Přejít k hlavnímu obsahu

Zjistěte, jak vysoká je vaše emoční inteligence: EQ není jen o porozumění emocí druhých

Emoční inteligence je schopnost porozumět, vyjádřit a ovládat své vlastní emoce a také rozumět emocím druhých lidí. Tato schopnost významně ovlivňuje mezilidské vztahy, pracovní úspěchy a celkovou kvalitu života. Při dnešním životním stylu, který je často uspěchaný a plný stresu, je emoční inteligence stále více ceněná.

7 typů mužů, kteří vás dostanou na úplné dno

Ve fázi největší zamilovanosti se zmítáme na obláčku lásky a jemné náznaky nevhodného chování u partnera přehlížíme. Po sundání ‚‚růžových brýlí” se nestačíme divit. Jak moc s vámi zamává chronický záletník, egoista nebo miláček všech? Podívejte se níže a zkuste se takovým typům mužů vyhnout obloukem.
svetzeny.cz

Jak můžete zjistit, jak vysoká je vaše emoční inteligence?

Existuje několik různých metod a testů, které vám mohou pomoci vyhodnotit vaše emoční dovednosti. Jedním z nejznámějších nástrojů je tzv. EQ test, který hodnotí vaše schopnosti ve čtyřech hlavních oblastech: porozumění sobě samému, sebeovládání, sociální povědomí a schopnost správně reagovat na emocionální situace. EQ se na rozdíl od IQ nedá změřit na konkrétní hodnotu, lze však předpokládat, že čím víc z těchto oblastí ovládáte, tím vyšší je vaše emoční inteligence. Pokud se poznáváte ve všech následujících odstavcích, pak je vaše emoční inteligence opravdu vysoká.

1. Sebeporozumění je klíčová vlastnost emoční inteligence

Schopnost porozumění sobě samému zahrnuje umění rozpoznat a jednotlivě pojmenovat své emoce, porozumět tomu, co je způsobuje, a být schopen vyjádřit své pocity slovy. Když jste se sebou v souladu a víte, jaké emoce prožíváte, můžete lépe řídit své chování a reakce. Nikdy se vám tak nestává, že ve svých pocitech tápete a nevíte například, zda to, co cítíte, je hněv nebo smutek.

2. Sebeovládání je dalším prvkem emoční inteligence

Schopnost kontrolovat své impulzy, regulovat své emoce a vyrovnávat se s frustracemi je klíčové pro efektivní řízení stresu a konfliktů. Lidé s vysokou emoční inteligencí jsou schopni si uvědomit své emoce a zvolit vhodné strategie pro jejich zvládnutí, místo aby podlehli impulzivnímu jednání. Pokud patříte k lidem, které jen tak něco nerozhodí a i při vysokém stresu či vzteku se umíte ovládat, pak je pravděpodobné, že je vaše emoční inteligence opravdu vysoká.

Jak vysoké je vaše intimní IQ? Zvyšte si ho pomocí jednoduchých kroků a vášeň už nikdy nevyhasne

V každém vztahu nastane po čase lehčí krize, kdy vy nebo váš partner už necítíte onen oheň, který vás vždy dokázal nažhavit. Marně pak přemýšlíte, jak znovu obnovit jiskru, přitom by stačilo využít vaší intimní inteligenci. Jak na to? Poradíme vám…
svetzeny.cz

3. Sociální povědomí je další rozhodující složkou emoční inteligence

Emoční inteligence není jen o vašich pocitech, ale i o emocích druhých lidí. Empatie je schopnost vcítit se do pocitů druhých a v emoční inteligenci hraje klíčovou roli. Lidé s vysokou emoční inteligencí obvykle umí lépe komunikovat s ostatními, vyjít jim vstříc a jsou velmi ohleduplnými a tolerantními jedinci.

4. Schopnost správně reagovat na emocionální situace je také znakem vysoké emoční inteligence

Lidé s vysokou emoční inteligencí jsou nejen schopni rozpoznat emocionální prožitky, výrazy a signály druhých lidí, ale také na ně umí vhodně reagovat. Mají schopnost vyjádřit soucit, podporu a porozumění ve stresujících nebo konfliktních situacích. Pokud se vám často stává, že se ve vaší přítomnosti lidé uklidní, nebo vám naslouchají, pravděpodobně máte vysokou emoční inteligenci

Emoční inteligenci si můžete sami zvýšit

Emoční inteligence není pevně daná vlastnost, ale něco, na čem můžete dále pracovat a rozvíjet. Existuje mnoho způsobů, jak si zlepšit svou emoční inteligenci, mezi které patří například různé psychoterapie, koučink, meditace, hluboké dýchání atp. Udělejte si na sebe čas, zamyslete se nad svou emocionální inteligencí a přemýšlejte, zda byste mohli své emocionální schopnosti zlepšit. Můžete začít například s různými dechovými cvičeními ve stresových situacích, které vám pomohou lépe se ovládat. Při řešení konfliktů druhých lidí si zase můžete zkusit představit sami sebe na jejich místě a poté s nimi o svých pocitech hovořit.

Zdroj článku