Přejít k hlavnímu obsahu

Herci z legendárního seriálu M*A*S*H*: Plastiky k nepoznání, Parkinsonova choroba a výbuchy agrese

Info ikona
mash

Na některé televizní seriály jsme již dávno zapomněli, ale některé nám do dnešního dne zůstávají v paměti. Jedním z nich je rozhodně americký seriál M*A*S*H*, který se vysílal v letech 1972 - 1983. Pamatujete si na jeho hlavní hrdiny? A co dělají dnes?

Seriál Ranč U Zelené sedmy po letech: Oblíbený fešák Štěpán skončil u filmů pro dospělé, po Matějovi se slehla zem

svetzeny.cz

Seriál M*A*S*H*

Jméno seriálu je zkratkou pro Mobile Army Surgery Hospital, v češtině tento název znamená mobilní armádní chirurgická ambulance. Inspirací pro seriál byla kniha MASH: A novel about three army doctors od Richarda Hornbergera, který sám sloužil v armádní chirurgické ambulanci v období korejské války. Knihu od autora koupilo studio 20th Century Fox, které její scénář nabídlo hned několika režisérům. Přijal ho až Robert Altman, který dokázal vytvořit celosvětový fenomén. Vytvořil film, z nějž následně vycházel i nám známý seriál. První díl se vysílal v roce 1972 a následovalo celých 11 sezon. Do Čech se seriál dostal až v 90. letech a diváci si ho tak zamilovali, že se od té doby vysílá opakovaně. Hlavní hrdiny seriálu lidé milovali. A jaké byly životní příběhy herců po skončení seriálu?

Loretta Swit – major Margaret „Šťabajzna” Houlihanová

Loretta Swit se do paměti diváků zapsala především pod přezdívkou „Šťabajzna”, jak ji v seriálu často oslovovali. A není divu, době natáčení seriálu totiž byla opravdovou kráskou. Za svou roli v seriálu M*A*S*H* dokonce dvakrát získala cenu Emmy. Ačkoliv si zahrála v několika filmech a seriálech, vždy dávala přednost přímému kontaktu s diváky, a tak preferovala spíše divadelní představení. V několika z nich účinkovala i na Broadwayi. Postupně se však z hereckého světa stáhla do ústraní a ve velkém se věnuje tématu ekologie, charitám a péči o zvířata. Ačkoliv loni oslavila 85. narozeniny, málokdo by to na ní poznal. Podstoupila totiž velkou spoustu plastických operací, kterými proti svému věku pravděpodobně demonstruje.

Co dnes dělá inženýrka Tejfarová ze Slunce, seno? Kateřina Lojdová má peněz jako šlupek, hereckou kariéru pověsila na hřebík

svetzeny.cz

Alan Alda – kapitán Benjamin Franklin „Hawkeye” Pierce

Alan Alda byl naprostou hvězdou seriálu. Nejen, že ztvárnil jednu z hlavních rolí, byl zároveň i jedním ze scénáristů a režisérů. Po skončení seriálu, za který byl pětadvacetkrát nominován na cenu Emmy, z čehož ji pětkrát vyhrál, se věnoval především vlastním filmům, kterých má na kontě několik. Se svou ženou Arlene Weiss má tři dcery a letos oslavil po boku své rodiny úctyhodných 87 let. Několik posledních let se však potýká s Parkinsonovou chorobou. Herec ale i přes to neztrácí svůj životní elán a snaží se průběh nemoci zpomalit jak jen to jde.

Jamie Farr – seržant Maxwell Q. Klinger

Postava seržanta Klingera se divákům pravděpodobně navždy zapsala do paměti díky dámským převlekům. Ty Klinger nosil proto, aby byl propuštěn ze služby ve válce. Faktem je, že postava Klingera se měla původně objevit pouze v pár úvodních epizodách. Diváci si ji ale tak zamilovali, že Jamie Farr tuto postavu ztvárňoval celých 11 sérií. Po skončení seriálu se herec věnoval spíše divadelním představením, které ho bavila více, než televizní prostředí. Od roku 1963 je Jamie ženatý s Joy Ann Richards, s níž vychovává dvě děti. V roce 1994 se ke své herecké kariéře vrátil pomocí vzpomínek, které humorně sepsal ve své knize Just Farr Fun. Hercovi je nyní krásných 89 let.

Co dělají hvězdy 90. letch, které zmizely?

svetzeny.cz

Wayne Rogers – kapitán John McIntyre

Postava kapitána Johna McIntyre, zvaného Trapper, se v seriálu M*A*S*H* moc dlouho neohřála. Ačkoliv Wayna Rogerse diváci milovali, on sám byl velmi nespokojený s tím, jakou roli ztvárnil. Trapper byl totiž v seriálu nejlepším kamarádem kapitána Hawkeye. Rogers měl pocit, že je jeho postava zastíněna právě Alanem Aldou, což velmi zuřivě vyčítal scénáristům. S produkcí seriálu se tedy po třech sériích rozloučil ve zlém. Po skončení seriálu se chvíli věnoval své herecké kariéře, avšak vášeň nakonec našel ve financích a akciích, a tak se stal finančním analytikem. V roce 2015 ve svých 82 letech podlehl komplikacím po zápalu plic.

Gary Burghoff – desátník Walter E. „Radar” O’Reilly

Ačkoliv byl tzv. Radar oblíbenou postavou diváků, v zákulisí seriálu zas tak oblíbený nebyl. Kvůli depresím a výbuchům vzteku, kterými trpěl, často znepříjemňoval atmosféru na place a práci svých kolegů. Mnohdy byl prý vulgární a práce s ním byla pro tvůrce seriálu náročná. Ze seriálu odešel po osmi sezónách. Jeho odchod někteří diváci sice možná oplakali, ale tvůrcům seriálu se pravděpodobně spíš ulevilo. Letos oslavil herec osmdesáté narozeniny a žije mimo dosah médií.

Připomeňte si své oblíbené hrdiny ze seriálu M*A*S*H*
Zdroj článku