Přejít k hlavnímu obsahu

Arnošt Pátek byl hvězdou normalizačního popu, rakovina mu vzala obličej. Zemřel záhadnou smrtí

V osmdesátých letech platil za hvězdu a idol žen, s nástupem demokracie ale o jeho tvorbu přestal být zájem. Arnošt Pátek to i přes svůj nesporný talent s hudbou vzdal a zkoušel štěstí jinde, k neúspěchům se ale přidaly i vážné nemoci. Zemřel za nevyjasněných okolností.

Kudrnáč s knírem

Láska k hudbě se u Arnošta Pátka, rodným jménem Piačka, který se narodil 5. března 1955 v Praze, projevovala už od dětství. Aktivně se jí začala věnovat v šestnácti letech a okamžitě se ukázal jeho výjimečný talent, který v něm objevil producent Petr Hannig. Kariéru Arnošt Pátek odstartoval ve skupině Faraon, kde přebral žezlo po Karlu Šípovi, později se přidal ke skupině Kroky Františka Janečka.

Vynikal blonďatými kudrnatými kadeřemi a výrazným knírem, čímž se vymykal typickému vzhledu tehdejších popových hvězdiček. Možná proto po něm ženy tolik šílely a většina jeho koncertů byla vyprodaných dlouho dopředu. V osmdesátých letech byl zkrátka hvězdou a jeho hity jako Julie, Sny o tygří lady, Poslední prázdniny, Zvonky v hlavě, Boxer nebo Dívka si zpíval téměř každý.

Mohlo by se vám líbit

Petr Sepéši: Velká láska Ivety Bartošové, která skončila tragédií. Po jeho smrti už zpěvačka nebyla jako dřív

V 80. letech byli dokonalým párem a navzájem se vedli vzhůru ke hvězdám. Zpěvák Petr Sepéši a zpěvačka Iveta Bartošová byli miláčky publika a nikdo nepochyboval o jejich osudové lásce. Co se dělo za zavřenými dveřmi, nikdo netušil. Zdánlivou idylku ukončila tragická smrt Petra Sepéšiho v roce 1985. Kdo vlastně byl blonďatý zpěvák zpívající Knoflíky lásky po boku české popové princezny?
svetzeny.cz

Výjimečný talent

Ačkoliv je podepsaný pod písněmi klasického normalizačního popu, kde tehdy hudební kvalita značně pokulhávala a hrálo se především na hitovost songu, jeho okolí se shodovalo, že šlo o zcela výjimečného muzikanta. Jeho absolutní hudební sluch mu umožnil zazpívat téměř cokoliv na první pokus a navíc údajně dokázal zahrát na téměř každý hudební nástroj, aniž by se na něj musel dopředu učit. Občas se prý stávalo, že při natáčení ve studiu vzal nástroj profesionálnímu muzikantovi a jeho part dokázal napoprvé odehrát lépe než on.

S pádem železné opony a přílivem velkého množství kvalitní muziky ze Západu, zejména z Ameriky a Velké Británie, ale zájem o obyčejný český pop pomalu upadal a své místo na slunci ztrácel i Arnošt Pátek. Sice společně s Jiřím Helekalem nahrál album trampských písní, na předešlý úspěch se mu ale nepodařilo navázat. Dvakrát rozvedený zpěvák se ani přes svůj nesporný talent nedokázal v hudebním byznysu nadále udržet, a tak se snažil najít jiný zdroj obživy. Zkusil štěstí v gastronomii, ale ani v době největšího rozkvětu podnikání se mu nepodařilo uchytit, a tak pomalu strádal. Navíc ho dostihly velmi vážné zdravotní problémy.

Mohlo by se vám líbit

Mohl zářit po boku Karla Gotta, podoba ale byla příliš velká: Pavel Bartoň z Noci na Karlštejně si dnes zazpívá jen u hrnčířského kruhu

Měl před sebou slibnou kariéru, jelikož v hudebním světě se pohyboval už odmalička. Hvězdy mu ale nepřály a osud mu zřejmě nebyl nakloněn. Stačilo změnit pár kroků a všechno mohlo být jinak, o závratné kariéře si však dnes může Pavel Bartoň nechat jen zdát.
svetzeny.cz

Smrt opředená tajemstvím

K cukrovce, která Arnošta Pátka trápila dlouhé roky, se v pozdějších letech přidala také rakovina. Právě ta měla za vinu, že známý zpěvák přišel o oko, nos, část zubů, krku i tváře. Když už se objevil na veřejnosti, což se stávalo velmi zřídka, obličej měl přelepený velkou náplastí. V té době už neměl z čeho žít a invalidní důchod ho sotva dokázal uživit. Musel proto spoléhat na pomoc svého syna, sester i kamaráda. „Styděl se za to, jak vypadá, skoro nevycházel, na obličeji nosil roušku. A když jsme se třeba sešli v hospůdce, sedával zády k lidem. Doktoři mu slibovali plastiku, ale už to nestihli. Trpěl obrovskými bolestmi, přestávalo ho bavit žít. Jednou mi řekl, že se na smrt těší,“ řekl CNN Prima News Pátkův nejbližší přítel Petr Hannig.

9. dubna 2009 byl nalezen mrtvý ve svém bytě, příčina smrti však není zcela známa. Obavy o jeho život projevila jeho přítelkyně, když jí celý víkend nebral telefon. Na její popud ho šla zkontrolovat sestra Eva, která ho našla ležet na zemi bez známek života. Podle lékařů zemřel už před víkendem a důvodem byl pravděpodobně hypoglykemický záchvat způsobený silnou cukrovkou. Arnošt Pátek se nedočkal ani pohřbu, rodina si pouze vyzvedla jeho urnu a kdysi slavný zpěvák tak upadl v naprosté zapomnění.

Zajímají vás hvězdy československého hudebního nebe? K těm nejvýraznějším patřil i Waldemar Matuška. Přečtěte si o něm a jeho původním zamýšleném povolání, kterého se však musel kvůli slabým plicím vzdát.

Mohlo by se vám líbit

Pavel Horňák: Místo divokých večírků trávil večery učením. Pěvecká kariéra mu nevyšla, dnes je soudcem u Nejvyššího soudu ČR

Dostat se v pouhých patnácti letech mezi tehdejší špičky české popové hudby byl jistě sen mnoha mladých kluků. Pavlovi Horňákovi se jednoho dne splnil a najednou se objevoval po boku pěveckých hvězd, které visely na plakátech v pokojích jeho kamarádů. Jenže nakonec se rozhodl pro úplně jinou kariéru. Kam zmizel někdejší idol Pavel Horňák?
svetzeny.cz
Arnošt Pátek byl idolem žen, později přišel o část obličeje:
Zdroj článku