Přejít k hlavnímu obsahu

Advent a staré zvyky: Barborka sťatá otcem, odpočinek od domácích prací na svátek Lucie i původ adventního věnce

Advent je doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Je také obdobím klidu, pohody a příprav na nejkrásnější svátky v roce. Tradice, jako je trhání barborek, zapalování svící na adventním věnci či návštěva rorátů, připomínají starobylé aktivity a zvyky tohoto období. Víte, jak vše vzniklo?

Slovo „advent“ pochází z latinského „adventus“, což znamená „příchod“. Advent označuje období čtyř týdnů před Štědrým dnem, které symbolizují očekávání příchodu Ježíše Krista. Tato tradice sahá až do 4. století, kdy církev začala připomínat nejen první příchod Krista, tedy jeho narození, ale také očekávání jeho druhého příchodu, tedy znovuzrození.

Advent a staré zvyky: Adventní věnec

Adventní věnec je jedním z nejvýraznějších symbolů adventního období. Jeho původ sahá do 19. století, konkrétně do Německa, kde jej poprvé vytvořil luterský pastor Johann Hinrich Wichern. Tento kazatel se staral o chudé děti v Hamburku a během adventu hledal způsob, jak jim přiblížit atmosféru očekávání Vánoc.

Kruh věnce je symbolem nekonečna, věčnosti a spojení s Bohem. Jeho kulatý tvar také připomíná koloběh života. Chvojí neboli zelené větve obvykle z jehličnanů představují život a naději, protože jehličnany zůstávají zelené i během zimy. Adventní věnec má obvykle čtyři svíčky. Každá svíčka odpovídá jedné adventní neděli. Zapalování svíček symbolizuje postupné přibližování se k narození Krista a světlo, které přináší. Správně by tři svíčky měly být fialové a jedna růžová, dnes už se ale používají různé barvy.

Mohlo by se vám líbit

Advent v nich vyvolává paniku a hrůzu: Tato znamení zvěrokruhu nenávidí předvánoční období

Adventní čas je pro mnohé symbolem klidu, pohody a radosti z blížících se Vánoc. Ale pro některá znamení zvěrokruhu to znamená jen chaos, stres a nepřekonatelnou hrůzu. Jaká znamení nenávidí advent a proč je předvánoční období jejich noční můrou?
svetzeny.cz

Symbolika adventních nedělí

Advent je nejen obdobím duchovní přípravy, ale také časem rozjímání, odpočinku a rodinného setkávání. Každá ze čtyř adventních nedělí má své specifické jméno a symboliku:
 

Na první adventní neděli na adventním věnci se zapaluje první fialová svíčka proroků. Tato svíčka je vzpomínkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Tato neděle se nazývá také železná a připomíná naději.
Na druhou adventní neděli přichází na řadu fialová svíčka betlémská, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Této neděli se říká bronzová a symbolizuje mír.
Na třetí adventní neděli se rozsvítí růžová svíce, takzvaná pastýřská, jenž vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz. O třetí neděli mluvíme jako o stříbrné a nese poselství radosti.
Na čtvrtou adventní neděli vychází poslední fialová svíčka neboli andělská, představující mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den. Bavíme se o zlaté neděli, jež značí lásku a očekávání blížícího se Kristova narození.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte vánoční tradice a pověry? Testem bez chyby neprojdete!

Vánoce se pojí nejen s klidem, rodinnou pohodou a dárky, ale také s tradicemi a nejrůznějšími zvyky a pověrami. Někteří lidé je drží, jiní nikoliv. Otestujte své znalosti v zábavném vánočním kvízu a zjistěte, kolik toho o klasických vánočních tradicích, pověrách a zvycích víte.
svetzeny.cz

Barborka do vázy

Trhání barborek je starý lidový zvyk, spojovaný se svatou Barborou (4. prosince), mučednicí, která byla podle legendy odsouzená na smrt a sťata vlastním otcem. Cestou na popraviště si utrhla větvičku, která jako zázrakem uprostřed zimy vykvetla. A od té doby se barborky trhají. Trhat by je měly zejména mladé dívky, které se touží vdát. Pověst praví, že se tak stane, pokud je dáte do vázy a ony do Štědrého dne vykvetou. Dnes už se z této tradice stala spíš okrasná záležitost, ale proč k ní nemít zajímavý příběh? V některých oblastech České republiky si děti na svatou Barboru dávají za okno punčochu. Pokud byly hodné, nadělí jim do ní Barborka drobné pamlsky a ovoce.

Mikuláš, čert a anděl

Jedna z nejznámějších legend vypráví o třech chudých dcerách, které neměly věno na svatbu a byly proto ohroženy životem v bídě. Mikuláš jim tajně hodil váček se zlaťáky oknem či komínem, aby je zachránil. Tento příběh dal základ tradici obdarovávání. Postava svatého Mikuláše byla spojována s milosrdenstvím, štědrostí a ochranou dětí. Jeho svátek, slavený 6. prosince, je příležitostí k rozdávání drobných darů. Postavy čerta a anděla se přidaly později a odrážejí střet dobra a zla. Čert a anděl spolu s Mikulášem vytvořili trojici, která symbolicky ukazuje na důsledky lidského chování a na potřebu nápravy. Proto děti, které zlobily, ve svých mikulášských balíčcích někdy nacházejí také uhlí nebo syrové brambory.

Mohlo by se vám líbit

Vánoční zvyky a tradice, které milovaly naše babičky: Některé už úplně vymizely

Vánoce bývaly pro naše předky velice významným obdobím roku, které provázelo množství nejrůznějších tradic a zvyků. Některé se dodržují v různých podobách dodnes, i když už mají spíše zábavný charakter. Dříve jich však lidé měli celou řadu a přisuzovali jim velký význam. Hlavně na venkově totiž byli pověrčiví. Mnoho zvyků ale postupně se změnou životního stylu vymizelo.
svetzeny.cz

Svatá Lucie neuklízí

Svátek svaté Lucie připadá na 13. prosince a ocení ho zejména ženy, které by se v tento del měly vyhýbat jakékoliv práci. V minulosti se v tento den zakazovalo drát peří, tkát, prát a příst a pokud to žena porušila, mohla jí Lucie naplnit koš prázdnými vřeteny, které by žena musela ihned napříst. Dříve se ženy z vesnice převlékaly za Lucie a chodily kontrolovat sousedky, jestli tradici opravdu dodržují. Pokud sousedku načapaly při práci, provedly jí nějakou zlomyslnost, jako třeba rozfoukaly peří.

Advent dnes

Dnešní advent je směsicí tradic a moderních zvyků. Lidé zdobí své domovy, připravují adventní věnce, pečou cukroví a nakupují vánoční dárky. Populární jsou adventní trhy, které nabízejí vánoční atmosféru plnou vůně svařeného vína, perníčků a řemeslných výrobků. Oblíbené jsou také adventní kalendáře, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Původně sloužily ke každodennímu připomínání blížících se Vánoc, dnes většinou obsahují pro děti drobné čokolády či hračky, dospělí si mohou vybrat adventní kalendáře s kosmetikou, svíčkami, čaji, kávou nebo dokonce alkoholem. Ačkoliv si v dnešní době většina lidí stěžuje na to, jak je čas adventu uspěchaný, hektický a plný stresu z toho, aby se do Vánoc vše stihlo, přesto je to období, kdy se na sebe lidé více usmívají a rádi si najdou chvilku na setkání s blízkými i těmi, na které v běžném celoročním shonu čas nemají. A i o tom adventní období je.

Adventní kalendáře nemusí být nutně jen čokoládové. Přečtěte si, jaké letos můžete pořídit.

Tradice, které dodržujeme během adventu:
Mohlo by se vám líbit

Štědrý večer zpestří pohádka Tři princezny: Jedna chytrá, druhá odvážná, třetí krásná. Která uloví netradičního prince Felixe?

Vánoce se kvapem blíží, advent klepe na dveře a v obchodech pomalu začíná propukat předvánoční nákupní horečka. Většina z nás už se nejspíš těší na to, až tento blázinec pomine, přijdou svátky klidu a pohody a my se budeme moct posadit k televizi s tácem cukroví a sklenkou něčeho silnějšího. Letos nám štědrovečerní program zpestří nová pohádka Tři princezny. Jaká bude?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit