Přejít k hlavnímu obsahu

“Manžel dává naše peníze své sestře,” stěžuje si Zdenka. Rodinná terapeutka doporučuje, jak problém zvládnout

Finance v manželství jsou velmi citlivé téma. Podílejí se na nich oba partneři a je tedy důležité, aby o nich rozhodovali společně. Větší investice spolu probírají a společně domlouvají také například opravy, dovolenou a podobně. Když však jeden z partnerů chce větší obnos zapůjčit někomu z rodiny, nemusí se to vždy setkat s pochopením. Jak takovou situaci vyřešit?

Můj manžel je dobrý chlap, pokud to jde, všem chce a rád pomůže a rodině obzvlášť. Toho však jeho rodina velmi zneužívá. Především pak moje švagrová. Václav je starší a bral to vždycky tak, že se o sestru musí starat. V dospívají jí bránil před šikanou ve škole, vytáhl ji ze vztahu, kde byla bita a ponižována. Tohle všechno chápu. Když utekla od toho násilníka, dokonce u nás tři měsíce bydlela, aby se dala dohromady. Nic jsem nenamítala, pomohla jsem ji najít práci, podat žalobu, najít právníka a taky byt, kde jsme složili kauci a zaplatili prvních šest nájmů. Přišlo mi to přirozené se postarat, protože sama neměla nic a ten její vykuk jí o vše připravil.

Pěkná vyžírka

Manžel jí se vším pomáhal. Naprosto se vším. Trpěla jsem to mlčky. Chtěla jsem vymalovat, ale ona fňukala, že potřebuje jet koupit novou sušičku, tak se jelo vybírat sušičku. Dělá si z Václava doslova poskoka. Potřebuje odvézt, přivézt, nakoupit a podobně. To jsem přecházela mlčky. Celé roky. Problém začal před třemi měsíci, kdy jsem si všimla, že se z účtu odeslala větší částka. V řádech desítek tisíc. Na manžela jsem uhodila, co se děje. Představovala jsem si, že má milenku, někde se do něčeho zapletl nebo hraje hazard. On to však “jen” půjčil své sestře. Pořebovala na dovolenou. Když se mi později ten můj dobrák přiznal, že už jí dotuje skoro rok, málem to se mnou švihlo. 

Hádáme se kvůli švagrové

Ten večer jsme se pohádali jako snad nikdy. Odhadem jsem to spočítala, alespoň podle toho, co jsem našla v bance, že jí dal přes sto padesát tisíc! Ano, dal. Nepočítám totiž s tím, že nám to milá švagrová někdy vrátí zpátky. I když Václav tvrdí, že ano. Kde ona by vzala tolik peněz. Z výplaty sotva vyžije, ale drahých věcí, to se nevzdá. Musí mít sušičku, myčku, jezdit si po wellnessech. Každý měsíc kadeřnice, nehty, masáže a podobně. A to vše sponzoruje Václav. Vydírá ho citově, že je ve stresu, unavená a všechno. A on jí na to, blázen, vždycky skočí. Já bych si taky chtěla zajít na masáž, wellness a dovolenou. Václava jsem postavila před jasnou volbu, buď bude dotovat sestru a já odcházím, nebo s tím přestane. Mám vůbec šanci proti sestře, kterou odmalička tolik chrání a zbožňuje?

Svůj příběh nám můžete zaslat na e-mail: [email protected]

Příběh čtenářky: Partner mě opakovaně podvádí, nevím jak dál, svěřila se Dagmar. Psycholožka radí, co s tím

Dagmar se vdala za přitažlivého muže, kterého obletovaly snad všechny ženy. Myslela, že se spolu usadí a budou spokojeni. První nevěra přišla těsně po narození jejich dcery. Dagmar manželovi odpustila a vypadalo to, že bude vše zase v pořádku. Dlouho bylo. Než Dagmar navštívila žena, která si chce jejího manžela vzít. Co má Dagmar dělat? Zachovat rodinu nebo se rozvést? Jakou radu pro ní má speciální pedagožka a terapeutka Mgr. Charlotte Benátská?
svetzeny.cz

Pohled odborníka

Zdenka uvádí, že mlčky trpěla už v minulosti. Podpořit muže v pomoci sestře a sama podat pomocnou ruku, je chvályhodný počin, vše má ale své hranice. Jejich překročení Zdeňka vnímala, ale nic neřekla. Tady je potřeba zmínit, že nikdo by neměl ve vztahu trpět, a pokud má pocit, že ano, měl by své pocity sdílet a citlivě partnerovi sdělit svůj názor. Citlivě znamená, druhého neurážet a neodsuzovat.

Obecně vzato, pokud máme pocit, že se děje nějaké bezpráví, někdo ubližuje mě nebo jinému, neměli bychom to tolerovat a už vůbec ne trpět. O věcech se má mluvit, pokud možno bez afektu, výčitek a verbální agrese. Hned, když se dějí. Otevřená diskuze neznamená, že se vše vždy vyřeší, ale je to první a nezbytný krok k tomu, aby se iniciovala šance společně dospět k nějaké změně nebo nápravě situace.

Manžel dlouhá léta v dobré vůli sponzoroval sestru, cítil nějakou míru zodpovědnosti či příbuzenské sounáležitosti a neuvědomoval si, že ho sestra využívá. Můj názor je, že postavit před manžela před volbu „buď já, anebo sestra“, může vyvolat další napětí, přičemž Zdeňka, která argumentuje tím, že pokud bude nadále dotovat sestru, odejde. Bude to ale řešení? Bude pak spokojená? Zdeňka se ptá, zda má šanci proti sestře, kterou její bratr odmalička tolik chrání a zbožňuje. Určitě ano. Manžela zná, ví, co na něj platí a co ne. Mohli by téma otevřít společně i se sestrou, předtím je ale nezbytné shodnout se na tom, co jí říci. Pokud by Václav názor své ženy považoval za příliš jednostranný, pak je možné nabídnout mu, aby své názory sdíleli s někým nezaujatým, přičemž je na nich, zda to bude někdo z okruhu známých, příbuzných, anebo osloví zcela neutrální osobu z řad partnerských poradců.

Mgr. Charlotte Benátská

terapeutka zaměřená na zlepšení dialogu v partnerském vztahu a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se párové terapii a individuálním konzultacím dospělých a mladistvých.

www.vztahy-komunikace.cz

Zdroj článku