Přejít k hlavnímu obsahu

Rozbité talíře či házení nábytku: Jak slaví příchod nového roku jinde ve světě?

Info ikona
Silvestrovské tradice ve světě

Oslavy příchodu roku 2022 zasáhnou místa po celém světě v různých časech kvůli časovým rozdílům. Některé kultury však mohou slavit příchod nového roku i ve zcela jiném dni, protože používají jiný kalendář. Obecně však platí, že novoroční tradice jsou od toho, aby přinesly štěstí v nadcházejícím roce. Podívejte se na tradice, kterými slaví lidé začátek nového roku různě po světě.

Info ikona
Ohňostroj

Velké ohňostroje

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak oslavit Silvestr či Nový rok, jsou velké ohňostroje. Ty se odpalují po celém světě s příchodem půlnoci dle časového pásma dané země. Například v kanadském Torontu se pořádá ohňostroj na náměstí Nathana Philipse, zatímco v brazilském Rio de Janeiru můžete spatřit ohňostroj na slavné městské pláži Copacabana.

Rozbíjení talířů

Pokud byste na Nový rok vyšli ze dveří a spatřili spousty rozbitých talířů, nejspíš byste se cítili trochu zmateně. Ale v Dánsku je tradicí o půlnoci rozbíjet talíře přátelům na prahu, abyste jim přinesli štěstí.

Čočka

Tradice jíst čočku, aby vám přinesla v budoucnu peníze, je vám nejspíš dobře známa. Ale věděli jste, že tato tradice se na Nový rok ctí i v Brazílii? Čočka má přinést peníze na celý rok dopředu!

Info ikona
Hrozny

Hroznové víno

Když hodiny ve Španělsku odbijí půlnoc, někteří lidé sahají po hroznovém vínu. Existuje totiž tradice sníst kuličku hroznu při každém úderu hodin, když hodiny odbíjejí půlnoc. Opět má být výsledkem štěstí po dobu dvanácti následujících měsíců.

Shazování věcí

V New Yorku v USA je slavné náměstí Times Square centrem odpočítávání do půlnoci. Věc, na kterou se všichni těší, se nazývá „drop ball“. Jedná se o velkou zářivou kouli na stožáru, která se s příchodem půlnoci spustí dolů. V důsledku toho si vytvořila i jiná města v USA svou vlastní tradici se shazováním věcí. Například ve Vincennes v Indianě lidé shazují melouny z výšky.

Převlékání za medvědy

V Rumunsku existuje tradice, při které se lidé převlékají za tančící medvědy, aby odehnali zlé duchy. Medvědi jsou totiž podle starých rumunských pověstí a příběhů obdařeni zvláštními schopnostmi, díky kterým dokážou lidi chránit a léčit.

Info ikona
Zvony

Zvonění zvonů

Některé země, jako jsou Japonsko a Jižní Korea, s příchodem Nového roku zvoní na zvony. V Japonsku se zvoní 108krát, což může být docela hlučné. Pokud máte doma nějaký zvoneček, zkuste si na Nový rok na něj zazvonit a přinést si tak nějaké štěstí navíc.

Házení nábytku

Johannesburgu v Jižní Africe lidé začínají nový rok bez jakýchkoli nechtěných věcí, proto vyhazují starý nábytek z okna. Rozhodně tedy není dobré se v tento čas pohybovat na chodníku pod okny. Pokud vás tato tradice láká, nezkoušejte ji s nábytkem, ale vyhoďte raději něco nepotřebného pouze do odpadkového koše!

Chůze s prázdným kufrem

Ano, opravdu v některých jihoamerických zemích můžete na Silvestra spatřit některé lidi, jak chodí s prázdným kufrem. Tato podivná tradice, které se také říká „kufrová procházka“, má lidem, kteří ji drží, přinést rok plný dobrodružství. Pokud už vás omrzel šampus a chlebíčky a toužíte po dobrodružství, můžete se také zkusit projít s prázdným kufrem!