Přejít k hlavnímu obsahu

Vlasový trend Puf: Charakteristický účes z roku 2000 se vrací

Info ikona
Bella Hadid

Puf, pouffe nebo také toque je účes, který má velmi dlouhou historii. Pochází totiž již z 18. století z Francie. Velký návrat pak tento účes zažil kolem roku 2000, kdy jej nosila každá druhá žena. A jelikož se trendy vrací, není tomu jinak ani u tohoto účesu. S klidem tedy můžeme říci, že Puf v následujícím roce uvidíme opravdu všude.

Co je Puf?

Ve své podstatě jde pouze o to, že přední prameny vlasů sčešete do jednoho, který pak pitenkou či skřipcem připevníte na temenu hlavy. Ano, přesně tento jednoduchý účes, který kolem roku 2000 nosila každá druhá žena, se vrací. Ovšem, stejně jako vše ostatní - ať už v módě nebo účesech, i v tomto případě je jeho verze o něco modernější než tehdy. V minulosti byl účes dělaný tak, aby byla vlnka, kterou z pramenů vytvoříte, co největší. Moderní verze se však přiklání k jemnějšímu stylu, který za žádnou cenu nemusí být nijak výrazný.

Jak vytvořit dokonalý Puf?

Tento účes je vhodný pro jakýkoli typ vlasů, délku a střih. Prvně si upravte vlasy tak, jak jste normálně zvyklá. Můžete je nakulmovat, vyfoukat, vyžehlit či nechat přirozeně. Poté můžete začít vytvářet svůj Puf. Vyberte části, které rámují obličej a připněte je na vrchol hlavy. Pokud chcete, aby byl váš Puf objemnější, prameny vlasů lehce natupírujte. Celý účes zafixujte lakem na vlasy. Zvolte takový lak na vlasy, který je dostatečně silný k udržení účesu na místě, ale zároveň dostatečně flexibilní, abyste si mohla vlasy česat a měnit účes podle potřeby. A pokud chcete svůj účes ještě o něco vylepšit, připněte do vlasů nějakou ozdobnou sponu či mašli.

Účesy vhodné pro ženy ve 40, 50 a 60 letech: Vyvarujte se některých střihů a barev, kvůli kterým budete vypadat starší

svetzeny.cz

Trend, který zavedla Marie Antonietta

Trendy vznikají různě a v dnešní době jsme zvyklí na to, že za jejich udávání mohou převážně světové celebrity či různí influenceři. Ovšem trend účesu Puf vznikl již v 18. století, kdy jej začala nosit Marie Antonietta. Samozřejmě, že verze účesu vévodkyně byla mnohem masivnější než ty, které se nosí v této době. Nicméně se právě jí inspirovaly miliony žen po celém světě. Všechny urozené ženy té doby ve Francii tento účes nosily podle ní. A zapojily i svou kreativitu! Na své hlavě nosily desítky různě umístěných dekorací a ozdob.

A jak ženy v historii tento účes stylingovaly? Docílit perfektního účesu byl poměrně zdlouhavý proces. Pro vytvoření základu a struktury tvaru byl použit velmi tenký kovový rám. Někdy byla použita také trojúhelníková podložka, které se říkalo pouf nebo toque, která sloužila jako podpora. Rám byl poté vyplněn a propleten umělými vlasy, do kterých byly začesány vlastní vlasy. Umělé vlasy byly poté natáčeny v různých částech (v závislosti na konkrétním stylu) pomocí vyhřívaných hliníkových válečků obalených proužky tenkého papíru. Jakmile bylo dosaženo požadovaného tvaru a úpravy, vše bylo zafixováno bílým nebo šedým pudrem. A teprve pak přišel čas na ozdoby a dekorace. Výška účesu byla 30 - 60 centimetrů a ženy jej nosily klidně dva týdny vkuse, dokud nebylo potřeba jej upravit.

Když si to tak shrneme, Marie Antonietta sice udala trend a byla inspirací pro účes jménem “Puf”, nicméně můžeme být rádi, že se verze účesu ve velkém přizpůsobila dnešní moderní době. Protože co si budeme povídat, nosit 30 centimetrů vysoký účes by pravděpodobně nebylo úplně nejpohodlnější.

Účes jménem Puf
Zdroj článku