Přejít k hlavnímu obsahu

Náhlá finanční tíseň? Tady je 5 tipů, jak si vybrat půjčku

Rozbilo se vám auto, nebo si potřebujete obměnit vybavení domácnosti a nemáte zrovna našetřeno dost financí? Můžete si půjčit. Před tím, než se však rozeběhnete do banky, si ale přečtěte našich 5 tipů, jak si vybrat co nejvýhodnější produkt.

Půjčky se jeví velmi výhodně. Opak však může být pravdou. Je třeba zapojit matematiku a dopředu si zvážit všechny možnosti - zejména délku splácení, výši splátky a spočítat si také to, kolik přeplatíte. Vyvarujte se také půjček od neznámých subjektů a podezřele výhodných poskytovatelů. 

1. Vezměte si osobní úvěr on-line

U Osobního úvěru banka nezjišťuje, na co peníze potřebujete, můžete je využít na cokoli. Splátky si nastavíte podle svých potřeb, například až na 8 let. Zajímavostí je, že klienti Komerční banky si půjčku mohou sjednat i on-line ve svém internetovém bankovnictví či mobilní bance. Při předschváleném limitu můžete mít úvěr v bance vyřízen do 30 minut. Od začátku do konce víte, kolik a s jakou sazbou splácíte a můžete se i pojistit pro případ nečekaných komplikací.

2. Mějte po ruce kreditku

Kreditní kartu máte v peněžence pro výhodné a bezpečné nákupy. Na rozdíl od debetní karty, kde platíte svými penězi ze svého účtu, tady platíte penězi banky a získáváte tím i mnoho výhod. Krom jiného platíte bezpečně a rychle  po  celém světě Pokud peníze vrátíte v tzv. bezúročném období (zpravidla 45 dnů), neplatíte žádné úroky. Ideální je tedy využívat vaší kreditku i pro přehlednější cashflow vaší domácnosti a každý měsíc ji doplatit.

Například A karta od Komerčky nabízí zajímavé služby a benefity. Získáte až 50% slevy na cestování i wellness, prodlouženou záruku na vybrané zboží, asistenční službu, která za vás zarezervuje letenky nebo lístky do divadla aj. Za to, že platíte můžete navíc získat každý měsíc na penzijní až 500 korun.

3. Využijte povolený debet 

Povolený debet je v podstatě taková finanční rezerva spojená s vašim běžným účtem. Jde o vhodnou formu například v okamžiku, kdy potřebujete zaplatit zálohy za elektřinu nebo plyn a na účet vám ještě nepřišla výplata. Nebo když uděláte větší nákup a nemusíte se stresovat, zda vám zbylo na pravidelné platby. Kouzlo povoleného debetu je v tom, že nemusíte o nic žádat. Jednoduše jej doplatíte a v případě potřeby můžete znovu čerpat. Vždy platíte jen za vyčerpanou částku. 

4. Slučte si staré půjčky

Pokud už nějaké úvěry máte, nebo platíte vysoké  úroky za vyčerpanou kreditku či povolený debet a potřebujete snížit své měsíční splátky, je výhodné své úvěry sloučit do jednoho a tím ušetřit i několik tisíc na měsíční splátce. Sloučit můžete úvěry u různých bank, vaše banka vám s převodem pomůže a kontaktuje banky za vás. Navíc získáte i menší částku na cokoliv. Můžete tedy snížit své měsíční náklady snadno a bez starostí.  Úrokové sazby jsou zpravidla nižší než u klasických úvěrů a není zde poplatek za sjednání. Navíc stejně jako u klasického úvěru můžete tuto půjčku kdykoliv splatit bez sankcí a dodatečných nákladů. 

5. Zjistěte, jestli se vám nevyplatí americká hypotéka

Specifickou formou půjčky je tzv. Americká hypotéka. Jak už název napovídá, dorazila k nám z USA. Je to neúčelový úvěr na cokoli, co nesouvisí s podnikáním. Je zajištěný nemovitostí, kterou vlastníte a nabízí vám lepší úrok než osobní úvěr. Můžete čerpat také výrazně vyšší částky, až 10 milionů Kč (maximálně 70 % hodnoty zastavené nemovitosti). Tuto půjčku je možné využít na cokoliv, třeba na nákup karavanu, jachty, na cestu kolem světa, na financování zahraničního studia dětí, na rekonstrukci bytu nebo nákup nemovitosti v zahraničí. Rozhodnutí je jen na vás.