Přejít k hlavnímu obsahu

Slavní rodiče, kteří vychovávají své děti bezpohlavně: Pink a další slavné osobnosti mění genderové stereotypy

Info ikona
Mila Kunis, Ashton Kutcher

Dotazy na pohlaví dítěte bývají mezi prvními hned po narození miminka. Co když se ale najdou lidé, kteří pro někoho přirozené rozlišování pohlaví nevnímají jako důležité? A co když naopak, chtějí, aby si jejich potomci mohli zvolit sami, zda chtějí být chlapeček nebo holčička? Ačkoliv někomu to může přijít šokující, rodičů, kteří své potomky vychovávají bezpohlavně, je celá řada i mezi známými osobnostmi.

Proč vlastně zpěvačka Pink, herečka Kate Hudson, Elon Musk a další slavní vedou své děti k neurčitému pohlaví? Důvodem bývá snaha o větší soukromí, odpor k zavedeným stereotypům i snaha poskytnout možnost volby. Zjistěte, kteří známí lidé se rozhodli své děti vychovávat bez důrazu na genderové stereotypy.

Na další slavné osobnosti, které vychovávají děti bez genderových stereotypů, se podívejte do galerie.

Zpěvačka Pink

Zpěvačka Pink se svými plány, aby si její děti vybraly pohlaví, až budou větší samy, nijak netají. Už několikrát se veřejně vyjádřila do médií, že chce nechat své děti rozhodovat o tom, co budou dělat. A právě s tím podle slavné zpěvačky souvisí také pohlaví a předsudky, které říkají, co má či nemá dělat jednotlivé pohlaví. Zpěvačka má desetiletou dceru Willow a pětiletého syna Jamesona.

I přes to, ale uvedla, že odlišení pohlaví a to, kým chtějí její děti být, nechá plně na nich. Pink tak opět ukazuje, že její názory jsou skutečně liberální. Stejně tak jako její genderově neutrální výchova. Tou si klade za cíl především posílení vědomí veřejnosti, že obě pohlaví mohou dělat a dokázat cokoliv, nehledě na to, zda jde o kluka či holku. Pink podle svých vyjádření pro deník The Sunday people i Cosmopolitan totiž nechce, aby škatulkování pohlaví způsobilo, že se její potomci budou cítit limitovaní v tom, kým chtějí ve skutečnosti být a co chtějí dělat. Naopak v nich posiluje vědomí, že mohou dělat cokoliv, je napadne.

Kate Hudson

Americká komediální herečka Kate Hudson prozradila v jednom ze svých nedávných rozhovorů pro web AOL, že při výchově svých třech dětí rozhodně nebere ohled na pohlaví. Z prvního vztahu má herečka dva syny Rydera a Binghama, z toho druhého má pak dceru Rani. I když přiznává, že ve výchově jejich dětí jako jedinců jsou určité rozdíly a je rozhodně přistupovat individuálně k jejich osobnosti. Na tento fakt podle Kate nemá žádný vliv přímo pohlaví, ale spíše osobitost a originalita každého jedince jako lidské bytosti.

V jednom z rozhovorů pro web AOL se navíc herečka k výchově svých dětí vyjádřila podrobněji: „Mít dceru opravdu nezmění můj přístup k výchově, ale je tu samozřejmě rozdíl. Myslím, že bychom měli děti vychovávat individuálně bez ohledu na to, jakého pohlaví jsou,“ vysvětluje oblíbená herečka svůj přístup k rodičovství a dodává: „Stále totiž nevíme, jak se budou později identifikovat. Právě teď je moje dcera svou energií neuvěřitelně ženská,“ popsala, proč se rozhodla dát dětem možnost výběru pohlaví.

Nikol Leitgeb ukázala svou maminku na luxusní dovolené: "Vypadáte božsky," píší fanoušci

svetzeny.cz

Angelina Jolie

Z dcery Angeliny Jolie a Brada Pitta, Shiloh Jolie-Pitt je nyní sebevědomá něžná dívka. Ještě před nedávnem by si ale všiml jejích dívčích rysů asi jen málokdo. Nosila typicky klučičí oblečení i krátký sestřih vlasů. Bývalý manželský pár je totiž známý tím, že své děti vychovává bez genderových stereotypů. A právě dcera slavných herců, Shiloh, požadovala již od svých tří let, aby jí rodiče oslovovali, namísto Shiloh, Johny.

Nyní se ale zdá, že mladá dívka prostoru k rozhodování, který jí její slavní rodiče umožnili, skutečně využila, a že možná dokonce změnila názor. Začala se totiž oblékat jako dívka, navíc si nechala narůst vlasy. Je tedy pravděpodobné, že tomu napomohla právě liberální výchova bez genderových stereotypů, a dcera bývalého hereckého páru se tak díky svobodě sama rozhodla, kým se doopravdy cítí být. Volnost ji ale, jak je vidět, v tomto případě skutečně pomohla. Nyní je Shiloh spokojená sama se sebou a nechybí jí sebevědomí. Navíc jde ve stopách své slavné matky také profesně, protože se věnuje modelingu a herectví.

Nejčastější beauty přešlapy žen po čtyřicítce: Vyvarujte se výrazné rtěnce nebo kosmetice pro dvacítky

svetzeny.cz

Zdroje: parents.com, moms.com, people.com