Přejít k hlavnímu obsahu

Lois Lane ze Supermana si v životě prošla peklem: Nádhernou herečku zdevastovala duševní porucha, skončila jako bezdomovec

Svoji cestu ke hvězdné slávě si vyšlapala sama bez cizí pomoci. Když získala roli Lois Lane ve slavném Supermanovi, vypadalo to, že se jí navzdory osobním potížím blýská na lepší časy. Herečka Margot Kidder ale svůj boj se závažným psychickým onemocněním nezvládla.

Rodinné zázemí Margot Kidder nenapovídalo tomu, že by ji kdy napadlo stát se herečkou. Margot se narodila 17. října 1948 v Kanadě učitelce dějepisu a odborníkovi na výbušniny a důlnímu inženýrovi, kteří neměli s filmovým či divadelním světem vůbec nic společného. Práce otce malé Margot dětství rozhodně neulehčovala, protože se kvůli ní často stěhovali a budoucí hvězda tak neměla prostor na to udělat si opravdové přátele.

Drsné dětství

Celá situace vedla k tomu, že již od dětství Margot trpěla depresemi a ve čtrnácti letech se dokonce pokusila o sebevraždu. Rodiče incident vyděsil natolik, že se rozhodli poslat ji do internátní školy. Ačkoliv to možná znělo krutě, právě tady se Margot nakonec dala dohromady, našla si přátele a také novou vášeň. Začala totiž hrát ve studentském divadle a pomalu získávala první herecké zkušenosti.

Po ukončení studií se odstěhovala do Los Angeles, aby pokračovala ve svém hereckém snu. Získala řadu menších rolí v nejrůznějších seriálech a filmech, nakonec se ale rozhodla, že by pro lepší výkony před kamerou měla herectví studovat, a tak nastoupila na školu v New Yorku. Po návratu do Hollywoodu se jí podařilo získat hlavní roli ve filmu Sestry a její hvězda začala stoupat, poté si však dala tříletou pauzu, aby se mohla starat o novorozenou dceru Maggie.

Mohlo by se vám líbit

Poznali byste dnes krásnou Janu z pasáže, která okouzlila Lukáše Vaculíka? Osud se s Tatianou Kulíškovou příliš nemazlil

Když v polovině osmdesátých let vtrhl film Láska z pasáže na plátna kin, ihned se Tatiana Kulíšková (62) vyšvihla mezi hvězdy. Krásná Slovenka se stala snem mnoha mužů a ženy jí záviděly chvilky něžností po boku idola Lukáše Vaculíka (61). Bohužel osud si se sympatickou brunetkou nemile pohrál. Stejně, jako její postava Jany, přišla také herečka o svého milovaného muže.
svetzeny.cz

Lepší psi než muži

O to větší však byl její další návrat na filmová plátna. Dostala totiž hlavní roli Lois Laine v trháku Superman z roku 1978 po boku Christophera Reeva a zahrála si i v dalších třech pokračováních. Za roli dokonce získala v roce 1979 ocenění The Saturn Awards v kategorii Nejlepší herečka. Stala se mezinárodně známou hvězdou a svět jí mohl ležet u nohou, nebýt její rozvíjející se psychické poruchy. Přesto se objevila v řadě dalších filmů a seriálů.

Ani v milostném životě to Margot neměla jednoduché. V mládí byla chvíli spojována se známým kanadským politikem Pierrem Trudeauem, později se vdala za romanopisce Thomase McGuana, s nímž měla dceru Maggie. Manželství však navzdory společnému potomkovi nevydrželo a pár se po dvou letech rozvedl. O dva roky později zkusila Margot štěstí znovu a vdala se za Johna Hearda, s nímž sňatek vydržel neuvěřitelných šest dní.

Přesto si zřejmě řekla, že do třetice všeho dobrého, a tak se jejím třetím manželem stal v roce 1983 francouzského filmový režisér Philippe de Broca. Ani tady však svazek nefungoval a skončil po pouhém roce. Margot se nakonec nechala slyšet, že jí za to muži nestojí a dává přednost společnosti svých psů.

Mohlo by se vám líbit

Dětské hvězdy, které jsme za socialismu milovali: Kam osud zavál Mařenku z Arabely či Vaška z Jak vytrhnout velrybě stoličku?

Každý z nás má filmy a seriály, které nás nostalgicky vrací zpět do dětství. Určitě si vzpomínáte na Arabelu, Lucii, postrach ulice či Chobotnice z II. patra a další. K těmto filmům a seriálům neodmyslitelně patří také dětské herecké ikony. Kam je osud zavál?
svetzeny.cz

Zdravotní problémy

Možná právě tady odstartoval začátek jejího konce. Psychické onemocnění gradovalo čím dál víc a na přelomu devadesátých let navíc Margot odstavila ze světa showbyznysu automobilová nehoda, při níž auto, v němž Margot seděla, narazilo do telegrafního sloupu. Herečka pak byla v dvouleté pracovní neschopnosti, nemohla natáčet a dostala se do vážných finančních problémů.

Jako by toho nebylo málo, o pouhých šest let později byla Margot diagnostikována bipolární porucha. Po vyřčení tohoto ortelu se herečka zhroutila a na několik dní se po ní slehla zem. Byla nalezena ve zbědovaném stavu bez zubů a s oholenými vlasy, a umístěna do psychiatrické léčebny.

Mohlo by se vám líbit

Půvabná a zásadová Irena Kačírková: Soudruzi nedokázali herečku zlákat na svou stranu, měla prožít románek s legendárním Gérardem Philipem

Inteligence a nevšední krása, kterou Irena Kačírková (†60) oplývala, se příliš nezamlouvala soudruhům z tehdejšího režimu. Podle toho také dopadla její slibně rozjetá kariéra. Herečka byla vzdělaná a uměla skvěle francouzsky. V Praze dělala tlumočnici legendárnímu Gérardu Philipovi a tehdy se také mluvilo o jejich románku.
svetzeny.cz

Smutný konec

Po propuštění byla stále ještě herecky aktivní, pomalu ale začala ztrácet pojem o realitě. V dobré víře se rozhodla pomáhat narkomanům a otevřela jim dveře svého domova, aby nemuseli přežívat na ulici. Drogově závislí jedinci ale její dobroty zneužili a nejen, že si ve sklepě jejího domu udělali varnu drog, ale ještě navíc ukradli herečce drahé šperky. „Její dům byl terčem pro feťáky. Sebrali jí klenoty, stříbro a všechno, co pobrali. Margie měla opravdu špatný odhad na lidi. Říkala mi taky, že musela schovávat léky v podprsence, aby jí je ti lidi přestali krást. Vůbec si neuvědomovala, co se děje. Nepochopila, proč se kolem jejího domu motají ve dne v noci divná auta,“ uvedla Daily Mail kamarádka herečky Louisa Willcox.

Sama herečka v pozdějších věku krom bipolární poruchy bojovala také se závislostí na alkoholu a několikrát kvůli tomu skončila v léčebně. Jejím spouštěčem bylo růžové víno, kterým se dokázala opít tak, že skončila v bezvědomí. Herečka nakonec tíhu svého života neunesla a v devětašedesáti letech zemřela na následky předávkování.

Mohlo by se vám líbit

Žena za pultem Jiřina Švorcová: Zarytou komunistku odsoudilo mnoho hereckých kolegů

Velké herecké nadání bylo pro Jiřinu Švorcovou (†83) upozaděno kvůli její oddanosti komunistickému režimu. Lidé vynikající herečku buď nenáviděli, nebo milovali. Svým až zarputilým vystupováním si proti sobě poštvala mnoho kolegů. Legendární Žena za pultem si po sametové revoluci herecky už ani neškrtla, ale její komunistické ambice byly stále silné.
svetzeny.cz
Margot Kidder zářila jako Lois Lane v Supermanovi
Zdroj článku