Přejít k hlavnímu obsahu

Kterou destinaci si zvolit pro vaši příští dovolenou?

Info ikona
letadlo

Ideální dovolenková destinace vám umožní odškrtnout si památky, kulturu, historii a gastronomické zážitky během několika dní bez toho, abyste museli hodně cestovat. Milovníci měst nemusí chodit daleko, aby našli inspiraci – existuje spousta zajímavých evropských měst k prozkoumání. Pro ty, kteří chtějí cestovat dál od domova, je ale k dispozici také celá řada vzdálenějších destinací. Zde je náš výběr míst, která můžete přidat do svého seznamu přání pro rok 2023.

Zchlaďte se ve finských lesích 

Finsko se obecně těší velké popularitě. Není divu, nejšťastnější země světa je na cestovním radaru mnoha cestovatelů. Ať už je to pro finskou tradici otužování a plavání v ledové vodě, pro útulné chatky hluboko v horách a minimalistické severské interiéry, které dominují našim designovým moodboardům, nebo pro finský wellness a sauny, toto místo jednoduše musíte navštívit alespoň jednou v životě. 

Navíc jeho hlavní město Helsinky je dostatečně vzdálené a cizí na to, abyste se zde cítili skutečně exoticky (tři hodiny letu), ale dost blízko na to, abyste se pořád cítili jako doma. Ostře navržená nábřežní Kulttuurisauna je na prvním místě každého cestovatelského seznamu, ale navštivte také Ateneum Art Museum. Do svého bucket listu nezapomeňte zařadit také návštěvu Santa Claus Village. 

Pokud je však něco, co rozhodně nesmíte vynechat, je to finská sauna. Zážitek ze sauny je jádrem finské kultury. Kouzlo je v tom, že sauna vás očistí jak fyzicky, tak psychicky. Saunování je o naprosté relaxaci a po očistné páře je život jednodušší, jasnější a lehčí. Vyzkoušejte návykovou kombinaci horké finské sauny a koupele v jezeře nebo Baltském moři, které můžete využít pro ochlazení. V zimě je ponoření těla do mrazivého jezera nebo moře hrozné a fantastické zároveň. Když vystoupíte z vody, budete mít pocit, jako by vás na kůži píchalo tisíc malých tenkých jehlic. Poté se ale cítíte v teple, uvolnění a osvěžení. 

Finsko vyniká také skvělou gastronomii. Když budete v Helsinkách, skočte si na skvělou večeři, kde si užijete sofistikované severské talíře v trendy Palace, Savoy nebo michelinském Grönu. Vzhledem k tomu, že Finsko má čtyři krásná, ale odlišná roční období, a každé z nich nabízí jedinečné zážitky, možná budete chtít do Finska naplánovat více než jeden výlet. Konec konců, důvodů, proč do Finska cestovat, jsou minimálně stovky. 

Info ikona
polární záře

Najezte se v Římě 

Proč navštívit Řím? Upřímně, proč byste nechtěli navštívit Věčné město?! Italské hlavní město je neuvěřitelné místo, a pokud jste v zemi poprvé, rozhodně by mělo být výchozím bodem vaší cesty do Itálie. Řím nabízí báječný mix historie, archeologie, umění, náboženství, kultury a vynikajícího jídla. Řím je rozhodně město, které vás stěží nechá lhostejnými. Je to druh místa, které buď milujete, nebo nenávidíte (i když, to se asi nestane). Tato italská metropole, jakkoli je turistická, zůstala věrná sama sobě. Navenek může působit špinavě, drsně, ale pokud se vám podaří vystihnout jeho podstatu, zamilujete si ho. 

Řím je starobylé město. To znamená, že kamkoli ve městě půjdete, najdete nějaké staré budovy, nad kterými budete žasnout. Některé z těchto historických budov nejsou tak staré – existuje totiž i spousta renesančních (a jiných) míst, které můžete navštívit. Důvodem jsou právě papežové, kteří se snažili ve městě udržet jeden architektonický styl. Architekti spolu s malíři a sochaři se hrnuli do Říma a vytvořili mnoho architektonických památek, které z města dělají to, čím je dnes. Velká část Centro Storico je zapsána na seznamu UNESCO. 

Pokud cestujete za jídlem, Řím je v tomto ohledu posvátné místo. Město s kořeny ve starověké řecké kultuře vyvinulo svou vlastní specifickou kuchyni z místních surovin. Vzhledem k tomu, že se během stovek let tato kuchyně vyvíjela do dnešní podoby, není překvapením, že stolování je v Římě tak úžasným zážitkem. Naleznete zde více jak 13 000 restaurací (a to bez zmínky o kavárnách a barech!). Stolování v Itálii je dlouhé – začíná aperitivy a poté pokračuje několika jídly. Těstoviny, pizza, noky, zelenina grilovaná, plněná a smažená, krásné kusy masa, pečivo – co si jen vzpomenete! Pro každého gurmána je rozhodně snem trávit čas zkoušením různých jídel po celém městě. 

Pokud chcete strávit v Římě nějaký čas, už není na co čekat. Letenky Řím – Praha nyní naleznete ve skutečně skvělých cenových relacích, díky čemuž si tento výlet můžete dovolit kdykoliv. A i kdyby ne, Esky.cz například nabízí různé možnosti platby, jako například její odložení, nebo platbu na splátky. 

Info ikona
Řím

Odpočiňte si na Madeiře 

Vydejte se po stezkách v deštném pralese, skákejte přes potoky napájené kaskádovými vodopády, a užívejte si ohromující výhledy, kterým dominují horské vrcholy se svahy porostlými stromy a oceán. Milovníci přírody si zde rozhodně přijdou na své. Madeiru si ale zamilují i ti, kteří milují exotické dovolené. Romantický, provizorní bar, kde se podává rum smíchaný s čerstvým ovocným džusem, vítá unavené turisty, stejně jako místní obyvatele, kteří sdílejí své příběhy o dobrodružstvích v této mimořádné přírodní krajině. 

Madeira je pulzující zelený ostrov zasazený do Atlantského oceánu. Jde o poměrně malý ostrov, který je dlouhý jen kolem 40 km, a který ve svém nejširším místě není širší než 20 kilometrů. Ostrov je součástí Portugalska, jen hodinu a půl letu z Lisabonu. Je ideálním místem pro každého, kdo miluje jaro. Celoročně je zde totiž mírné klima – i v zimě se denní teploty pohybují kolem 20°C. Chutné jídlo, místně vypěstované víno a historie sahající až do 15. století přitahují cestovatele již více než 100 let. Madeira inspirovala takové osobnosti, jako Winston Churchill, Gregory Peck a George Bernard Shaw, kteří zde jistou chvíli žili. I dnes ale ostrov zůstává teplý, přívětivý a blaženě nedotčený masovou turistikou.

Madeira letenky jsou právě teď za výhodnou cenu. Velkou výhodou je hlavně to, že sem na dovolenou můžete přiletět prakticky kdykoliv.

Měření