Přejít k hlavnímu obsahu

Dětská Miss JonBenét Ramsey zemřela v šesti letech: Událost vyvedla z míry i ty nejotrlejší

Info ikona
JonBenét Ramsey

Dlouhé blonďaté vlásky, velké modré oči a dokonalé rysy dětské tváře. K tomu pohybové nadání, talent a dostatečná dávka exhibicionismu. O těchto předpokladech mohly některé malé dívky jen snít, šestiletá JonBenét Ramsey je ale všechny splňovala a díky tomu byla miláčkem poroty i diváků ve všech soutěžích, kam se přihlásila. Bohužel ne na dlouho.

Malá americká Miss

JonBenét Ramsey se narodila narodila se 6. srpna 1990 v Atlantě ve státě Georgia v USA a byla nejmladší ze sourozenců Ramseyových. Odmalička byla krásná a roztomilá, navíc netrpěla studem a měla ráda pozornost, což se rodiče rozhodli využít. Její matka Patricia bývala kdysi Miss America, a tak se rozhodla, že malá holčička půjde v jejích stopách.

Už v útlém věku tak JonBenét absolvovala řadu talentových soutěží a také dětských soutěží krásy. Ve svých šesti letech jich měla na kontě víc, než kdejaká dospělá Miss. A co víc, JonBenét byla úspěšná a s přehledem porážela ostatní dětské konkurentky. Uspěla například na soutěžích Little Miss Colorado či America’s Royale Miss.

JonBenét dělala svým rodičům radost a Amerika ji milovala, jenže to vše skončilo o Vánocích v roce 1996. Rodiče tehdy svoji dceru uložili ke spánku v jejím pokoji, postýlku ale brzy ráno našli prázdnou. A co víc, na schodech nalezli podivný dopis. Na třech stránkách požadoval únosce výkupné v částce přesně 118 tisíc dolarů a vyhrožoval, že dítě zabije, pokud se rodiče spojí s policií, nebo peníze nezaplatí.

Spartakiádní vrah znásilňoval a brutálně vraždil ženy v Praze, nyní je na svobodě

Ve společnosti získal přezdívku “spartakiádní vrah”, i přes to, že všechny skutky spáchal ještě před zahájením spartakiády. Jiří Straka má na kontě několik napadení, znásilnění a tři vraždy žen v Praze. Za své činy si odseděl 10 let ve vězení a následujících 10 let strávil v psychiatrických léčebnách. V roce 2004 byl propuštěn a nyní je na svobodě.
svetzeny.cz

Nevyjasněná vražda dětské miss

Rodiče přesto policii kontaktovali a žádali o pomoc při nalezení holčičky, neuplynulo ale ani čtyřiadvacet hodin JoanBenét našli mrtvou ve sklepě jejich domu. Tělo bylo zabalené do bílé deky, mrtvola dívky měla zalepená ústa a svázané ruce, šňůru kolem krku a jak policie později uvedla, také frakturu lebky.

Vraždou se policie začala okamžitě zabývat a první podezření padlo na samotnou rodinu. Ta však byla nevinná, jak později dokázaly DNA testy, díky kterým se rodina mohla očistit. Bratr malé Miss Burke, kterému v době vraždy bylo pouhých devět let, svoji vinu také dodnes popírá, ze seznamu podezřelých byl však spolu s rodiči vyloučen až v roce 2008. V roce 2019 žaloval televizi CBS o 750 milionů dolarů za dokument, který odvysílala a v němž ho označila zodpovědným za smrt jeho sestry.

I když policie věnovala vyšetřování spoustu času, nedařilo se jim vraha dítěte najít. Deset let po smrti JonBenét se k vraždě nečekaně přiznal její učitel ze základní školy John Mark Karr, který tvrdil, že holčičce podal drogy, znásilnil ji a poté zabil. Tvrdil však, že její smrt byla nehoda. Jeho výpověď ale vyšetřovatelům neseděla, při pitvě se nenašly žádné stopy po drogách a navíc učitel měl bát v době vraždy mimo město. 

Česká sériová vražedkyně Jaroslava Fabiánová si odpykává doživotí. Vraždila mimořádně brutálně s pomocí sekáčku na maso nebo třeba zednického kladiva

Vražedkyně Jaroslava Fabiánová své oběti zavraždila mimořádně surovým způsobem. Na kontě má však kromě vražd i nespočet krádeží, příležitostnou prostituci a jinou trestnou činnost. Přečtěte si příběh o jedné z nejhorších českých sériových vražedkyň, která si za své zločiny odpykává doživotní trest ve věznici.
svetzeny.cz

Nové pátrání

Letos to bude osmadvacet let od smrti bývalé dětské Miss a policie byla donedávna bezradná. Neměla žádné stopy a nebyla schopná vraždu vyšetřit, ačkoliv otec malé holčičky John, kterému je v současnosti osmdesát let, stále volá po spravedlnosti a chce, aby se vrah našel. "Jen chci, aby byl identifikován. Chci vědět proč. Proč to udělal?" řekl v minulosti John, kterému z rodiny zůstal už jen syn. Starší sestra JonBenét zahynula dva roky po malé hvězdě při autonehodě a Johnova manželka Patricie zemřela v roce 2006 na rakovinu vaječníků.

Před několika měsíci ale svitla naděje, že se případ možná objasní. Coloradská policie strávila poslední rok prací na digitalizaci všech existujících důkazů v případu, včetně více než 21 000 tipů, více než 1 000 rozhovorů, vzorků od více než 200 různých osob, včetně rukopisů, DNA, otisků prstů a otisků bot. Policie v prohlášení uvedla, že DNA je i nadále ústředním bodem vyšetřování, protože věda stojící za testováním vzorků odebraných v té době se stále vyvíjí. Podrobnější informace Policejní oddělení Boulder zatím nezveřejnilo, zavázalo se však podávat veškeré informace v první řadě rodině.

Dětská Miss JonBenét Ramseyová

Krásná jen zvenčí: Winnie Ruth Judd zavraždila své kamarádky a jejich těla nacpala do cestovních kufrů. Přesto dožila na svobodě

Winnie Ruth Judd roku 1931 zavraždila své dvě kamarádky, rozřezala jejich těla a nacpala je do cestovních kufrů. V době vraždy jí bylo pouhých 26 let. Za hrůzný čin byl zpočátku Winnie odsouzena k trestu smrti, nakonec však dožila na svobodě. Přečtěte si, jaký byl příběh této mladé vražedkyně.
svetzeny.cz
Zdroj článku