Přejít k hlavnímu obsahu

Legendární Roxette se vrací na pódia: Původní zpěvačka bojovala s těžkou nemocí, učila se znovu psát, číst i počítat

Krátké platinové vlasy, štíhlá postava, černý outfit doplněný výraznými šperky v punkovém stylu – tak by se zjednodušeně dal popsat vzhled původní zpěvačky kapely Roxette, Marie Fredriksson. Na pódiu byla vždy nepřehlédnutelná a díky svému hlasu, který propůjčila do moha slavných hitů, také nezapomenutelná. Ačkoliv ji prostřednictvím Roxette znal celý svět, život, který prožila, nebyl lehký.

Marie Fredriksson se narodila 30. května 1958 ve švédském Össjö a její dětství bylo poznamenáno tím, že rodina bojovala s finančními problémy. Další ránou pak bylo úmrtí její setry, která zemřela na následky úrazu. Marie ve světě švédského showbyznysu prorazila už jako mladá dívka a když se přidala k Roxette, její jméno již dávno nebylo neznámým pojmem.

Cesta k Roxette

Původně vystupovala ve dvou různých kapelách, nejčastěji po barech ve Švédsku. Jejího talentu si brzy všiml tehdy populární švédský zpěvák Lasse Lindbom, který jí nabídl pomocnou ruku a zprodukoval její první sólové album. Roku 1986 vydala druhé sóloalbum Den sjunde vågen, které z ní učinilo jednu z nejznámějších zpěvaček ve Švédsku.

Do hry se brzy přidal Per Gessle a po prvním neúspěšném pokusu o kapelu spojenou i s Lindbomem nakonec vymyslel projekt postavený na duu, které bude zpívat anglicky a prorazí tak i za hranicemi. Což se do puntíku vyplnilo, Marie ale nadále udržovala souběžně i sólovou kariéru a vydala své třetí album. Poté co však v roce 1989 přišel s hitem The Look pro Roxette mezinárodní úspěch, soustředila se především na kapelu.

A bylo na co. Roxette si zamilovali fanoušci po celém světě a hity jako Listen To Your Heart nebo Joyride bořili žebříčky hitparád. Své místo ve špičce světové pop music navíc v roce 1987 stvrdili songem It Must Have Been Love, který zazněl také v kultovní romantické komedii Pretty Woman, kde si zahrály hvězdy stříbrného plátna Julia Roberts a Richard Gere.

Mohlo by se vám líbit

Ivana Bartošová ve stínu své sestry: Iveta se bála její konkurence, zpěvačka skončila úplně jinak, než původně plánovala

Obě byly krásné a talentované, obě mohly mít hvězdnou kariéru. Nakonec se ale proslavila ta povolnější a poslušnější. O tom, že měla Iveta Bartošová dvojče Ivanu, se příliš nevědělo. Ivana totiž boj o místo na slunci vzdala a momentálně žije v ústraní ve Švýcarsku. Jak to doopravdy bylo se sestrou slavné zpěvačky?
svetzeny.cz

Krutý osud

Roxette se hřáli na výsluní přibližně patnáct let, když přišla pro Marii tvrdá rána. Tehdy doma zkolabovala a po lékařském vyšetření zazněl z úst doktorů krutý ortel: zhoubný mozkový nádor. Marie musela podstoupit náročnou operaci, chemoterapii i ozařování, následovala dlouhá rekonvalescence, během níž se musela učit znovu psát, číst a počítat. Stáhla se z očí veřejnosti a soustředila se na svůj klid a také na svůj nový koníček, malování.

Teprve v roce 2005 se rozhodla pro comeback, a to ve velkém stylu. Vydala hned dvě sólová alba a představila také výstavu svých obrazů. Po delší pauze se v roce 2009 znovu připojila ke svému celoživotnímu parťákovi Peru Gesselovi na turné. Jelikož zjistili, že o tvorbu Roxette je pořád zájem, vydali ještě tři další alba.

Osud však byl k Marii krutý, a tak se zdravotní problémy znovu objevily. V roce 2016 proto Marie definitivně ukončila hudební kariéru a stáhla se opět do ústraní. V té době měli s Perem na kontě deset alb, Marie zároveň vydala osm sólových desek. Mezinárodní úspěch byl korunován také vyznamenáním od švédského krále Carla Gustafa XVI. Svůj druhý boj s nemocí Marie už bohužel prohrála a zemřela 9. prosince 2019 ve věku pouhých jednašedesáti let.

Mohlo by se vám líbit

Pavel Horňák: Místo divokých večírků trávil večery učením. Pěvecká kariéra mu nevyšla, dnes je soudcem u Nejvyššího soudu ČR

Dostat se v pouhých patnácti letech mezi tehdejší špičky české popové hudby byl jistě sen mnoha mladých kluků. Pavlovi Horňákovi se jednoho dne splnil a najednou se objevoval po boku pěveckých hvězd, které visely na plakátech v pokojích jeho kamarádů. Jenže nakonec se rozhodl pro úplně jinou kariéru. Kam zmizel někdejší idol Pavel Horňák?
svetzeny.cz

Sbohem Roxette, ahoj Roxette!

"Děkuji Marie, děkuji za vše! Byla jsi zcela mimořádnou muzikantkou, zpěvačkou úrovně, kterou sotva opět zažijeme. Ty jsi mé černobílé písně vymalovala těmi nejkrásnějšími barvami. Byla jsi naprosto úžasnou přítelkyní po více než 40 let. Jsem hrdý, poctěn a šťastný, že jsem s tebou, tvým talentem, vřelostí, tvou velkorysostí a s tvým humorem mohl strávit tolik času," rozloučil se po její smrti zpěvaččin hudební partner Per Gessle na sociálních sítích.

Marie po sobě zanechala nejen truchlícího manžela a děti, její smrt otřásla celým Švédskem a fanoušci dlouho vzpomínali na výjimečnou zpěvačku, která jim svým projevem přinášela radost. "Dala mým písničkám výraz, bez ní by tak dobré nikdy nebyly. Má v hlase něhu, erotično i bezstarostné veselí," konstatoval před časem Gessle. Ten v současnosti oprašuje zašlou slávu Roxette a poté, co několik let vystupoval sám, se rozhodl opět pro duo. Ke spolupráci přizval známou švédskou zpěvačku Lenu Philipsson. Zda někdy zavítají do České republiky, je zatím ve hvězdách.

Mohlo by se vám líbit

Petr Sepéši: Velká láska Ivety Bartošové, která skončila tragédií. Po jeho smrti už zpěvačka nebyla jako dřív

V 80. letech byli dokonalým párem a navzájem se vedli vzhůru ke hvězdám. Zpěvák Petr Sepéši a zpěvačka Iveta Bartošová byli miláčky publika a nikdo nepochyboval o jejich osudové lásce. Co se dělo za zavřenými dveřmi, nikdo netušil. Zdánlivou idylku ukončila tragická smrt Petra Sepéšiho v roce 1985. Kdo vlastně byl blonďatý zpěvák zpívající Knoflíky lásky po boku české popové princezny?
svetzeny.cz
Marie Fredriksson zářila v Roxette. Kdo ji nyní nahradí?
Zdroj článku