
Vztah mezi rodičem a dospělým dítětem se časem přirozeně mění. To, co bývalo každodenním sdílením, se postupně proměňuje v méně častý kontakt, větší samostatnost a jiný způsob blízkosti. Pro některé rodiče je to plynulý přechod, pro jiné ale může být těžké přijmout, že už nejsou středem každodenního života svých dětí.
Daniela (47) měla se svým synem Tomášem vždy velmi blízký vztah. Když byl mladší, volali si často, probírali školu, přátele i drobné starosti. Daniela měla pocit, že mezi nimi existuje silné pouto, které se jen tak nezmění. V poslední době se ale něco posunulo.
Syn se mi odcizuje a já nevím, jestli je to normální
Ještě před rokem jsem měla pocit, že vím o jeho životě skoro všechno. Ne proto, že bych ho kontrolovala, ale protože mi to sám vyprávěl. Posílal mi fotky, volal mi jen tak cestou z práce nebo ze školy, někdy jsme si psali i o úplných maličkostech. Pak to ale začalo slábnout. Nejdřív jsem si říkala, že je jen zaneprázdněný. Dospělý život, nové povinnosti, partnerka, práce. Jenže postupně se z „nemám čas“ stalo „ozvu se později“, které často vůbec nepřišlo. Když mu zavolám já, je milý, ale stručný. Většinou má na spěch nebo je někde jinde, kde nemůže mluvit. A já najednou nevím, jestli je to normální vývoj, nebo jestli jsem o svého syna přišla, aniž bych si toho všimla.

Nejtěžší je nevědět, co si mám myslet
Snažila jsem se s ním o tom mluvit. Ne vyčítavě, spíš opatrně. Řekla jsem mu, že mi chybí naše častější kontakt a že mám pocit, jako by se mezi námi vytvořila vzdálenost. Usmál se a odpověděl, že je všechno v pořádku, jen má teď víc práce a vlastního života. Nechtěla jsem ho tlačit, ale zůstala ve mně nejistota. Na jednu stranu chápu, že se osamostatňuje.
Na druhou stranu mám pocit, že se z jeho života vytrácím rychleji, než jsem čekala. Možná je problém ve mně – že se neumím smířit s tím, že už mě nepotřebuje tak jako dřív. A možná je to jen přirozená změna, kterou si musím přestat vykládat jako ztrátu. Mám jeho odstup přijmout jako normální součást dospívání, nebo je správné se ozvat víc, když mi to jako matce tak chybí?
Ke komentáři na situaci paní Daniely nás inspiruje Joan Phoeb z Australian Psychological Society
Děkuji vám, paní Danielo,
že jste tak otevřeně popsala něco, co je pro mnoho rodičů velmi citlivé a často i těžko uchopitelné. Z vašeho příběhu je cítit postupná, nenápadná změna – z blízkého, každodenního kontaktu se s vaším synem se stal vztah, který je spíše občasný, stručnější a méně sdílený. To přirozeně vyvolává otázky, zda jde o běžnou součást dospívání, nebo o skutečné citové oddalování.
V psychologické rovině je důležité rozlišit dvě věci: osamostatňování dospělého dítěte a ztrátu vztahové blízkosti. U mnoha mladých dospělých dochází k tomu, že se jejich pozornost přesune k partnerům, práci a vlastnímu životnímu rytmu – a rodič už není středem každodenního sdílení. To ale neznamená, že by váš vztah ztrácel hodnotu. Spíše se mění jeho forma. Pokud vás ale tato změna bolí, není chybou to pojmenovat. Klidný, nevyčítavý rozhovor typu „chybí mi náš kontakt a ráda bych ho udržela pravidelnější“ je zdravý způsob, jak zůstat ve vztahu aktivně přítomná, aniž byste na syna tlačila.
Zároveň je důležité nepřevádět jeho menší kontakt automaticky do významu „už mě nepotřebuje“ nebo „ztrácím ho“. Dospělé děti často lásku k rodičům prožívají stabilně, jen ji méně často verbalizují nebo projevují. Může vám pomoci zaměřit se na kvalitu kontaktu místo jeho četnosti – i kratší rozhovor může být blízký, pokud je oboustranně otevřený. A zároveň je v pořádku, že vám chybí to, co bylo dřív. Ta touha po blízkosti není slabost, ale přirozená součást vztahu rodiče k dítěti. Držím vám palce, abyste v této nové fázi našla rovnováhu mezi přijetím změny a péčí o vlastní citovou potřebu blízkosti.
Jak má Daniela reagovat? Je to opravdu přirozená součást života nebo něco udělala a je na ni její syn naštvaný? Přečtěte si také příběh Věry, která řeší, že její vnuk ji popřál k narozeninám jen zprávou.
Zdroj: psychology.org.au, příběh poslala Daniela O.
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

„Dcera odmítla stabilní a dobře placenou práci, tvrdí, že svoboda je pro ni důležitější než jistota,“ nechápe Alena

„Tchyně volá mému manželovi několikrát denně a musí jí to vždycky zvednout,” je naštvaná Helena. Co dělat, radí psycholog Pavel Pařízek

„Ze smrti mého manžela mě obviňuje vlastní dcera,” je zlomená Anna. Jak reagovat, radí psycholog Pavel Pařízek

„Myslela jsem si, že si se snachou rozumíme, ale pak jsem zjistila, co o mně říká za mými zády,“ je smutná Marcela

„Tchyně mě nemá ráda, tvrdí, že manžel si najde lepší ženu, než jsem já,” popisuje Silvie. Co dělat, radí psycholog Pavel Pařízek

„Moje žena nás chce léčit alternativními postupy, ale u dcery překročila všechny meze,” je naštvaný Tomáš

„Dcera si vybírá šaty bez mého vědomí, připadám si, jako bych z jejího života mizela,“ svěřuje se Hana

„Manžel tvrdí, že si jen píše s bývalou spolužačkou, ale já mám ale pocit, že je za tím něco víc,“ svěřuje se Iveta

„Syn chce, abych za něj zaplatila dluhy. Manžel tvrdí, že ho tím jen rozmazlím,“ svěřuje se Lucie






