Přejít k hlavnímu obsahu

5 nejkrásnějších českých hereček, které udávaly styl napříč stoletím. Jak vypadaly v dobách své největší krásy a jak se změnily v průběhu času

Dvacáté století bylo pro českou kinematografii obdobím, které ozdobila řada mimořádně talentovaných a krásných hereček. Tyto ženy okouzlovaly diváky a uhranuly nejednoho muže nejen nezapomenutelnými výkony, ale také nadčasovou krásou a sofistikovaností. Podívejme se na ženy, jejichž krása nás nepřestává okouzlovat i dnes. A inspirujme se jimi. Nikdy není pozdě.

Krása a stárnutí jsou témata, která jdou ruku v ruce a hluboce rezonují s každým z nás. Ačkoliv se krása neustále mění a v návaznosti na měnící se svět kolem vyvíjí, podstata skutečné krásy zůstává neměnná: spočívá v půvabu, sebedůvěře a eleganci sobě vlastní, které nabýváme věkem. Důkazem toho je i 5 nejkrásnějších žen českého filmu 20. století. Právě ony ukazují, že krása může přetrvat i přesto, že čas plyne každému z nás naprosto stejným tempem

Mohlo by se vám líbit

Glorii Stuartovou známe z Titanicu. Zemřela jako stoletá a zamlada byla neskutečně krásná. Podívejte se na její fotky

Glorii Frances Stuartovou známe všichni jako americkou herečku, ale kromě toho byla tato dáma i výtvarnicí a aktivistkou. Ač hrála velmi hojně, svoji nejslavnější roli si zahrála až na sklonku života. Šlo o roli Rose Dawson Calvertové v nesmrtelné výpravné romanci Jamese Camerona Titanic.
svetzeny.cz

Lída Baarová (1914 - 2000)

Lída Baarová je často opěvována jako jedna z nejkrásnějších a zároveň nejtragičtějších postav českého filmu. Její výrazná krása a podmanivost na plátně jí vynesly role v těch nejlepších československých i německých filmech ve 30. a 40. letech 20. století. Nejslavnější role Baarové byly ve filmech jako "Barkarola" a "Poslední valčík", kde její půvab a talent výrazně zářily. Svou životní roli však Baarová sehrála mimo světla filmových reflektorů. Ačkoliv ji vztah a nebývale silné milostné pouto s bývalým nacistickým kacléřem Německa Josephem Goebelsem zajistily ty nejlepší role, po válce ji tato zkušenost srazila na samé dno. Daň, kterou za to jinak bezchybně krásná herečka zaplatila, se nemilosrdně vepsala do její tváře. A to i přesto, že si zachovala přirozený vzhled. 

Adina Mandlová (1910 - 1991)

Adina Mandlová byla další ikonickou kráskou českého filmu, známá svou vytříbenou elegancí a břitkým smyslem pro humor. Svou kariéru započala ve 30. letech 20. století a rychle se stala jednou z předních hereček své doby. Mandlová zazářila ve filmových klasikách jako "Kristián" nebo "Hotel Modrá hvězda". Herecké nadání Adiny Mandlové ve spojitosti s její nebývalou krásou z ní učinily žádanou postavu českého filmového průmyslu. Kariéru Mandlové přerušily politické otřesy druhé světové války, styky s nacisty a následný komunistický převrat, svou krásu i předválečný půvab si však tato herečka udržela až do své smrti. Zemřela jako elegantní sofistikovaná dáma. 

 

Čtěte také: Angelika, markýza andělů: Herečka jedné role hrála hlavně prostitutky. Jak dnes vypadá Michèle Mercier?

„Já chci, abys to poprvé byl ty, někdo mladý, krásný, svěží…“ Tato slova zaznívají z televizních obrazovek pravidelně každé léto, když dostane prostor série filmů o krásné Angelice. Po markýze andělů toužilo mnoho mužů, její představitelka Michèle Mercier ale příliš štěstí v lásce neměla. Co dělá dnes?

Jana Brejchová (1940 - současnost)

Jana Brejchová byla další kráskou českého filmu, jejíž hvězda začala stoupat v 50. a 60. letech 20. století. Její éterická krása, jemné rysy a štíhlá postava dokázaly okouzlit nejednoho muže. Krásu Brejchové mohli diváci obdivovat ve filmech "Vyšší princip" a "Noc na Karlštejně". Brejchová podala mimořádný výkon v každé ze svých rolí, od dramat po komedie. Kdysi slavnou krásku byste však v této ženě však dnes hledali jen stěží. Na vině je přemíra alkoholu a vášeň v cigaretách, které se herečce vepsaly nejen do tváře, rapidně také poznamenaly její psychiku. Osudovou láskou Jany Brejchové byl herec Vlastimil Brodský

I na tuto krásku se podívejte v naší galerii.

Milena Dvorská (1938 - 2009)

Milena Dvorská byla další kráskou českého filmu, která svým vzhledem budila obdiv. Měla jemnou atraktivní tváří, velké výrazné oči a plné rty. Vidět jste ji mohli v pohádce Byl jednou jeden král, kde si zahrála jednu z dcer Jana Wericha. Dalšími rolemi, ve kterých krása této herečky zazářila, byly komedie Anděl na horách nebo Marečku, podejte mi pero. Ačkoliv s přibývajícím věkem nabrala pár kilo navíc a její tvář se pokryla vráskami, svůj šarm si tato herečka se smutným koncem zachovala i ve stáří. Zemřela na infarkt, nezvládla setkání s milovanou vnučkou

 

Mohlo by se vám líbit

Děsivá česká sekta Imanuelité: Vůdce Parsifal poblouznil dceru herečky Mileny Dvorské, udělal z ní Labutí Pannu

O tom, že sektě může propadnout v podstatě kdokoliv, se ví již dávno, dnes je však díky internetu větší informovanost, a tím pádem i pravděpodobnost, že se podobnému neštěstí vyhnete. V devadesátých letech byl však internet v plenkách a v České republice, která se vzpamatovávala z náhlé svobody, se dařilo kdejakým podvodníkům. A sektám. V čele jedné z nich byla dokonce dcera herečky Mileny Dvorské.
svetzeny.cz

Libuše Šafránková (1953 - 2021)

Výčet 5 nejkrásnějších hereček minulého století nelze zakončit nikým jiným než krásnou Popelkou. Tu dokonale zahrála Libuše Šafránková. Bylo jí tehdy pouhých 18 let, když spolu s Vladimírem Menšíkem a Pavlem Trávníčkem ztvárnila svou životní roli. Dalšími filmovými počiny Šafránkové byly pohádky Malá mořská víla, Princ a Večernice, Třetí princ nebo Sůl nad zlato. Vidět jste ji mohli také v komediích Jak utopit Dr. Mráčka a Vrchní, prchni. Jejím životním partnerem a osudovou láskou byl herec Josef Abrhám

Ačkoliv je krása na první pohled viditelná, ne vždy souvisí jen s vnějším vzhledem a dokonalostí naší tváře. Skutečná krása vychází zevnitř, odráží naše touhy, radosti, ale i strasti každodenního života. Přesahuje fyzično a víc než kde jinde je obsažena v půvabu a v moudrosti, které přicházejí s věkem. Těchto 5 hereček je důkazem, že krása není vázána na věk, ale na laskavost a autenticitu našeho skutečného já. 

Máte rádi naše nejkrásnější herečky? Pak si přečtěte náš článek o herečkách, které změnily ideál krásy během desetiletí.

Nejkrásnější herečky českého filmu
Zdroj článku