Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh ze života: "Moje dcera opustila manžela a já se stala jeho milenkou," svěřuje se Lucie. Terapeutka doporučuje

Info ikona
Dcera opustila manžela a já se stala jeho milenkou

V životě se to může občas pěkně zkomplikovat. Kolikrát nás potkají situace, kdy víme, že bychom něco dělat neměli, ale nakonec podlehneme. Často se to stává v milostných vztazích. Své o tom ví Lucie, která se zapletla s mužem. Ženatým mužem. Manželem své dcery.

Moje dcera byla vždycky tak trochu větroplach. Nejvíc milovala cestování a svobodu. Po střední odjela do zahraničí a “flákala” se po různých zemích. Samozřejmě si tam i vydělávala, zkoušela různé profese, ale brala to jako nutné zlo ke splnění svých cílů. Nedivila jsem se, když si z jedné cesty přivezla Samuela. Toho mi představila jako přítele z Porta a později se z něj stal manžel. Naučil se slušně česky navíc jsme si povídali anglicky, tu díky práci ovládám. Jenže v dceři se po dvou letech v Česku probudila vášeň frnknout, a tak prostě jednoho dne odjela. Nechala Samovi dopis s tím, že potřebuje čas pro sebe, mě to volala z letiště.  

Plakal mi na rameni

Samuel byl z toho zničený, nechápal, proč od něj odešla. Jezdil za mnou, ptal se mě, co udělal, že mu utekla žena? Bylo mi to moc líto. Byl v tom chudák nevinně, nic neprovedl, vztah bych pohodový, o to víc ho to šokovalo. Chodil za mnou poměrně často, já jsem rozvedená, nikoho nemám, takže čas jsem měla. A upřímně, cítila jsem se tak trochu vinna, protože to moje dcera ho ranila. Po měsíci, kdy jen seděl na pohovce a plakal, jsem se ho snažila vytáhnout na kávu, procházku, prostě ho rozptýlit. Vždycky se ptal, jak se dcera má, jestli je v pořádku.

Už se na dceru neptá

Časem se jeho vyptávání na dceru snižovalo a mě to těšilo. Říkala jsem si, že se konečně oklepal. Zároveň jsem si uvědomovala, že se mi líbí, že spolu trávíme čas. Smějeme se stejným věcem, píšeme si a já jsem si najednou neuměla představit, že bych mu jeden den nenapsala. Vyděsilo mě to. Když mě pozval k sobě, že mi uvaří, přijala jsem. V hloubi duše jsem byla příjemně nervózní. Mozek na mě křičel nechoď tam, ale šla jsem. Po pár sklenicích jsme se na sebe vrhli. Asi tušíte, že jsme skončili v posteli. Ráno přišlo vstřízlivění, ale byla jsem jím tak omámená, že jsem podlehla. Několik měsíců jsme milenci.

Dcera se vrátila

Po pěti měsících tohoto vztahu jsem se od Samuela ráno vracela a u dveří na mě čekal šok v podobě dcery s batohem. Chce se k Samovi vrátit. Neměla ho opustit, uvědomila si, že už jí to cestování a svoboda tolik nenaplňuje, chyběl jí tam. Tvrdila, že je ráda, že je zpět a doufá, že jí manžel odpustí. Samuel neví, co dělat. Dcera u něho škemrá o druhou šanci a já se modlím, aby se o našem vztahu nedozvěděla. Co mám proboha v téhle situaci dělat?

Příběh ze života: "Někdy se stydím za svého přítele. Chová se jako buran a mluví sprostě,” zoufá si Vlaďka. Psycholog radí, co s tím

Na začátku vztahu bývá vše zalité sluncem, kdy každý vidíme na tom druhém jen to dobré. Později se takzvané růžové brýle sundají a najednou vidíte realitu. A může přijít těžký pád. Vlaďka si po rozvodu našla partnera, který byl opakem jejího manžela. A to doslova. Projevil se jako velký buran, který nešel pro sprosté slovo daleko.
svetzeny.cz
Info ikona
Lucie Mucalová

Vyjádření terapeutky Lucie Mucalové

Život je někdy nevyzpytatelný a plný nejrůznějších překvapení. V popsaném příběhu jsem vnímala, že jste na sebe brala pocit viny, že se dcera rozhodla jinak než byste to učila sama za sebe. To byl ovšem příběh dcery a jejího muže. Nemusíte souhlasit, můžete to vnímat odlišně, nicméně konečné rozhodnutí je mezi těmi, kterých se to týká. Píšete, že příběh dostal jiný, nečekaný rozměr. Samuel u Vás našel bezpečí, přijetí a Vaše samota dostala jiný rozměr. Převzala jste péči za dceru, za kterou jste se cítila vina.  Neplánovaně se potkali dva světy, co si měli, co předat.  Vztah se proměnil do vztahu mileneckého. Bez plánu. Popisujete vystřízlivění, kdy se začalo ozývat rácio, pocit zodpovědnosti a viny. Vše umocnil příjezd dcery, která se chce k muži vrátit. Tento její krok plně posvítil na realitu a ve vás se odehrávají emoce a vnitřní kritik přímo řve na poplach a konfrontuje Vás s činy, které jste učinila, byť byly bez záměru ublížit. Nejprve bych Vám doporučila, pobavit se se Samuelem, jak to vnímá on a vy společně. Zkuste si dát alespoň malý odstup, ať si můžete promyslet, jak dále. Jelikož žádné správné řešení není. Pomoci by mohl rozhovor s nestrannou osobou, psychoterapeutem, kde můžete nahlédnout na pro vás možné varianty, podívat se na ně do hloubky. I pokud se modlíte, aby se to dcera nedozvěděla, i s tímto pocitem je potřeba pracovat, aby jste mohla jít dále životem a neuvrhla se do vnitřního vězení/trestu. Někdo se zase rozhodne věci vynést na povrch, s plným vědomím, co to může spustit a znamenat. Otázkou je, jaká varianta je ta Vaše.

Kdo je Lucie Mucalová

Koučka, terapeutka, párová poradkyně inspiruje ženy, jak zvolnit, nadechnout se a získat zpátky svou životní energii. Napomáhá ke spokojenějším vztahům. Kontakt na ní najdete na jejích stránkách Wellnesspromysl.cz.

Kontakt na Lucii najdete na www.wellnesspromysl.cz.

Zdroj článku