Přejít k hlavnímu obsahu

Ivana Bartošová ve stínu své sestry: Iveta se bála její konkurence, zpěvačka skončila úplně jinak, než původně plánovala

Obě byly krásné a talentované, obě mohly mít hvězdnou kariéru. Nakonec se ale proslavila ta povolnější a poslušnější. O tom, že měla Iveta Bartošová dvojče Ivanu, se příliš nevědělo. Ivana totiž boj o místo na slunci vzdala a momentálně žije v ústraní ve Švýcarsku. Jak to doopravdy bylo se sestrou slavné zpěvačky?

V 60. letech minulého století nebyly v České republice ultrazvuky u těhotných žen zvykem, a tak byla paní Svatava Bartošová v porodnici velmi překvapená, když se dozvěděla, že k synovi, který na ni i s manželem čekal doma, přibude ne jedna, ale hned dvě dcery. První přišla na svět Ivana, průbojnější a drsnější, teprve po ní Iveta, prototyp poslušné princezny. Přesto sestry pojilo to záhadné pouto dvojčat.

Odlišná dvojčata

Ivana Bartošová se tedy stejně jako Iveta narodila 8. dubna 1966 v Čeladné u Frýdku-Místku a vyrůstala ale ve Frenštátě pod Radhoštěm. Stejně jako její sestra studovala gymnázium, dávala však přednost společnosti kluků, jezdila na koni a sukně se v jejím šatníku v podstatě nenacházely. Iveta byla oproti ní křehká, tichá a nesmělá. Málokdo by tehdy tipnul, že byly sestry, natož dvojčata. I přes naprosto rozdílný vzhled a povahu k sobě ale Iveta a Ivana měly blízko. „Ve škole jsme ani nepotřebovaly jiné kamarády. Když jsem odešla v sedmnácti do Prahy, Ivču to táhlo pořád za mnou. Tak dlouho bojovala, až se jí to povedlo,“ vzpomínala kdysi Iveta Bartošová.

Pěvecký talent byl sestrám rozdělen spravedlivě a dokonce tak, že měly hlasy velmi podobné, i když se našli lidé, kteří dokonce tvrdili, že Ivanin pěvecký projev byl lepší než Ivetin. Chvíli to vypadalo, že se v českém showbyznysu uchytí obě a hudebník Felix Slováček dokonce prosazoval, aby si svoji kariéru na tom, že jsou dvojčata, zpěvačky založily. Nakonec ale bylo všechno jinak a možná za to mohly právě jejich odlišné povahy.

Mohlo by se vám líbit

Petr Sepéši: Velká láska Ivety Bartošové, která skončila tragédií. Po jeho smrti už zpěvačka nebyla jako dřív

V 80. letech byli dokonalým párem a navzájem se vedli vzhůru ke hvězdám. Zpěvák Petr Sepéši a zpěvačka Iveta Bartošová byli miláčky publika a nikdo nepochyboval o jejich osudové lásce. Co se dělo za zavřenými dveřmi, nikdo netušil. Zdánlivou idylku ukončila tragická smrt Petra Sepéšiho v roce 1985. Kdo vlastně byl blonďatý zpěvák zpívající Knoflíky lásky po boku české popové princezny?
svetzeny.cz

Strach z konkurence

Ačkoliv byla Ivana průbojnější a co se týče zpěvu, přesně věděla, co chtěla, nakonec se ve světě showbyznysu prosadila Iveta. Byla poddajnější a nechala sebou manipulovat. Ivana sice na přelomu devadesátých let bodovala v Českém slavíkovi, kde se umisťovala kolem dvacáté příčky, a navíc vystupovala s Televizním orchestrem Českého rozhlasu jako sólová zpěvačka pod pseudonymem Viana nebo Iva Baarová. Zpěv jí dokonce otevřel cestu do zahraničí a po revoluci se vydala zpívat na zaoceánskou loď. To však bylo vše, čeho v pěvecké kariéře dosáhla.

Jak se navíc zdálo, ani Iveta nestála o to, aby jí sestra dělala konkurenci. Ačkoliv jim odborníci z branže spolupráci doporučovali, Ivetě to nebylo po chuti a bránila se zuby nehty. „Když jsem chtěl, aby byly holky spolu, a domluvil jim šňůru koncertů, tak se mohla Iveta zbláznit. Absolutně si postavila hlavu, prý to nepřipadá v úvahu, nebude zpívat,“ uvedl bývalý manažer Ivety Tomáš Gottlieb. Nakonec se jediný duet, který spolu sestry nazpívaly, objevil pod názvem S láskou na Ivetině albu Čekám svůj den z roku 1996. Ivana nakonec měla jen dva úspěšné hity Dotek lásky či Pojďte se zbláznit.

Mohlo by se vám líbit

Pokus o kuplířství v podání Michala Penka: Zpěvák chtěl zachránit Bartošovou od toxického Rychtáře, plán však bohužel nevyšel

Nejen nejbližší přátelé, ale také Michal Penk (56) se snažil dostat Ivetu Bartošovou (†48) z neskutečného vlivu Josefa Rychtáře (65). Zpěvák vymyslel plán, kdy chtěl svou bývalou lásku vylákat na kávu a nenápadně ji seznámit s nějakým mužem. Kuplířství ale ztroskotalo na Rychtářovi, jenž nedovolil, aby se k jeho ženě přiblížil kdokoliv jiný.
svetzeny.cz

Za láskou do Švýcarska

Po revoluci Ivana svoji práci na zaoceánské lodi střídala se zpíváním po barech v zahraničí, až nakonec zakotvila ve Švýcarsku. Ani tam muziku úplně neopustila a živila se nějakou dobu jako dýdžejka, později pracovala v kavárně a také v pečovatelském domě. V té době také potkala svého budoucího manžela, zamilovala se a ve Švýcarsku už zůstala. V současnosti žije s rodinou v městečku Brugg a po boku manžela Stephena, který pracuje jako truhlář, vypadá spokojeně. S Ivetou nakonec příliš dobré vztahy neměly a před tragickou smrtí slavné zpěvačky se v podstatě nestýkaly.

V České republice o sobě dala naposledy vědět v době, kdy na televizi Voyo startovala první řada minisérie Iveta. Tehdy Ivana zavítala na premiéru, kde se setkala také se svým synovcem a synem Ivety Arturem Štaidlem. Oba pak bok po boku usedli do lóže, aby mohli představení sledovat spolu, a jak bylo evidentní, měli ze setkání opravdovou radost.

Třetí a zároveň závěrečnou řadu minisérie Iveta uvádí Voyo právě dnes - 10. května 2024.

Mohlo by se vám líbit

Osudová láska Bartošové a Pomejeho: Z prince na bílém koni se stal během rozchodu pomstychtivý muž, Iveta ho na začátku nemohla doslova ani cítit

Na celém vztahu byla pohádková pouze svatba. Princ na bílém koni Jiří Pomeje (†54) sice přicválal říci ‚‚ano” své vyvolené Ivetě Bartošové (†48), ale pochybnosti o tom, že je ten pravý v sobě zpěvačka měla celou dobu. Manželství skončilo po dvou letech a hercovo ego odmítnutí nezvládlo. Pomsta byla více než sladká a zpěvačce velmi ublížila.
svetzeny.cz
Ivana Bartošová ve stínu slavné sestry
Zdroj článku