Přejít k hlavnímu obsahu

Už vás nebaví poslouchat, že jíte za dva a nesmíte nic dělat? Pozor na tyto nepravdivé mýty o těhotenství!

Podle odborníků těhotenství probíhá u každé ženy velmi individuálně. Proto i radosti či potíže, které ho doprovází, se velmi různí. Zároveň ale kolují také různé fámy, kterým, přestože se netýkají téměř žádné nastávající maminky, bohužel mnoho lidí stále důvěřuje.

Jedná se o různé zákazy a přísná pravidla, které dokáží jiný stav pěkně znepříjemnit. Kvůli tomu pak často můžete slyšet, že těhotné ženy nemohou pít kávu nebo že musí jíst za dva. Jak je to doopravdy? Zjistěte, čemu byste rozhodně neměla věřit. Možná, že si tak ušetříte spoustu zbytečných starostí i stresu během jinak krásného období.

Je dost možné, že jste se kvůli nepravdivým fámám rozhodla v těhotenství ukončit veškeré dosavadní zábavné aktivity, a tím jste si zároveň začala odpírat všechny radosti. Než ale s něčím skutečně skoncujete, protože „se to v těhotenství nesmí“, zjistěte a ověřte si nejprve všechna fakta. Pomoci vám k tomu mohou i odborné knihy nebo váš lékař, který ví nejlépe, co je pro vás zrovna nejvhodnější. A které nepravdivé mýty o požehnaném stavu kolují nejčastěji?

Mohlo by se vám líbit

Maminky, pozor: Nechcete navždy zničit dceři sebevědomi? Tak tohle před ní nikdy neříkejte

Mnohdy zapomínáme, že nejen naše chování vůči dětem může ovlivnit jejich vývoj. Jsou to i naše slova, která děti vnímají velmi pozorně, a která je formují do budoucna. Možná stejně jako ostatní matky děláte jednu velkou komunikační chybu, která může do budoucna negativně ovlivnit vaše dítě.
svetzeny.cz

Jíte za dva!

Jeden z nejčastěji kolujících mýtů tvrdí, že v těhotenství musíte jíst mnohem více, protože přece „jíte za dva“. Tomu ale rozhodně nevěřte. Pamatujte, že byste měla sníst jen tolik, na kolik se normálně cítíte a rozhodně nikdy „nechodit“ za pocit sytosti. Přílišným přejídáním by vám totiž mohlo začít být hodně zle. A „zpestřit“ případné těhotenské nevolnosti o potíže z přejídání určitě nechcete.

Podobné fámy kolují také o přibírání v těhotenství, které si mnoho rodiček i lidé v jejich okolí vykládají po svém. Všeho moc totiž škodí. Pokud v těhotenství přiberete deset či patnáct kilo, je to samozřejmě zcela normální a jedná se o signál, že se vaše miminko vyvíjí správně. Jestli se ale ručička vaší váhy hýbe neustále jak splašená, zpozorněte a snažte se více dodržovat správnou výživu. Nebezpečný je ale i opak, kdy v těhotenství nepřibíráte vůbec. Už podle logiky vám musí být jasné, že „trochu“ přibrat prostě musíte. Signalizuje to totiž zdravý vývoj vašeho miminka. Jak moc máte přibrat, aby bylo vše v pořádku, jistě ohlídá váš gynekolog, protože je to u každé ženy velmi individuální. Jen těžko ale můžete očekávat, že v těhotenství nepřiberete vůbec, nebo třeba jen dvě či tři kila.

Mohlo by se vám líbit

Tři věty, které nikdy neříkejte svému synovi: Navždy mu zničíte sebevědomí i schopnost prožívat emoce

Výchova dítěte bývá pro řadu rodičů oříšek, každé dítě je unikát, stejně tak každý rodič uznává jiný typ výchovy. Existují však tři obecně platné věty, které byste nikdy neměli říkat svým synům. Svými slovy totiž kolikrát můžete ublížit více než svými činy, a dítěti tak zničit sebevědomí a potlačit jeho schopnost prožívat emoce naplno.
svetzeny.cz

Nesmíte mít sex

Některé nastávající maminky se natolik obávají o bezpečí svého dítěte, že se v těhotenství dokonce úplně přestanou se svým partnerem milovat. Obavy z toho, že byste tím miminko mohli zranit, ale nejsou na místě. Záleží totiž na umístění placenty, která je podle odborníků ve většině případů těhotenství umístěna normálně, takže se nemusíte ničeho obávat. Výjimkou může být její odlišná poloha nebo riziko předčasného porodu, na které vás však případně včas upozorní váš gynekolog.

Pohlaví poznáte podle tvaru břicha

Faktu, že podle tvaru a velikosti těhotenského břicha lze zjistit i bez ultrazvuku pohlaví dítěte, věří až překvapivé množství lidí. Jsou to ale jen odborníky nepotvrzené spekulace. Podle vědců totiž vzhled těhotenského bříška nemá naopak s pohlavím dítěte vůbec nic společného.

Celé těhotenství bez kávy

Možná jste už o tom slyšela. Někteří lidé si chybně myslí, že si v těhotenství nemůžete dopřát ani jeden doušek kávy. Než začnete přemýšlet, jak se zbavíte svého oblíbeného každodenního rituálu, zadržte, protože pro vás máme dobrou zprávu. Podle odborníků se totiž pití kávy v jiném stavu sice moc nedoporučuje, avšak jeden slabý menší hrnek kávy vám ani jednou denně při normálně probíhajícím těhotenství a dobrém zdraví rozhodně neublíží.

Jednou císař, znovu císař?

Možná jste se už někde doslechla, že žena rodící císařským řezem nemůže rodit přirozeně ani podruhé. Toto tvrzení bývá mnohdy odůvodňováno tím, že v případě přirozeného porodu hrozí takovéto ženě mnohem větší rizika. To ale nemusí být vůbec pravda. Každý porod totiž probíhá zcela individuálně. Takže pokud lékař u vás ani u vašeho miminka nezjistí žádné zdravotní komplikace, není žádný důvod k tomu, abyste nesměla rodit přirozeně.

Mohlo by se vám líbit

10 věcí, které by matka měla naučit dceru

Chcete, aby vaše dcera vyrostla v silnou ženu? Tohle jsou informace, které byste ji měla předat.
svetzeny.cz