Přejít k hlavnímu obsahu

Vánoce: Jak se slaví ve světě?

Znáte vánoční tradice v jiných zemích a kdo tam naděluje místo Ježíška? Poodhalíme vám to!

Velká Británie

Na britských ostrovech se Vánoce slaví 25. prosince a dárky dětem nosí Father Christmas (Otec Vánoc). Dopisy mu děti hází do krbu, odkud se dostanou až Severní pól. Otec Vánoc pak chodí o Štědrém večeru dům od domů a do připravených punčoch na krbu nebo v rozích postelí naděluje dárky. Dárky se tu rozbalují až ráno. Poté přesně v poledne začíná slavnostní hostina. Na úvod si všichni přiťuknou a rozlomí tzv. christmas crackers (papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek). K obědu si pochutnávají na pečeném krocanovi s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Na vánočním stole nesmí chybět slaný vánoční pudink. Po obědě se většina Britů usadí před televizi a sleduje tradiční vánoční projev královny Alžběty II.

Itálie

Vánoce tady oficiálně začínají až na Boží hod, když papež požehná celému světu. V Itálii dárky naděluje Babbo Natale a rozbalit se mohou až o půlnoci z 24. na 25. prosince, nebo až ráno. Pro řadu Italů je ale mnohem důležitější jiné datum - a to 6. ledna, kdy se komínem do domu spouští čarodějnice Befana a přináší dárky. Tímto dnem zároveň Vánoce končí. Během italské vánoční hostiny si dáte panettone, bábovku s hrozinkami a kandovaným ovocem, a jehněčí s rozmarýnovými bramborami nebo krocana.

Finsko

V této severské zemi Vánoce propukají 24. prosince. Tradičně se tu konají podvečerní rodinné bohoslužby, návštěvy hřbitova a zapálení svíčky zemřelým příbuzným. A nezapomínají tu ani na společnou návštěvu sauny! Tradičním štědrovečerním jídlem je ryba, která se podává například s obloženou mísou, šunkou s hořčicí, slanečky, domácím sýrem či houbovým salátem. Dárky pro změnu rozdává Joulu Pukki společně s pidimužíky. Malé děti se tu straší tím, že když budou zlobit, odnesou je pidimužíci do svého ledového království.

Spojené státy

Začíná to pořádnou výzdobou v domě i na domě. Američané za ni utratí až 13 miliard ročně. Pokud byste tedy potřebovali inspiraci, jak si dům pořádně ozdobit, vyrazte se podívat právě sem. Na Štědrý den se rodiny schází u večeře a druhý den ráno na všechny čekají dárky, které přinesl Santa Claus na svém sobím spřežení. Děti ještě předtím, než jdou spát, nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. K jídlu se tu obvykle podává nadívaná krůta, sladké brambory, vařená kukuřice, nádivka. Nechybí ani typický americký jablečný koláč.

Austrálie

Dokážete si představit, že byste měli Vánoce během letních prázdnin? Právě u protinožců to takhle mají. Je teplo, svítí sluníčko a na pláži si dáte vánoční večeři. Většinou se podávají studené obložené mísy, ale klidně si můžete dát i krocana s kaštanovou nádivkou. Santovi tu pomáhají rozvážet dárky místo sobů klokani.

Island

Podle pověsti třináct dnů před Štědrým dnem z islandských hor "schází" 13 skřítků Jólasveinarů, kteří dávají dětem každý den drobný dárek. Společně s nimi tu koluje pověst o krvežíznivé kočce Jólakötturinn, která obchází vesnice a sežere každého, kdo nedotane nové oblečení. Na Štědrý den se obvykle podává uzené jehnečí, vepřová žebra či guláš z bělokura (rjúpa). K tomu se podává třeba bešamelová či houbová omáčka, vařené brambory, červené zelí a džem. Na vánočním stole nesmí chybět smažená tenká placička, která se jí k masu. Islanďané mají taky rádi plno druhů cukroví a úplně nejradši mají perníčky.