Přejít k hlavnímu obsahu

5 potravin, které škodí pokožce

Naše strava samozřejmě ovlivňuje i naši pleť a je dobré vědět, jaké potraviny nám spíše škodí. Čemu byste se tedy měly vyhnout?

1. Mléčné výrobky

Milujete mléko a bez sýru nebo smetanové zmrzliny si nedokážete představit den? Pokud vás zároveň trápí akné, může být na vině právě mléčné výrobky. Někomu možná neudělají nic, vy se z nich osypete.  Důvodem může být přehnaná reakce těla na mléčnou bílkovinu, která rozhodí z rovnováhy hladinu cukru v krvi a nastane hormonální nerovnováha. Mléčné výrobky navíc obsahují  hormonální složky, které stimulují produkci kožního mazu. Pokud se tedy akné nemůžete zbavit, zkuste na chvíli vysadit mléčné výrobky a uvidíte, zda se to na pleti projeví.

2. Čokoláda

Čokoláda sama o sobe nezpůsobuje nevzhledné pupínky v obličeji, ale často právě obsahuje plnotučné, odtučněné, nebo sušené mléko. Viníkem tudíž není tuk obsažený v čokoládě, ale právě hormony v mléce. Řeč je především o nekvalitní čokoládě, která je plná náhražek. Navíc obsahuje kofein, který u osob s citlivějších zažívání může akné rovněž způsobovat.

3. Rýže

Rýže společně s bramborami obsahuje velké množství škrobu. Jednou za čas to samozřejmě škodlivé není, ale pokud byste si rýži dávaly často například při nějaké dietě, zanechalo by to na vaší pleti následky. Škrob totiž způsobuje stárnutí pokožky a zvýraznění vrásek.

4. Agáve

Agávový sirup je v současné době oblíbenou přírodní náhradou cukru. Agávový sirup se připravuje ze šťávy rostliny agáve a obsahuje až 90 % fruktózy, tedy jednoduchého cukru. Díky nízkému glykemickému indexu je daleko vhodnější než rafinovaný cukr, ale přesto se nedá říct, že by byl zdravý. Nadbytek fruktózy může způsobit nadýmání, průjmy, a dokonce i cukrovku.

5. Sůl 

Sůl patří do našeho jídelníčku, ale ve chvíli, kdy překračujete její doporučené denní dávkování, vystavujete se tomu, že budete mít s pletí problém. Sůl vysušuje pokožku, kvůli čemuž se tvoří více vrásek. U řady lidí vede nadbytek soli k tomu, že zadržují v těle vodu. Následkem toho máte oteklou kůži, často jsou tyto otoky patrné zejména okolo očí.