Přejít k hlavnímu obsahu

Strašidelný úsek dálnice D1: Devět křížů u Brna znázorňuje děsivý masakr. Jaká je tamější legenda?

Přímé důkazy o krvavém vraždění, které se odehrálo v roce 1540 u dálnice D1 sice neexistují, ale řidičům se zde dějí divné věci. Zjevuje se jim prý krvavá nevěsta, která zde byla zavražděna a i přesto, že je úsek přehledný, je častým místem dopravních nehod. Je to jen náhoda, nebo je místo opravdu magické a poznamenané děsivou legendou, jež připomíná devět křížů?

Za vše mohla láska, nesplněný slib a zhrzený milenec. Tím měl být podle pověsti koňský handlíř, jehož milá nedodržela slib věrnosti a provdala se za jiného.

Slib věrnosti

Příběh s tragickým koncem začal ve chvíli, kdy handlíře, jemuž se cestou udělalo nevolno, našel ležet na zemi sedlák z Velké Bíteše. Vyčerpaného mladíka odvezl k sobě domů, kde se o něho starala sedlákova krásná dcera. Samozřejmě mezi mladými lidmi přeskočila jiskra, což se tatínkovi nelíbilo, protože měl pro dceru v mysli jiného ženicha než jen obyčejného koňského handlíře. Přesto dala kráska svému milému slib, že na něho počká, až se vrátí z cest a vydělá nějaké peníze na společný život. 

Bolest v srdci 

Rok čekání však byla dlouhá doba a sedlákův nátlak na dceřiny vdavky s bohatým nápadníkem byl stále silnější. Nakonec dcera otci podlehla. O velké zradě se vracející handlíř rychle dozvěděl a bolest v srdci mu zatemnila mozek. Rozhodl se pomstít tím nejhorším způsobem - přepadnout svatební průvod a svatebčany povraždit. Sám by na to ale nestačil, a tak si podle legendy přizval pomocníka. Tím měl být místní myslivec. 

Krvavá nevěsta s prostřelenou hlavou

Samozvaní mstitelé vyrazili do ‚‚boje" náležitě připraveni. Měli několik pistolí, aby neztráceli čas neustálým nabíjením zbraní. ‚‚První dvě rány míří přesně do hlavy nevěstina otce a hrudníku matky ženicha. Křik, kouř ze zbraní a další výstřely do zmateného davu. Oba střílejí, dokud hlasy svatebčanů neutichnou. Po chvíli, až se zvedne dým ze střelných zbraní a klesne prach zvířené pěšiny, vidí dva nešťastníci sedm krvavých těl. Jaká hrůza přepadne handlíře, když uvidí svou vyvolenou s prostřelenou hlavou,” popisuje na svém blogu scenárista Marcel Bystroň, jak mohl začátek šíleného běsnění probíhat. 


 

Bridget Cleary byla poslední upálená čarodějnice v Irsku: Zapálil ji její vlastní manžel

V roce 1895 Bridget Cleary zapálil její manžel, protože věřil, že je čarodějná zlá víla. Ještě předtím, než těžce nemocná Bridget zemřela touto násilnou smrtí, si prožila peklo v podobě týrání, na kterém se podíleli další lidé. Stala se poslední upálenou čarodějnicí v Irsku a za její týrání a vraždu bylo odsouzeno celkem osm lidí.
svetzeny.cz

Děsivý masakr zakončený sebevraždou

Zabití nevěsty však nebylo v plánu a handlíř tak obrátí zbraň na svého spojence, jenž nejspíš nešťastnou náhodou trefil jeho milovanou. Názory na to, jak zemřel hlavní hrdina se různí. Jedna z legend tvrdí, že handlíř poklekl ke své krásce, vzal její hlavu do levé dlaně a pravou rukou zmáčkl spoušť zbraně, která mu mířila na srdce. Další konec příběhu tvrdí, že myslivce z posledních sil probodl těžce zraněný ženich a handlíř si onou dýkou jako poslední přeživší probodl srdce.

Devět křížů za nebožtíky

Lidé z vesnice tak našli sedm těl svatebčanů a dva mrtvé vrahy. Na místě hrůzného činu pak nechali vystavět celkem devět křížů za každého nebožtíka. ‚‚Všech devět u té silnice v tom létě pochovali, ku strašné věčné památce tam devět křížů dali. Každý mimo tudy jdoucí povzdychne s outrpností: Bože, Otče vševědoucí, dej jim věčné radosti. Amen,” stojí v přepisu Kramářské písně z roku 1801. Kříže pak rok, co rok vysvětili. 


 

Kříže jsou kulturní památkou

Info ikona
Devět křížů

Setkání s tajemnem během natáčení

Ať je legenda více, či méně pravdivá, krvavá nevěsta se zde prý zjevuje řidičům. Setkání s nebohou kráskou hledající alespoň po smrti klid pak většinou končí havárií. Celé místo je obestřeno tajemnem a nejde jen o dopravní nehody, které se dějí na přehledném místě. Když režisér Andy Fehu natáčel film o Devíti křížích, děly se na place nevysvětlitelné jevy. „Jednou jsme třeba nemohli najít kameru a ve finále ležela úplně na jiném místě, než kde ji kameraman položil. Jindy se ztratil herec, kterého nakonec našli někde v lese. Vůbec nevěděl, jak se tam dostal,“ vzpomínal Fehu pro televizi Prima. 

Až pojedete směrem na Brno, dejte si pozor na 168. kilometru při sjezdu na Domašov. Raději sundejte nohu z plynu, aby vaše setkání s krvavou nevěstou neskončilo karambolem. 


 

Zdroj článku