Přejít k hlavnímu obsahu

Vybíráte chatu? Na co si dát pozor a kolik zaplatíte?

Poptávka po chatách, chalupách a víkendových sídlech v posledních letech neustále roste. Pokud uvažujete o jejich pořízení, připravili jsme pro vás několik tipů, kterým byste měli při výběru nemovitosti věnovat pozornost.

Mezi nejoblíbenější destinace českých chatařů patří střední Čechy, jižní Morava a oblasti v Krkonoších nebo na Šumavě. Méně naopak láká Vysočina. S poptávkou ale vždy roste i cena. „Za poslední dva roky pozorujeme nejen zvýšenou poptávku, ale také rychlejší zvyšování cen. Průměrná cena rekreačního bydlení ve Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji už překročila 2 miliony korun. Na Vysočině se ceny pohybují až o půl milionu níže,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. Na cenách se v poslední době podepisuje to, že rekreační objekty slouží nejen k odpočinku, ale také jako dlouhodobě rostoucí investice.

Na co si dát při výběru chaty pozor?

Při výběru chaty platí podobná pravidla jako při koupi kterékoliv jiné nemovitosti. Ať už se rozhodnete koupit již zabydlenou starší chatu nebo moderní srub, neměli byste dát jen na první pohled. Stavbu si dobře projděte a zaměřte se na její technický stav. Chata, chalupa nebo rekreační domek musí mít přiděleno číslo popisné nebo alespoň číslo evidenční. Abyste jednoduše dostali hypotéku, číslo musí být řádně zapsáno v katastru nemovitostí. Další věcí, kterou zjistíte z katastru nemovitostí je, jak jsou vyřešeny pozemky pod chatou, přístupové cesty, případně věcná břemena k pozemku. „Zde platí jednoduché pravidlo – přístup k rekreačnímu objektu musí být vždy právně vyřešen, nejčastěji právě tzv. věcným břemenem pro chůzi a jízdu, díky kterému se dostanete ke své chatě třeba i přes příjezdovou cestu vlastněnou sousedem,“ dodává Vokálová.

Pokud vás zaujal pozemek u vody, ověřte si stupeň povodňové zóny, ve které se nachází. Pokud se objekt nachází v 1. nebo 2. zóně, se získáním hypotéky nebudete mít problém. Pokud ale chcete koupit objekt ve 3. nebo 4. povodňové zóně, zbystřete. Objekty v nejvyšší zóně jsou kvůli vysokému riziku povodní totiž nepojistitelné. Banky na ně mohou poskytnout finance, kupovanou chatu ale nemůžete použít jako nemovitost, kterou budete ručit.

Financování hypotékou?

Výhodou financování rekreačního bydlení je, že pro něj platí stejné podmínky jako pro běžné nemovitosti. Nemusíte se tedy bát složitějšího procesu vyřízení hypotéky. Velkým trendem jsou nyní energeticky šetrné stavby, které v běžném provozu nespotřebovávají velké množství energie. Tím šetří nejen kapsy svých majitelů, ale také životní prostředí. „V Hypoteční bance trend šetrných staveb dlouhodobě rozvíjíme a nabízíme řešení pro financování takových staveb. Naši Zelenou hypotéku, která finančně podporuje zájemce o šetrné bydlení, získá každý, jehož novostavba, ale i rekonstrukce staršího objektu, splní energetickou třídu A nebo B,“ upozorňuje Vokálová. Pro zájemce o zelené bydlení je připravena sleva ze standardní úrokové sazby, na pojištění nemovitosti a další výhody.

Moderní bydlení na míru

Pokud se rozhodujete mezi starší dřevenou roubenkou nebo spíše modernějším víkendovým domkem, vyzkoušejte si obě možnosti během dovolené. Podobně na to šla i paní Bárová z Prahy. „S manželem jsme se nakonec rozhodli pro stavbu moderní chaty ve Filipovicích u Bělé pod Pradědem. Chtěli jsme domeček, který má všechno, co potřebujeme k odpočinku. Proto jsme se rozhodli financovat také saunu nebo venkovní vířivku. Interiér jsme zvolili moderní a jednoduchý, aby se u nás každý cítil pohodlně,“ popisuje paní Bárová. „Chataření jsme si s manželem oblíbili natolik, že se zde snažíme trávit každý volný víkend. Nadšení jsou i naši synové se svými rodinami, kteří dokonce uvažují, že si pořídí vlastní chatu kousek od té naší,“ doplňuje.

Pokud i vy chcete své víkendy trávit na vlastní chatě nebo chalupě, neváhejte, ceny nemovitostí jen tak klesat nebudou. V Hypoteční bance Vám v cestě za vlastní hypotékou rádi poradí. Více informací naleznete na www.hypotecnibanka.cz.

Chata Modřín