Přejít k hlavnímu obsahu

Vulgarismy posedlý Mozart: Geniální skladatel byl sprostý jak dlaždič, mohl za to Tourettův syndrom?

Info ikona
Wolfgang Amadeus Mozart

Výjimečný talent vykoupený psychickou poruchou. Wolfgang Amadeus Mozart (35) byl podle svého okolí velmi sprostý a vulgarismy rozhodně nešetřil. Geniální skladatel měl mít dle dochované dokumentace také zvláštní úchylku, o které neměl problém psát v korespondenci svým blízkým. Podle některých odborníků mohl trpět Tourettovým syndromem.

Zázračné dítě, které začalo komponovat v pouhých pěti letech. Malý Wolfgang hrál na klavír a na housle. V mládí koncertoval po celé Evropě a všichni byly z jeho neskutečného talentu nadšeni. 

Sprostá slova byla na denním pořádku

V rodičích měl Wolfgang samozřejmě velkou podporu, ale když se na to podíváme očima dnešních dětí, světoznámý skladatel strávil dětství po koncertních sálech, a nikoliv hraním s vrstevníky. To se také možná mohlo podepsat na jeho chování, že trávil spoustu času pouze po boku dospělých. Vulgarismy z něho létaly rychlostí blesku a oblažoval jimi celou svou rodinu. Převážně se zaměřoval na slova spojená s vyměšováním, takže jeho blízcí neustále poslouchali o zadcích, pšoukání a dalších věcech, které vás hned napadnou.

Mozart častoval sestřenici vulgárními dopisy

Skladatel neměl žádný ostych, upřímně vyjadřoval to, co cítil, a to nejen ve svých skladbách. Ozývají se názory, že také trpěl koprofilií, což je sexuální úchylka se zálibou ve výkalech. Čemuž nahrávají velmi nevhodné dopisy, které psal své sestřenici a servítky si v nich Mozart rozhodně nebral: „Vyse*u se ti na nos a bude ti to stékat po bradě,” stojí v jednom z nich. Jedna z jeho skladeb, kánon má název Lízej mi zadek. Wolfgangovo nepřiměřené chování bylo také předmětem Světového psychiatrického kongresu, který se konal v roce 1983 ve Vídni.

Obsese, tanec a kroucení nahrávají Tourettovému syndromu

Zde se někteří odborníci shodovali, že za příčinu skladatelova chování může Tourettův syndrom. Psychická porucha, která se projevuje nutkavou potřebou vydávat zvuky a až 30% nemocných nekontrolovaně vykřikuje sprostá slova, a to i během běžné konverzace. Otevřeně se o Mozartově poruše mluví v dokumentu What Made Mozart Tic? z roku 2004. „Já věřím, že Mozart Tourettův syndrom měl. Máme dobové záznamy o tom, jak se točil a kroutil a patrně i tančil,” uvádí Terence Watts, psycholog, který se z mnoha důvodů přiklání k této možnosti. ‚‚Byl posedlý tělesnými funkcemi, což je mezi pacienty s Tourretem velmi běžné. Byl velmi velmi kompulzivní a velmi obsesivní. To jsou všechno jasné známky Tourettova syndromu,“ dodává Watts v dokumentu na adresu světového skladatele.

5 neobvyklých sexuálních praktik z celého světa

Sex a erotika jsou staré jako lidstvo samo a jsou pevně zakořeněny v kulturách po celé zeměkouli. To ovšem neznamená, že na ně lidé všude nahlížejí stejně. Co je pro jedny podivné či zcela tabu, může být pro jiné naprosto běžnou součástí milostného života. Pojďte se s námi podívat na některé z neobvyklých praktik spojených se sexem, erotikou či partnerským životem.
svetzeny.cz

Hulvát se zvláštní úchylkou

Jednoduché vysvětlení, které obhajuje umělcovo chování. Ne všichni lékaři však s tímto názorem souhlasí. „Podle mého názoru Mozart neměl Tourettův syndrom. Vysvětlím. Mozart neměl žádné zřetelně jasné motorické ani hlasové tiky. Rozhodně neměl ADHD, neměl ani rodinné předpoklady. Podle mě neměl žádné příznaky Tourettova syndromu,“ říká Mary Robertsonová, velmi uznávaná psychiatrička a odbornice právě na Tourettův syndrom. Geniální skladatel mohl být zkrátka jen hulvát se sklony k nepříliš častým sexuálním praktikám.

Kde je pravda se už asi nikdy nedozvíme a Mozartovo chování bude ještě dlouho předmětem vědeckého zkoumání. Skladatel svým chováním ale nikomu neubližoval, okolí to bylo jen nepříjemné a důležité je, jaký odkaz zanechal v hudbě. Jeho genialita je více než patrná a skladby, které zkomponoval, jsou věčné. 

Zdroj článku