Přejít k hlavnímu obsahu

Psycholog radí: Jak na novoroční předsevzetí. Jak je realizovat a jaké si rozhodně nedávat

Téměř každý si s příchodem nového roku dává novoroční předsevzetí. Jen málokdo je ale dokáže skutečně realizovat. Výsledkem je zklamání z vlastních výsledků a uzavření se před možností změny. Podle psychologa Dalibora Špoka jsou novoroční předsevzetí dokonce marnost nad marnost.

„Ode dneška začnu dělat všechno jinak“, těmito slovy začíná svůj první den v novém roce mnoho z nás. Jenže dříve nebo později touhu po změně zapomeneme nebo vzdáme. Jak se k předsevzetí postavit, aby to konečně vyšlo radí na svých webových stránkách psycholog Dalibor Špok.

Nepřehánějte to

“Počátek nového roku máme tendenci vnímat jako přelomové, sváteční období, ve kterém naplánujeme všechny žádoucí změny na následující rok. Přestat kouřit, trochu zhubnout, více běhat, více číst… Seznam těch skromnějších má pět či sedm položek, seznam těch s většími aspiracemi čítá desítky rozhodnutí. A to je chyba.”, píše psycholog Dalibor Špok a přidává vysvětlení. V psychologii je velmi dobře znám fenomén vyčerpání vůle. Snahou zavést nové chování do našich životů, snadno vyčerpáme také svou vůli – pozornost, snahu, mentální energii, protože se musíme neustále snažit bojovat proti naučeným, zautomatizovaným a nežádoucím způsobům našich rozhodování. A tak není divu, že když nepodlehneme, vyžaduje to enormní zdroje naší vůle. Pokud ji vyčerpáme třeba na další předsevzetí, začne ubývat a nebude jí dostatek pro budování ani jednoho předsevzetí.
Psycholog doporučuje: “V každém okamžiku si dejte pouze jedno předsevzetí a vědomě se mu věnujte. Až vybudujete návyky, projdete nejhorší fází pokušení, nepozornosti a lenosti a nové návyky se stanou vaší druhou přirozeností, pak se můžete soustředit na další rozhodnutí či předsevzetí.”.

Každé změně byste podle psychologa měli věnovat jeden měsíc, během kterého se nebudete soustředit na nic jiného, než právě na jedno své předsevzetí.

3 znamení, které budou mít v roce 2024 štěstí. Patří mezi ně i to vaše?

Nový rok přinese spoustu příležitostí a nových situací, ať už dobrých nebo špatných. Jaký bude ten váš rok? Dobrý nebo špatný? Kdoví. Možná v něm bude spoustu pozitivních věcí, které vám budou dělat radost a posunou vás k lepšímu životu. A nebo to také nebude váš rok, objeví se pár problémů a nepříjemností, které budete muset řešit a ne vždy to půjde hladce. Jaký bude rok 2024 zrovna pro vaše znamení?
svetzeny.cz

Buďte flexibilní

Abyste realizovali své touhy po změně, musíte být flexibilní, ale zároveň zásadoví. Co se flexibility týče, nebuďte příliš mentálně omezeni na jediný možný způsob, jak změnu realizovat. “Náš úhel pohledu je příliš zúžen zaručenými radami a vzory, jak to dělala naše sousedka”, dodává psycholog. Každý jsme však jiný a na každého funguje něco jiného. Proto hledejte své způsoby, které vás dovedou ke zdárnému naplnění předsevzetí. A jak takové nejlepší cesty ke svým cílům nalézt? “Experimentujte. Zkoušejte různé cesty, které vás napadnou. Nedělejte žádné rozhodnutí, dokud různé metody opakovaně nevyzkoušíte. Co funguje, ponechte a rozšiřte. Co nefunguje, vyřaďte nebo změňte. Vyzkoušejte něco jiného. A tak pořád dokola. Pokud vidíte, že daná cesta funguje, ale potřebovali byste i něco jiného, hledejte i další prostředky. Pokud daná metoda fungovala dříve, ale nyní přestává mít svůj vliv, odložte ji (a někam si ji zapište) a zkuste se k ní vrátit později. Třeba si “od ní” potřebujete odpočinout a mezitím zkusit něco jiného.”, vysvětluje psycholog Dalibor Špok.

Udělejte si plán

Pro úspěšnou realizaci změn a předsevzetí si vytvořte seznam opatření, konkrétních zásad a hranic. “Jednoduchý seznam, který vám řekne: když se stane A, udělám B; v situaci X udělám vždy Y; co musím nebo nesmím konkrétně dělat bez ohledu na situaci.”, píše vyhledávaný psycholog. Vůle je nejsilnější ráno nebo dopoledne. Proto pokušení, chyby a selhání přijdou obvykle večer. Raději plňte předsevzetí v dopoledních hodinách a nenechávejte je na večer. Každé ráno si projděte seznam a naplánujte si několik aktivit, které pro dané předsevzetí daný den vykonáte. Doplňte je činnostmi, které vám zvednou náladu, pokud je plnění předsevzetí obtížné například při odvykání kouření či hubnutí.

Výklad mariášových karet na leden 2024: Známá kartářka Jana Rubešová odkrývá, co nás čeká a nemine

Za dveřmi jsou nejen Vánoce, ale také začátek nového roku 2024. Všichni doufáme, že do něj vykročíme pravou nohou a bude se nám v životě dařit. Zajímá vás, co očekávat v měsíci lednu? Nahlédněte s námi do předpovědi známé kartářky, která vyložila své mariášové karty.
svetzeny.cz

Nebojte se chyb

“Chyby patří k životu a ke každé změně. Je to právě selhání, které nás upozorní na to, co nefunguje a co musíme příště udělat jinak. Pokud se budeme chyb bát, nikdy se tuto důležitou informací nedozvíme.”, vysvětluje Dalibor Špok. Pokud jste selhali, nevyčítejte si to a pokračujte ve své snaze dál. Nejdůležitější je výdrž!  

A jaké předsevzetí si raději nedávat?

Většina novoročních předsevzetí nakonec ani přes veškerou snahu nevyjde. Často si totiž přejeme něco, po čem ve skutečnosti ani netoužíme. Sice třeba sníte o tom, jaké by to bylo, když byste byli štíhlejší, ale ve skutečnosti je vám dobře tak, jak jste. Úderem půlnoci se navíc nestanete superhrdinou a není možné během vteřiny zvládnout nemožné. Když se vám za posledních 10 let nepodařilo shodit ani kilo, težko jich letos shodíte rovnou 10. Navíc, když všechno chcete hned. Není divu, že když během pár týdnů neuvidíte žádný výsledek, více snahy neobětujete. Stručně řečeno, nedávejte si žádná předsevzetí, pokud to s nimi nemyslíte vážně a nic moc pro ně udělat nechcete. Ušetříte si nervy a možná i peníze.

Zdroj článku