Přejít k hlavnímu obsahu

Zlomené srdce: Mýtus, nebo skutečnost?

Může nešťastná láska nebo zrada člověka, jehož milujeme, skutečně „zlomit srdce“? Nebo se to jen tak říká? A jak se bránit bolesti způsobené například rozchodem?

Co říkají odborníci

„Je to stav, kdy člověk prožívá hluboké zklamání, frustraci, a někdy až beznaděj. Často situaci nerozumí a klade si otázku proč. Někdy se přiklání k závěru, že je neschopný, trpí pocity méněcennosti a má dojem, že si už nikdy žádný vztah nenajde,“ popisuje situaci, které říkáme zlomené srdce, psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.

Psychická bolest a trápení pak mohou zasáhnout i naše tělo. Kardiolog MUDr. Jan Horák, CSc., ze Všeobecné fakultní nemocnice charakterizuje zlomené srdce jako emoční stres, který se může projevovat smutkem, melancholií, nebo dokonce zoufalstvím. „Na naše tělo má podobný dopad jako jiné stresové situace a projevuje se tedy obdobně – bušením srdce, nespavostí, úzkostí, pocením, nechutenstvím apod.,“ vysvětluje.

Syndrom zlomeného srdce existuje

Odborníci znají velmi vzácné srdeční onemocnění zvané tako-tsubo, jehož spouštěčem může být také stav, kdy cítíme velkou duševní bolest. Název dostala nemoc podle japonské nádoby na lov chobotnic, jejímuž tvaru se při svém stahování nápadně podobá levá srdeční komora pacientů, které tato nemoc postihne. „Dosti často jejímu vzniku předchází právě výrazný emoční stres a její existence může být často popisovaným úmrtím ‚žalem‘, které se projeví relativně krátce po nějaké tragické události,“ vysvětluje Jan Horák. Navenek se projevuje velmi podobně jako známý infarkt myokardu. 

Nejlepším lékařem je čas

Smutek ze ztráty protějšku vyléčí v každém případě čas. „Na vše hořké sice nedokážeme úplně zapomenout, avšak bolest, kterou prožíváme, časem pozbude na intenzitě a otupí,“ říká odbornice na vztahy Martina Horáková ze seznamovacího portálu www.leyter.com. „Důležitým faktorem, který eliminuje závažné následky zlomeného srdce, je volný průběh emocí, které se v nás nashromáždily.“

Tím, že se budete stále utápět v zoufalství, své potíže jen prohloubíte. „Obklopte se lidmi, které máte rádi. Působí jako nejlepší protilátka proti trápení,“ doporučuje Horáková a dodává: „Věnujte se nadále věcem, které vás bavily, nebo si nalezněte nové zájmy. Na výletě v přírodě přijdete jistě na jiné myšlenky.“

Pokud jste se přesto na jednom a tom samém místě zastavili a nevidíte východisko, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Pokud by smutek přetrvával, může přerůst do závažnějších problémů od žaludečních vředů až po depresi. U většiny lidí by však mělo časem vše přebolet bez větších následků. „Takzvané ‚zlomené srdce‘ v naprosté většině případů nezanechá na srdci jako orgánu žádné stopy. Jednoho dne prostě zase vyjde zářivé slunce,“ dodává kardiolog Jan Horák.

Foto: leyter.com (1)