Přejít k hlavnímu obsahu

Bývalý partner ji připravil o zuby, přátele i peníze: Reportérka Bára Divišová otevřeně mluví o prožitém domácím násilí

Ačkoliv je známá reportérka velmi temperamentní a inteligentní žena, kterou by jen málokdo tipoval na oběť domácího násilí, byla to právě ona, která si tímto peklem prošla, stejně jako miliony dalších žen po celém světě. V pořadu Na Kafeečko webu Lifee.cz se o své životní zkušenosti otevřeně rozpovídala a prozradila, jakým způsobem došlo k tomu, že skončila bez zubů i bez peněz.

Do pořadu Na Kafeečko webu Lifee.cz přijala pozvání známá reportérka Bára Divišová, kterou většina z nás zná z televizních obrazovek, konkrétně z TV Nova. Zde se rozpovídala nejen o tom, jak se k novinařině vůbec dostala, ale také o své zkušenosti s domácím násilím. Právě proto, že tuto dámu máme v paměti jako velice temperamentní a inteligentní osobnost s přirozenou autoritou, jen málokomu by se chtělo věřit tomu, že právě ona byla obětí svého bývalého partnera. Vztah skončil po téměř třech letech, kdy došlo ke konfliktu, při kterém Bára přišla o zuby, neměla kam jít, byla izolovaná od rodiny a přátel a na bankovním účtu měla pouhých 5 tisíc korun.

 

Kvůli domácímu násilí je dnes taková, jaká je

Jak již bylo zmíněno, Bára Divišová působí jako velmi temperamentní osobnost s přirozenou autoritou. Ostatně, z televizních obrazovek ji známe nejen jako novinářku, ale především jako ženu, která velmi často vede politické debaty, s politiky argumentuje a rozhodně se jimi nenechá zastrašit. Mnozí lidé byli proto upřímně překvapeni, když po internetu začala kolovat fotka Báry s vyraženými zuby a postupně vyplulo na povrch, že právě tato žena si prošla domácím násilím. „To, jaká jsem dnes, jsem také kvůli tomu, že jsem něco takového zažila. Dříve jsem taková nebyla a zcela určitě mě to hodně formovalo. Druhá věc je, že tyto věci se navzájem vůbec nevylučují. Pokud se vám děje domácí násilí, vždy se děje od těch nejbližších, které milujete. Nikdy se tyto věci nedějí od cizích lidí, vždycky je to z domova a od nebližších, od kterých byste to paradoxně nikdy nečekali,” vysvětluje v pořadu Na Kafeečko.

 

Mohlo by se vám líbit

Hvězdičce Burešové došla trpělivost: Na útočníka, jenž ji slovně napadl, podává herečka žalobu. Nadávky si už nenechá líbit ani Arichteva

Není jednoduché být známou osobností v dobách sociálních sítí. Své o tom ví Eva Burešová (30), jež se mnohokrát stala obětí nechutných útoků ze strany nejen anonymních pisálků. Hvězdička primáckých seriálů se čas od času vyjádřila ke sprostým zprávám, které jí chodí, ale nyní už herečce došla trpělivost a jednoho takového internetového „hrdinu” posílá k soudu.
svetzeny.cz

Začíná to nenápadně

Manipulace a domácí násilí mají nenápadné začátky. „Manipulátoři si totiž potřebují vytvořit prostředí pro to, aby mohli působit. Jak ho udělat? Odříznu člověka od kamarádů, nebude se mít komu svěřit, nebude mít s kým diskutovat o tom, zda to, co se děje doma, je v pořádku nebo není. Izoluji také od rodiny, aby ji ani nenapadlo, že by mohla utéct. Ve chvíli, kdy je rozhádaná s rodinou, tak potom asi těžko půjde za někým z rodiny. Nebude mít ani za co, protože všechny prostředky jsou na společném účtu,” popisuje svou zkušenost Divišová a upozorňuje na to, že právě tyto nenápadné kroky mohou vést k tomu, že nad vámi partner získá absolutní moc. „Nebylo to ze dne na den, že bych se přistěhovala a propuklo to. Když jsme se sestěhovali a já jsem sdílela domácnost, která byla jeho, tak začalo tohle postupné ponižování. Jsem typ ženy, která řekne svůj názor. Než jsem dostala první facku, trvalo to po sestěhování další rok. Bylo to pozvolné, krůček po krůčku,” doplňuje.

Mohlo by se vám líbit

Šedesátkou život rozhodně nekončí: Česká femme fatale Vilma Cibulková se cítí lépe než kdy předtím

Mnozí z nás žijí v mylné představě, že život pomyslně “končí”, jakmile překročíme věkovou hranici 60 let. Opak je ale pravdou! Zářným příkladem je česká femme fatale Vilma Cibulková, která v pořadu Na Kafeečko webu Lifee.cz prozradila, že se právě v tomto věku cítí lépe než kdy předtím.
svetzeny.cz

Odejít je těžké, ale může vám to zachránit život

Mnozí lidé, kteří si domácím násilím neprošli, se často diví tomu, proč oběti ve vztazích i přes situaci zůstávají. Je třeba podotknout, že oběťmi mohou být jak ženy, tak muži. Odchod z násilného vztahu je pro oběti domácího násilí často nesmírně obtížný z několika klíčových důvodů. Ty zahrnují psychologické, finanční, sociální a bezpečnostní aspekty, které společně vytvářejí komplexní bariéry bránící obětem v útěku z toxického prostředí.

Velkou roli zde hrají manipulace, zastrašování a emocionální zneužívání, které často vedou k nízkému sebevědomí a pocitu bezmoci. Oběti mohou začít věřit, že si násilí zaslouží, nebo že situaci nejsou schopny změnit. „Ze začátku jsem vždy přijala, že je to moje vina. Kdybych tohle neřekla, kdybych se zachovala jinak, tak bych ho určitě nevyprovokovala k tomu, aby mě uhodil nebo na mě byl zlý… Přejímala jsem vinu na sebe. Ale ve chvíli, kdy se staly ty zuby, to byl pro mě velký milník. V tu chvíli jsem začala mít strach se ozvat. Absolutně se mi potlačila osobnost, kdy se člověk brání, pokud se mu stane nějaká nespravedlnost. Najednou jsem se neozvala,” potvrzuje názor Divišová. 

I přes to, že její odchod ze vztahu nebyl hezký, sebrala veškerou odvahu a postavila se sama za sebe. „Odešla jsem s několika taškami a druhý den jsem si musela kupovat ponožky a spodní prádlo, protože jsem nic neměla. Ale svým odchodem jsem toho hrozně moc získala. Když si dám dnes na misku vah to, co jsem tam nechala a to, co jsem odchodem získala, tak je to neporovnatelné,” říká a sama sobě potvrzuje, že odchod ze vztahu byl sice náročný, ale rozhodně stál za to.

Víte, jak poznáte, že vedle sebe máte manipulátora? Stačí pozorovat některé znaky, které vám napoví.

Zdroj článku