Přejít k hlavnímu obsahu

Žena za pultem Jiřina Švorcová: Zarytou komunistku odsoudilo mnoho hereckých kolegů

Velké herecké nadání bylo pro Jiřinu Švorcovou (†83) upozaděno kvůli její oddanosti komunistickému režimu. Lidé vynikající herečku buď nenáviděli, nebo milovali. Svým až zarputilým vystupováním si proti sobě poštvala mnoho kolegů. Legendární Žena za pultem si po sametové revoluci herecky už ani neškrtla, ale její komunistické ambice byly stále silné.

Po úspěšném vystudování DAMU se Jiřina uchytila v dnešním Divadle na Vinohradech, kde ztvárnila desítky rolí. Zářila také na televizních obrazovkách. Nejvíce ji však proslavila postava Aničky Holubové ze seriálu Žena za pultem (1977). 


 

Jiřina získala roli díky svému komunistickému smýšlení

Nikoho nepřekvapí, že do seriálu byla Švorcová dosazena soudruhy tehdejšího režimu, do jejichž strany vstoupila již v roce 1946. Jaroslav Dietl přitom při psaní scénáře pro hlavní postavu rozvedené prodavačky ze smíchovských potravin myslel na zcela jinou herečku. Rozkaz však zněl jasně. ‚‚Byli jsme shora přesvědčeni, že tu roli musí hrát Jiřina Švorcová,“ přiznal Dietl po letech, že role byla na míru ušitá pro Janu Hlaváčovou. Zarytou komunistku tak seriál vystřelil do výšin popularity. Stal se nejsledovanějším a divácky nejlépe hodnoceným televizním pořadem.

Kolegové si na adresu Švorcové nebrali servítky

Na televizní obrazovce sice Jiřina zářila, ale v očích kolegů klesla až na úplné dno. Mnohé herecké hvězdy tehdejší doby jí nemohly přijít na jméno. „Naše postoje se v šedesátých letech rozešly a od té doby jsme se nestýkaly,“ uvedla například legendární Jiřina Jirásková. To herecký bard Pavel Landovský si nebral servítky. Podle něho byla Švorcová sice dobrá herečka, ale hloupý a špatný člověk, který nevědomky podporoval totalitu. Takových názorů si Jiřina vyslechla mnoho a ještě více lidí se k ní obrátilo zády po roce 1989. Rok po sametové revoluci skončila v divadle a už si nezahrála. Nikdo však nedokázal změnit její komunistické srdce a věrnost režimu.

Ukradené děti z porodnic v komunistickém Československu. Novorozeňata byla prohlášena za mrtvá a mizela neznámo kam

Přestavte si, že porodíte zdravé dítě a druhý den vám sestra v porodnici řekne, že je mrtvé. Už nedostanete šanci ho vidět, porodnice ho údajně nechá zpopelnit a pohřbít. Takové případy se děly v 70. letech nejen v Československu. Případy odhalující kšeftování s dětmi se snaží už několik let objasnit známý novinář Josef Klíma.
svetzeny.cz

Manželovi nasadila dvakrát parohy

V soukromém životě však Jiřina věrnost postrádala. Prvnímu manželovi nasadila parohy s hercem Zdeňkem Řehořem, do něhož se bezhlavě zamilovala. „Byla to velká láska, chtěla jsem s ním žít. Přiznala jsem se doma Jindrovi. Zachoval si klidnou hlavu. Nechal mě, počkal, až to odeznělo,“ napsala Švorcová ve své knize. Pokorně se pak tedy vrátila domů, aby opět zahořela láskou ke kolegovi. Tím byl Jiří Vala. Další nevěru už manželství neustálo a po třech letech následoval rozvod. Štěstí u herce však nenašla a pro změnu to byl on, kdo Švorcové zahnul, a to s tehdy její nejlepší kamarádkou Jiřinou Jiráskovou. ‚‚Jak už to tak bývá, vědělo to celé divadlo, jen já ne. Dozvěděla jsem se to až díky skandálku, když do divadla přišel tehdejší manžel Jiráskové Pleskot a dal Valovi po představení přes hubu,“ uvedla herečka, která nakonec oběma odpustila a s Jiřím se i nadále stýkala. Průběžně se rozcházeli a scházeli dlouhých osm let. 

Po bolestivém a definitivním rozchodu se herečka provdala za akademického malíře Vladimíra Šoltu. Bohužel partner tragicky zemřel pádem ze schodů jedenáct let po svatbě. Díky manželovi se Švorcová stala milionářkou. Zdědila honosnou vilu na lukrativní adrese, kde žila až skoro do své smrti. Poslední měsíce života trávila legendární Žena za pultem v LDN, kde nakonec v roce 2011 zemřela. Sama a bezdětná…


 

Jiřina Švorcová ztvárnila mnoho nezapomenutelných rolí
Zdroj článku