Přejít k hlavnímu obsahu

Zázrak jménem podkladová báze: Opravdu?

Podkladové báze umí s pletí doslova zázraky. Vyhlazují vrásky, rozjasňují pleť a makeup se po jejich použití ani nehne dlouhé hodiny. Problém však je, že většině z nich propůjčují tyto „nadpřirozené“ schopnosti silikony.

Kdyby vám někdo nabídl natřít si na obličej ropu, pravděpodobně byste s díky odmítly. Možná ale máte něco podobného doma – jen zabaleného do hezkého obalu a s praktickou pumpičkou. Silikony se totiž vyrábějí právě z ropy a zrnek jemného písku. Jsou sice netoxické, ale tělo je neumí biologicky odbourat. A zatímco vás hřeje skvělý efekt dokonalého looku, silikon po celou dobu „parády“ z vaší pleti vysává veškeré zbytky vláhy, zabraňuje jejímu dýchání a ucpává všechny cesty, kterými z pokožky obličeje odchází odumřelé buňky.

Raději bez

Podkladové báze se silikony nejsou vhodné ke každodennímu užívání! Je dokázáno, že silikony z dlouhodobého hlediska pokožku obličeje vysušují, dráždí a přispívají ke vzniku akné. Pokud se chystáte na večírek, skleničku s přáteli nebo na ples, to znamená, použijete bázi výjimečně, ničemu to nevadí – naopak spíš si večer užijete, protože si nebudete muset každých třicet minut odbíhat přepudrovat nos.

Pokud ji chcete používat častěji, je nekompromisně lepší sáhnout po bázi bez silikonů. Najdete je například v portfoliu značek Yves Rocher, Zuii nebo Artdeco. I přesto je ale třeba počítat s tím, že jakákoli vrstva, kterou aplikujete na svou pleť, představuje zátěž a zatěžovaná pleť může ztrácet elasticitu a povadat.

Na toto se vyplatí myslet

I přestože se podkladová báze používá v malém množství, vytvoří skutečně velmi odolný film na celé pleti. Je tedy nadmíru nutné nepodceňovat odličování a důkladně bázi z obličeje odstranit. Pokud báze chcete používat častěji, stejnou úměrou zvyšte i používání hloubkových hydratačních masek. Na pleť naneste hydratační krém před každým použitím báze a nechte jej důkladně vstřebat. Pleti dopřejte hydrataci i přes noc a sáhněte po sérech, které zvyšují absorpci hydratačních složek z nočních krémů.