Přejít k hlavnímu obsahu

Zákeřná rýma! Víte, že se musí léčit?

Podceňovat rýmu není nic dobrého. Ať už do práce vyrazíte s ucpaným nosem, bolestí v krku nebo zůstanete ležet doma, je důležité s rýmou pořádně zatočit. Jinak se váš zdravotní stav může zhoršit a budete muset řešit vážnější komplikace.

Jedním z příznaků nachlazení a chřipky je rýma, která bývá obvykle ignorována jako banální onemocnění. Traduje se, že ať je léčená či neléčená, trvá sedm dní. Málokdo ale ví, že může vést k mnoha vážnějším a dlouhodobějším komplikacím – zánětu vedlejších nosních dutin, zánětu průdušek nebo zánětu středního ucha, což jsou velmi nepříjemná a bolestivá onemocnění.

V prvních třech až čtyřech dnech vám virus způsobující rýmu zařídí ucpaný nos, neustále smrkání, bolest hlavy a tlak ve vedlejších nosních dutinách. Někdy může rýmu doprovázet i zvýšená teplota.

U dětí může způsobit zánět ucha

Děti rýmu chytnou každou chvilku, protože jejich imunitní systém není tak vyvinutý jako u dospělých. Ty menší se často neumějí dostatečně vysmrkat a některé odmítají přijímat léky. Eustachova trubice spojující střední ucho s horní částí hrtanu je u dětí širší, neustále otevřená a ve vodorovnější poloze, proto se rýma častěji může rozvinout až v zánět středního ucha. Ten se projevuje nepříjemnými bolestmi ucha, zalehnutím, ztrátou sluchu a horečkou, což obvykle doprovází pláč.

Uvolněte nos

Ke zmírnění příznaků a úlevu vám zajistí léky k uvolňování nosu, ideálně se zvlhčující složkou. Ucpaný nos a vysušená sliznice podporují šíření infekce, přičemž pravidelné čištění a zvlhčování nosu usnadňuje dýchání a snižuje nebezpečí dalšího rozvoje bakteriální infekce. Vhodná je rovněž inhalace a u dětí použití odsávačky.

Boj proti rýmě

V boji proti příznakům infekce horních cest dýchacích zkuste přípravek Olynth®, který hned zmírní otok nosní sliznice, pomůže vám zbavit se nahromaděných hlenů v nose a usnadní dýchání nosem. Rozprašovač vytváří jemný aerosol, který nedráždí nosní sliznici a ani u dětí nevyvolává nepříjemné pocity pálení v nose. Při podání před usnutím tyto přípravky přispívají ke klidnějšímu spánku a důkladnému odpočinku. Varianta Olynth® HA obsahuje kyselinu hyaluronovou*, která zvlhčuje vysušenou nosní sliznici.

Znáte nový Olynth® Plus? 

  • Uvolňuje ucpaný nos.
  • Snižuje prokrvení a otok nosní sliznice.
  • Pokud má človek rýmu často nebo dlouho a neřeší ji, může i vlivem suchého povrchu sliznice, dojít k drobným poraněním, prasklinkám, lehkému krvácení sliznice.
  • Podporuje hojení a zklidnění nosní sliznice díky účinné složce dexpanthenol.
  • Olynth® Plus seženete ve dvou variantách. Jedna je pro děti od 6 let a dospělé, druhou mohou používat děti už od 2 let.
Nový Olynth® Plus na rýmu

* Ve formě sodné soli.
Reklama na léčivý přípravek. Nosní sprej Olynth® HA 0,1% a Olynth® HA 0,05% obsahuje xylometazolin-hydrochlorid a je určený k podání do nosu. Před použitím si přečtěte celou příbalovou informaci.
MAT/7166/07/2019. Literatura: Emeryk Andrzej, Rapiejko Piotr, Lipiec Agnieszka, Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Termedia, 2013. Grypa i przeziębienie. Porady lekarza rodzinnego, opracowanie zbiorowe, Literat, 2012.

Soutěž

Vyhrajte jeden ze tří balíčků 4 produktů Neutrogena (v balíčku najdete Neutrogena HydroBoost tělový krém, 400 ml, Neutrogena HydroBoost krém na ruce, 75 ml, Neutrogena HydroBoost hydratační noční maska, 50 ml, Neutrogena HydroBoost City Shield hydratační krém s SPF 25, 50 ml). Stačí vyplnit soutěžní formulář níže. Soutěž trvá od 31. 10. do 7. 11. 2019