. Každý sám za sebe
    Vůbec ne. Kdo sportuje, ovlivní pozitivně i partnera. Americká studie mezi více než 3000 manželskými páry tvrdí, že ženy jsou v tomto ohledu zdatnější. Nadšené sportovkyně dokážou své muže motivovat lépe, než to umějí muži s ženami. 
     
  7. Ráno je pohyb efektivnější 
    Žádný optimální tréninkový čas neexistuje. Kdy budete sportovat, záleží jen na vás a vašem biorytmu. Někteří rádi nastartují den sportem, jiní mají ráno pomalý rozjezd a vyrážejí za sportem raději večer, nebo dokonce před spaním.
     
  8. Chcete-li zhubnout, vynechte tuky 
    Tohle pravidlo má výjimku. Zdravé tělo tuky totiž potřebuje pro řadu tělesných funkcí. Spolu se sacharidy a bílkovinami patří k základním živinám. Jsou zdrojem energie metabolizmu buněk, nez nich by organizmus nevytvořil některé hormony. Měly by zaujímat asi třetinu denního energetického příjmu (70 až 90 g). Vybírejte ale ty správné - najdete je v ořeších, semínkách či olivovém oleji.
  9. Koho bolí záda, musí je posilovat
    Ano, ale nejen je. Páteř je podporována jak zádovými, tak břišními svaly. Posilujete-li jen jednu skupinu, dojde k nerovnováze, což může vést k nesprávnému držení těla a bolestem zad. Proto musíte cvičit celý střed trupu, abyste páteři poskytli oporu. 

  10. Lidé s nadváhou musejí zhubnout, aby mohli sportovat
    Naopak - lidí s nadváhou musejí začít sportovat, aby konečně zhubli. Jen je třeba vybrat si vhodnou pohybovou aktivitu (například chůzi, plavání, akvaaerobik), aby nepřetěžovali už tak namáhané klouby.