Přejít k hlavnímu obsahu

„Šťastné“ mládí v socialismu: Na spartakiádách cvičily tisíce cvičenců, trénovalo se ve škole i v práci

Nekonečné řady cvičenců a cvičenek v úborech na rozpáleném Strahovském stadionu. Propagandistická hesla, kam se člověk podíval. Barevné průvody s mávátky po Praze. Tak vypadaly spartakiády, monstrózní tělovýchovná vystoupení, kterých se účastnili spokojení soudruzi a soudružky, ale i pionýři a jiskry z celé republiky. Vzpomínáte? Možná i vy jste v té době byly poupata anebo vojáci či děti ve cvičení žen s dětmi.

Spartakiáda byla masová tělovýchovná akce, která se konala pravidelně v bývalém Československu od roku 1955 až do roku 1990. Představovala grandiózní oslavu tělesné zdatnosti a soudružské jednoty, symbolizující ideály socialistického režimu. Název „Spartakiáda“ byl inspirován antickým Spartakem, vůdcem povstání otroků ve Svaté říši římské, a měla vyjadřovat sílu a bojovnost lidu.

Akrobatické prvky i geometrické formace

Účast na spartakiádě byla širokospektrální a zahrnovala lidi všech věkových kategorií a různých profesí. Cvičili zde školáci, studenti, vojáci, dělníci i důchodci. Speciální skupiny tvořily například dětské a mládežnické kolektivy, ženy, muži, a dokonce i speciální jednotky, jako byli hasiči, vojáci či železničáři. Přípravy byly pečlivě organizované a zapojovaly se do nich miliony lidí z celé republiky. Spartakiády ale nebyly jen pro běžné občany. Na akcích často vystupovaly známé osobnosti včetně herců, zpěváků a sportovců, kteří svým účinkováním dodávali celé události lesk a atraktivitu.

Hlavní scéna spartakiád se nacházela na Strahovském stadionu v Praze. Program zahrnoval komplexní tělovýchovná vystoupení, často doprovázená hudbou, zpěvem a různými formami uměleckého vyjádření. Každé cvičení bylo důkladně nacvičeno a synchronizováno, aby výsledkem byla perfektní harmonie a vizuální podívaná. Představení zahrnovala jednoduché i složité akrobatické prvky a různé formace, které vytvářely úchvatné geometrické obrazce. K nejoblíbenějším většinou patřila představení mladých dívek a perfektně secvičených vojáků.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Dovolená za socialismu. Pobyty na příděl, výjezdní povolení i prázdniny pod stanem. Vzpomínáte?

V dnešní době si můžeme cestovat, kam si jen vzpomeneme, a na dovolenou u moře či na chatu na horách se často dostaneme i víckrát do roka. Nebylo tomu tak ale vždycky. V dobách socialismu nás od západních zemí dělila železná opona a možnosti, kde trávit prázdniny, byly omezené. Vzpomínáte?
svetzeny.cz

Náročné tréninky na spartakiádu

Přípravy na spartakiádu byly dlouhé a náročné. Tréninky začínaly často již rok před samotnou akcí. Každý kolektiv měl svého trenéra a tréninkový plán, který zahrnoval pravidelné cvičení a zkoušky na stadionu. Všechno bylo přesně naplánované a nalinkované, stejně jako náš život. Účastníci se scházeli na školách, ve sportovních klubech a na různých tělovýchovných střediscích. Tréninky byly intenzivní a vyžadovaly vysokou disciplínu a oddanost. Například děti a mládež měly cvičení jako součást tělesné výchovy ve školách, dospělí trénovali po práci.

Spartakiády se účastnily statisíce cvičenců a na samotných akcích se podílely miliony diváků. Například spartakiáda v roce 1985 přilákala přes 750 000 cvičenců. Diváci se sjížděli z celé země i ze zahraničí, aby sledovali tuto jedinečnou podívanou. Stadion na Strahově mohl pojmout až 250 000 diváků, což z něj činilo ideální místo pro tak velkolepou akci.

Organizace spartakiád byla finančně náročná. Přestože šlo o státem podporované akce, náklady na přípravy, tréninky, kostýmy a logistiku byly obrovské. Mnoho z těchto nákladů bylo kryto z veřejných rozpočtů. Na druhou stranu měla akce pozitivní ekonomický dopad na místní podniky v Praze. Hotely, restaurace a obchody měly během těchto akcí zvýšené tržby díky přílivu návštěvníků a turistů lačných vidět cvičence v akci.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Takhle jsme bydleli za socialismu. Vzpomenete si na vychytávky komunistických příbytků?

Dnes sice nad panelákovými byty ohrnujeme nos, v dobách těžkého socialismu ale bylo terno získat takové bydlení. Domov v takzvaných lidských králíkárnách našlo za komunismu několik milionů lidí, jejichž příbytky se často jeden druhému podobaly jako vejce vejci. Vzpomínáte?
svetzeny.cz

V jednotě je síla a konec jedné éry

Spartakiády měly několik hlavních účelů. Především šlo o demonstraci síly a jednoty socialistického státu. Byly symbolem hrdosti a soudružství, ukazovaly schopnost lidí spojit se a pracovat společně na dosažení velkých cílů. Měly také významný propagandistický rozměr, sloužily k posílení ideologických hodnot a loajality k režimu. Spartakiády rovněž podporovaly fyzickou zdatnost a zdravý životní styl, což bylo v souladu s tehdejšími politickými prioritami.

S pádem socialistického režimu v roce 1989 skončila i tradice spartakiád. Poslední oficiální spartakiáda se konala v roce 1990. Přestože byly spartakiády kritizovány pro svůj propagandistický charakter a nucenou účast, mnoho lidí na ně vzpomíná s nostalgií. Pro mnohé účastníky představovaly nezapomenutelnou zkušenost, příležitost k setkání a společnému zážitku.

Mohlo by se vám líbit

Kadeřnictví za socialismu: Jak vypadala péče o vlasy? Kadeřnice dostávaly úplatky, nosil se chemlon

Kadeřnictví v dobách totality nefungovala jen jako salony krásy, kde vám šikovné kadeřnice na hlavě v rámci možností vytvořily skvělý účes, ale též jako informační kancelář. Kadeřnice byly vážené ženy podporované úplatky, neboť krom úpravy vlasů často mohly poskytnout potřebná sdělení. A když nebylo na kadeřnici, přicházela na řadu domácí péče.
svetzeny.cz
Takto za socialismu vypadaly spartakiády:
Zdroj článku