Přejít k hlavnímu obsahu

Nemilosrdný krutovládce Vlad III.: Nové skutečnosti o životě Draculy, podle vědců ronil krvavé slzy

Postava valašského knížete Vlada III. posloužila spisovateli Bramu Stokerovi jako předloha pro jeho román Drákula, kde z vládce udělal krvežíznivého upíra. Nemilosrdný kníže dodnes zajímá mnoho lidí, kteří se pídí po nových skutečnostech z panovníkova života. Tentokrát vědci přišli s tím, že měl bestiální kníže ronit krvavé slzy.

Samotní Rumuni rádi přiživují historky svého předka a nechávají jeho fanoušky v blažené víře, že byl opravdu upírem. Inspirace knížetem pro Stokerův román vycházela z toho, že byl Vlad III. až fascinován krví svých oběti, které s brutální radostí napichoval na kůly. Odtud pramení jeho přezdívka Napichovač. 

V Turecku získal mladý Dracula vojenský výcvik

Obávaný vládce nastoupil na trůn po svém otci Vladu II. a po svém lidu vyžadoval naprostou poslušnost. Byl také skvělým vůdcem a v uvozovkách odborníkem na bojechtivé Turky. Během válčení se coby mladý chlapec dostal jako zajatec k sultánovi, když jeho otec musel složit slib věrnosti a jako záruku ponechat v Turecku své syny. Vzhledem k Vladově původu se mu dostalo skvělého vzdělání a vojenského výcviku. Nakonec byl po znovuobnovení otcova slibu propuštěn a po různých peripetiích, které bravurně zvládl odstranit, se stal Vlad III. valašským knížetem. 

Brutální historky o sadistickém knížeti Vladu III.

Přijal také přízvisko Dracula, což v překladu znamená Drákulův syn. Démonizaci pak jeho postavě dodali v rodném Rumunsku. Dracul totiž v rumunštině znamená Ďábel. Divoké historky okolo slavného knížete nabírají na obrátkách, když Stoker vydává svůj román Drákula. Jednou měl Vlad pozvat chudé obyvatele k sobě na hostinu, ale místo slibovaných dobrot je zaživa upálil. Své služebnictvo údajně týral, a když je nakonec zabil, měl jejich těla sexuálně zneužít. Brutalita a sadismus provázela celou jeho vládu a pro výstrahu všem nepřátelům, nechával kůly s napíchnutými zajatci před hradbami nebo v lese.  

Hrad Bran v Transylvánii proslavil román Drákula

Info ikona
Drákulův hrad Bran

Nová záhada kolem krutovládce

S fiktivní postavou knižního Drákuly má tak společnou pouze vášeň pro krev. Nikoliv jako upír, ale jako sadistický psychopat. To ovšem mnoho zapálených fanoušků odmítá. Stejně jako když Rumuni tvrdí, že Vlad III. žil na krásném hradě Bran. Jde pouze o lákadlo na turisty, nejsou k dispozici žádné záznamy, že by tam transylvánský vládce pobýval. Přesto záhadný kníže nedá vědcům spát a nyní přišli se zajímavým objevem. Na dopisech, které nesou Vladův rukopis, našli vědci stopy krve. 

Krvavé slzy na panovníkově tváři

To by nebylo ve vladařově případě nic divného. Krev však pochází z očí - kníže měl tedy ronit krvavé slzy! To opět rozvířilo úsměvné debaty o vampyrismu. Vysvětlení je ale bohužel velmi jednoduché. „Přinejmenším v posledních letech života trpěl Vlad III. zřejmě patologickým stavem zvaným hemolakrie, jinými slovy mohl ronit slzy s příměsí krve,“ stojí ve studii publikované ve vědeckém časopisu ACS Analytical Chemistry. Vzácné onemocnění vzniká, když krev z různých důvodů prosakuje do slzných kanálků. Pokud tak někdo zahlédl Vlada III., jak mu po tváři stékají krvavé kapky, jen to ještě více umocnilo jeho děsivou pověst. 

Zdroj článku