Přejít k hlavnímu obsahu

Sólo cestování: Jak začít a na co si dát pozor?

Info ikona
cestování

Sólo cestování neboli sólo travelling je hitem posledních let. Snoubí v sobě veškeré benefity cestování, a ještě něco navíc: Díky tomu, že budete odkázáni sami na sebe, totiž o sobě můžete zjistit mnohem víc, než při klasické dovolené ve skupince.

Solo travelling: Proč cestovat bez parťáka? 

Protože někdy jste pro sebe tím nejlepším parťákem vy sami! O náklady si sice nemůžete podělit, sólo cestování vám ale i tak přinese celou řadu výhod:

  • Můžete si na dovolené dělat absolutně co chcete: Jít na výlet, který vás zajímá, dát si jídlo, které máte rádi, lenošit, když budete chtít lenošit. Nikomu se zkrátka nemusíte přizpůsobovat. To je svoboda, která je vysoce návyková. Jakmile jednou vyzkoušíte sólo cestování, nejspíš nebude vaše poslední! 
  • Naučíte se sami reagovat v různých situacích. Být odkázáni sami na sebe může být trochu stres. Díky tomu se ale lépe naučíte řešit nenadále komplikace a v budoucnu vás jen tak něco nerozhází. 
  • Poznáte nové lidi. Sólo cestování neznamená, že za celou dovolenou s nikým nepromluvíte ani slovo. Naopak. Můžete si díky němu najít nová přátelství, objevit další cestovatele, kteří jsou na tom podobně. Seznamování se s lidmi se stane přirozenou součástí vaší dovolené. Pokud tedy budete chtít. 

Pro sólo cestování si dobře zvolte destinaci 

Aby váš sólo trip měl úspěch, dobře važte výběr destinace. Tentokrát se o ní sice nemusíte s nikým dohadovat, je potřeba ale zvážit obecná kritéria. Samozřejmostí je bezpečná země, ve které nehrozí žádný politický ani jiný konflikt a která je obecně bezpečnou zemí pro turisty. 

Jednodušší to budete mít v zemi, kde se dobře domluvíte a kde je také dobrá infrastruktura. Pokud je to váš první sólo trip, klidně pro začátek zkuste nějakou evropskou zemi. 

Nezapomeňte si zjistit, jaké jsou požadavky pro vstup do země, jaká je místní doprava nebo na jaké kulturní odlišnosti můžete narazit.

Info ikona
cestování

Stanovte si budget

S cílovou destinací pochopitelně souvisí i rozpočet. Evropská města budou sice dostupnější co se týče letenek, více si ale připlatíte za aktivity v nich. Vždycky se ale dá najít low-cost varianta. 

TIP: U letenek sledujte výhodné akce. Můžete tak narazit třeba na zlevněné Paříž Praha letenky a podle ceny se rozhodnout i pro konkrétní lokalitu.

Ubytování můžete dle rozpočtu vybírat v hotelích, hostelech nebo v rámci airbnb ubytování. Ubytování zdarma představuje tzv. couchsurfing, kdy místní obyvatelé nabízí přespání zdarma na gauči nebo v pokoji pro hosty. Kromě ubytování budete mít skvělou příležitost poznat nové lidi, nechat si doporučit tipy od místních a více nacítit danou zemi a místo.

Stravování můžete řešit taktéž dle svého budgetu: Nakupovat základní potraviny, ze kterých si uvaříte, ochutnávat místní pokrmy v restauracích nebo na tržištích.

Sbalte se do příručáku

Pokud cestujete s velkým kufrem, u sólo cestování se nemusí jednat zrovna o praktickou variantu. Nejlepší jsou zavazadla, která můžete mít pořád při ruce a nezaberou obecně hodně prostoru. Plnohodnotně se ostatně můžete sbalit i do příručního zavazadla. 

Zabalte si opravdu jen to, co potřebujete. Většina ubytování nabízí sprchové gely i šampony v ceně, oblečení lze v případě nutnosti přeprat. Každé místo v batohu se počítá, tak jej využijte moudře.