Přejít k hlavnímu obsahu

Náhlý odchod nadané zpěvačky šokoval celé Česko: Zuzana Navarová tajila vážné onemocnění

Talentovaná Zuzana Navarová (†45) rozdávala svou hudbou radost. Folková zpěvačka byla oblíbená nejen pro své umění, ale také pro svou duši a dobrosrdečnost. Nikdy nedala najevo bolest, která ji uvnitř ničila. O to více byla její náhlá smrt pro všechny šokující.

Herci z legendárního seriálu M*A*S*H*: Plastiky k nepoznání, Parkinsonova choroba a výbuchy agrese

Na některé televizní seriály jsme již dávno zapomněli, ale některé nám do dnešního dne zůstávají v paměti. Jedním z nich je rozhodně americký seriál M*A*S*H*, který se vysílal v letech 1972 - 1983. Pamatujete si na jeho hlavní hrdiny? A co dělají dnes?
svetzeny.cz

Vždy si dělala, co chtěla a šla si za svými sny. Zuzana sama věděla, co je pro ni nejlepší a názory ostatních se neřídila. Když se po maturitě rozhodla věnovat studiu španělštiny a češtiny, ani o tom nedala vědět rodičům. Zkrátka se sbalila a odjela do Prahy na zkušenou.

Davy fanoušků a chvála kritiků

A udělala dobře. Naplno pak mohla rozvinout svůj hudební talent. Na jednom ze studentských večírků se seznámila s budoucími kolegy z kapely Nerez, která vznikla o rok později. Tehdy se psal rok 1981. „To byla taková pecka, že všichni zírali. Nejenom fanoušci, kteří se nabalovali po davech, ale i kritika,” popsal publicista Václav Souček pro Český rozhlas s tím, že se zrodila hvězda.

Doživotní láska ke Kubě

Kapela slavila nevídaný úspěch a nebyl snad nikdo, koho by její hudba neoslovila. To ale nijak nezabránilo Navarové odletět na Kubu, kde ji čekala jazyková stáž. Latinská Amerika je plná hudby a rozmanitých rytmů, což byl pro Zuzanu ráj. Po půl roce se tak zpěvačka vrátila plná dojmů, nadšení a neutuchající inspirace. S Nerezem koncertovala až do roku 1994, kdy se rozhodla jít opět vlastní cestou.

Jak by dnes vypadaly celebrity, které jsou po smrti: Fotograf vytvořil jejich podoby pomocí umělé inteligence

Předčasný odchod mnohých celebrit celosvětově zasáhl spousty lidí. Ačkoliv v paměti nás všech pravděpodobně zůstanou navždy mladí, určitě nás všechny někdy napadlo, jak by dnes asi vypadala princezna Diana, John Lennon, nebo třeba Kurt Cobain. Fotograf Alper Yesiltas vytvořil pomocí umělé inteligence jejich podobizny.
svetzeny.cz

Nadaná Navarová tajila nemoc

Zpívala s různými kapelami a dařilo se jí. „Já jsem si spíš myslela, že budu instrumentalistkou. Mě v životě nenapadlo, když jsem byla malá, že bych byla zpěvačka, to mi přišlo tak banální… Tak co se dá dělat, jsem zpěvačka,“ uvedla Zuzana s úsměvem pro web G.cz. Nádherný hlas, skvěle texty a neskutečná aura. Tak by se dala Zuzana popsat jako zpěvačka. V osobním životě, ale prožívala bolest, o které neměli tušení ani její blízcí. Navarová onemocněla rakovinou, ale do poslední chvíle koncertovala, věnovala se charitě a měla spoustu plánů.

Tvrdohlavá, svérázná a umíněná

Když jednoho dne přišla Zuzana ostříhaná na krátko, nikoho nenapadlo, že by to mohlo být z důvodu nemoci. ‚‚Říkali jsme si: Pozor, rozmar, ženská v letech musí mít novou image,” svěřil Souček s tím, že až později zpěvačce do nebe trochu vyčítal, že se věnovala čajíčkům, alternativní léčbě a více nespoléhala na odborníky. ‚‚Byla tvrdohlavá, paličatá, svébytná, svérázná, umíněná… Prostě ženská,“ zavzpomínal publicista pro Český rozhlas.

Každý okamžik byl pro zpěvačku cílem

Před svým odchodem do hudebního nebe stihla Zuzana i svatbu. Nejen kubánské rytmy se jí tak vryly pod kůži. Manželem se jí stal Luís de Tejada z Kuby. „Sňatek ale mnoho nepřinesl. Rozešli se v dobrém, jak se sešli,“ prozradil Souček, že i své mamince jen tak mezi řečí oznámila, že se krátce před čtyřicítkou bude vdávat. Po onemocnění už Zuzana nic neřešila a snažila se žít naplno a vychutnávat si každý okamžik, kdy rozdávala radost lidem pod pódiem. ‚‚Už několik let neplánuju. Jako cíl jsem si vytkla, že nebudu mít žádné cíle. Vlastně můžu říci, že každý probíhající okamžik je můj cíl,“ svěřila Zuzana v jednom z posledních rozhovorů, než v pouhých 45 letech zemřela. Celé Česko pak zůstalo v šoku a smutku z odchodu úžasné ženy, ale její nezapomenutelný hlas zní dodnes. 

Zuzana patřila k nejnadanějším zpěvačkám své doby
Zdroj článku