Přejít k hlavnímu obsahu

Pavel Horňák: Místo divokých večírků trávil večery učením. Pěvecká kariéra mu nevyšla, dnes je úspěšným soudcem u Nejvyššího soudu ČR

Dostat se v pouhých patnácti letech mezi tehdejší špičky české popové hudby byl jistě sen mnoha mladých kluků. Pavlovi Horňákovi se jednoho dne splnil a najednou se objevoval po boku pěveckých hvězd, které visely na plakátech v pokojích jeho kamarádů. Jenže nakonec se rozhodl pro úplně jinou kariéru. Kam zmizel někdejší idol Pavel Horňák?

Narodil se 17. května 1968 v Sokolově, rodina se však brzy přesunula do Prahy, což bylo pro jeho budoucí kariéru ideální. O té měla jeho maminka jasno: Chtěla mít ze syna herce, a tak s ním chodila na všechny možné konkurzy. V herecké branži se však Pavlovi nezadařilo, a jediná role, kterou získal, bylo zapomenutelných dvacet vteřin v seriálu Sanitka, čímž se jeho herecká kariéra nadobro vyčerpala.

Pavel Horňák měl poněkud náročnou pubertu

Co se však týče hudebního showbyznysu, to byla doslova jiná písnička. Pavel byl nadějný zpěvák a už na základní škole zpíval ve sboru, a tak se snadno dostal do dětské skupiny Faktor. Díky ní mohl vystupovat na Festivalu politické písně, kde na sebe v roce 1984 také poprvé upozornil. Bylo mu šestnáct let, získal cenu diváků a jeho kariéra se začínala rozjíždět.

Také v dalším kroku mu pomohl Faktor, protože díky němu si ho v pražském Paláci kultury všiml František Janeček, který už tehdy šéfoval souboru Kroky. Mladému a sympatickému Pavlovi nabídl spolupráci, kterou Horňák s nadšením přijal. Vznikly tak singly Škola v přírodě a Kdo ví, které měly okamžitě takový úspěch, že Janeček neváhal a se slibným mladíkem navázal dlouhodobý kontrakt.

Díky tomu měl Pavel poněkud rušné dospívání. V té době totiž začal studovat na sportovním gymnáziu, zároveň ale několikrát do týdne vystupoval s Kroky Františka Janečka. Musel muziku skloubit se studiem tak, aby zvládl odmaturovat, a tak zatímco ostatní ze souboru po vystoupeních popíjeli, Pavel běžel na hotel se učit, aby ve škole dokázal držet krok. „Proto se mnou nikdo nechtěl být v hotelu na pokoji,“ řekl později pro deník.cz. Na divoké večírky a dostaveníčka s fanynkami tedy v té době neměl ani pomyšlení.

Mohlo by se vám líbit

Petr Sepéši: Velká láska Ivety Bartošové, která skončila tragédií. Po jeho smrti už zpěvačka nebyla jako dřív

V 80. letech byli dokonalým párem a navzájem se vedli vzhůru ke hvězdám. Zpěvák Petr Sepéši a zpěvačka Iveta Bartošová byli miláčky publika a nikdo nepochyboval o jejich osudové lásce. Co se dělo za zavřenými dveřmi, nikdo netušil. Zdánlivou idylku ukončila tragická smrt Petra Sepéšiho v roce 1985. Kdo vlastně byl blonďatý zpěvák zpívající Knoflíky lásky po boku české popové princezny?
svetzeny.cz

Hvězda na obzoru

Mohla za to nejen jeho píle, ale také přirozené charisma a vzezření hodného sympatického kluka, že se z něj během osmdesátých let stala hvězda. Navíc tomu pomohl nejen František Janeček, který pro Pavla složil většinu jeho hitů, ale také tehdejší hvězda Michal David, jenž mladý talent rovněž podporoval. Pavel tak během tří let vydal hned tři alba, Dva roky prázdnin, Dívčí království a S tebou i bez tebe. Mezi hity této doby patřila mimo jiné i píseň Jsme sehraní, kterou nazpíval právě s Michalem Davidem.

I když po něm fanynky šílely, Pavel zůstal nohama na zemi a na pravý rock’n’rollový život ho nikdy příliš neužilo. Krátce randil s kolegyní ze souboru Kroky Alicí Hálovou, tomuto románku ale učinil přítrž sám František Janeček, který pletky mezi kolegy neschvaloval. Nakonec si Pavel překvapivě vzal za manželku svoji fanynku, ale také velkou lásku Renatu. Má s ní dvě děti a ve spokojeném vztahu žijí dodnes.

Mohlo by se vám líbit

Pokus o kuplířství v podání Michala Penka: Zpěvák chtěl zachránit Bartošovou od toxického Rychtáře, plán však bohužel nevyšel

Nejen nejbližší přátelé, ale také Michal Penk (56) se snažil dostat Ivetu Bartošovou (†48) z neskutečného vlivu Josefa Rychtáře (65). Zpěvák vymyslel plán, kdy chtěl svou bývalou lásku vylákat na kávu a nenápadně ji seznámit s nějakým mužem. Kuplířství ale ztroskotalo na Rychtářovi, jenž nedovolil, aby se k jeho ženě přiblížil kdokoliv jiný.
svetzeny.cz

Pavel Horňák změnil profesi

Po roce 1989 začalo slávy ubývat. Částečně za to mohl fakt, že Pavel začal mutovat a hlas se mu tak změnil o oktávu, čímž tak trochu ztratil svoji líbivost. Druhým důvodem ale bylo i to, že po revoluci byl český trh najednou zaplaven obrovskou náloží hudby ze Západu a průměrný zpěvák se v tom množství začal ztrácet. Pavel však neměl ambice plahočit se za slávou za každou cenu. Naopak. Už měl náhradní plán.

Rozhodl se totiž studovat právnickou fakultu a později získal i titul doktora práv. A jak se zdá, byl to krok správným směrem. Nestal se totiž jen řadovým právníkem, ale stoupal po žebříčku stále výš. Pracoval jako odborný konzultant v Kanceláři Poslanecké sněmovny, později se vypracoval na soudce, a nakonec byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu České republiky. Z pěvecké kariéry mu tak zbylo jen pár vzpomínek, Pavel Horňák toho ale rozhodně nelituje a se svým životem je naprosto spokojený.

Mohlo by se vám líbit

Mohl zářit po boku Karla Gotta, podoba ale byla příliš velká: Pavel Bartoň z Noci na Karlštejně si dnes zazpívá jen u hrnčířského kruhu

Měl před sebou slibnou kariéru, jelikož v hudebním světě se pohyboval už odmalička. Hvězdy mu ale nepřály a osud mu zřejmě nebyl nakloněn. Stačilo změnit pár kroků a všechno mohlo být jinak, o závratné kariéře si však dnes může Pavel Bartoň nechat jen zdát.
svetzeny.cz
Pavel Horňák byl úspěšným zpěvákem, nyní je uznávaný soudce
Zdroj článku