Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Dovolená za socialismu. Pobyty na příděl, výjezdní povolení i prázdniny pod stanem. Vzpomínáte?

V dnešní době si můžeme cestovat, kam si jen vzpomeneme, a na dovolenou u moře či na chatu na horách se často dostaneme i víckrát do roka. Nebylo tomu tak ale vždycky. V dobách socialismu nás od západních zemí dělila železná opona a možnosti, kde trávit prázdniny, byly omezené. Vzpomínáte?

Moře jen pro někoho

V rámci Československa byly oblíbenými místy například Tatry, Luhačovice či Máchovo jezero. Děti často jezdily na pionýrské tábory, které byly organizovány Socialistickým svazem mládeže, a nabízely řadu aktivit, od sportovních soutěží po kulturní programy.

Vyrazit k moři ale nebylo jen tak. Takový výlet stál spoustu peněz, které běžná „dělnická třída“ šetřila klidně i několik let, a jezdit se mohlo jen do zemí východního bloku, takže nebylo moc na výběr. Jakým způsobem lidé cestovali, co bylo nutné pro výjezd do zahraničí, a které destinace byly nejvíce vyhledávané? Vzpomínáte si ještě? Otestujte se v našem kvízu!

Zajímá vás dění v České republice v dobách socialismu? Vyzkoušejte si v dalším kvízu, jak dobře si pamatujete socialistické bydlení!

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Mlsné jazýčky za socialismu. Vyzkoušejte si, jak dobře si pamatujete komunistické lahůdky

Ačkoliv regály v samoobsluhách často během totality zely prázdnotou a na mandarinky a banány se před Vánocemi stály dlouhé fronty, na některé dnes již neexistující socialistické pochutiny dodnes vzpomínáme a některé se dokonce udržely v jídelníčcích dodnes. Jak dobře si je pamatujete?
svetzeny.cz
Zdroj článku